Architektura MuratorProjektyZespół biurowo-mieszkalny Rajska 8 w Gdańsku

Zespół biurowo-mieszkalny Rajska 8 w Gdańsku

Dobiega końca realizacja mieszkaniowej części kompleksu Rajska 8 projektu biura JEMS Architekci. W nowym budynku, między kanałem Raduni, hotelem Mercure i centrum handlowym Madison, autorzy zaprojektowali 167 mieszkań i apartamentów o powierzchniach od 30 do 130 m2.

Zespół biurowo-mieszkalny Rajska 8 w Gdańsku
Zespół biurowo-mieszkalny Rajska 8 w Gdańsku, część mieszkaniowa
Zespół biurowo-mieszkalny Rajska 8 Gdańsk, ul. Rajska 8, Heweliusza 18
AutorzyJEMS Architekci, architekci Olgierd Jagiełło, Paweł Majkusiak, Maciej Miłobędzki, Jacek Mroczkowski, Maciej Rydz
Współpraca autorskaTomasz Japa, Maciej Olczak, Agnieszka Suchocka, Izabela Wencel, Dominik Wroński, Zofia Zuchowicz
Data realizacji (koniec)2019

Powstający kompleks wypełnia rozległą działkę u zbiegu ul. Rajskiej i ul. Heweliusza w samym centrum Gdańska. Część biurowa, od strony ul. Heweliusza, zaoferuje ponad 10 tys. m2 powierzchni na wynajem, skrzydło mieszkalne, odtwarzające dawną pierzeję ul. Rajskiej, 167 lokali o zróżnicowanym metrażu, od 30 do 130 m2. Część usługowo-mieszkaniową ukształtowaliśmy na planie litery U. Ma ona sześć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną. Część biurową zaprojektowaliśmy jako punktową dominantę o wysokości 10 kondygnacji – tłumaczą autorzy. Oba obiekty wykończone zostaną czerwoną cegłą. To najczęściej używany materiał na obszarze gdańskiego Starego Miasta. Użycie na elewacji cegły formowanej ręcznie nada efekt rozedrganej i niejednorodnej powierzchni ściany, przypominającej niedoskonałe wątki murarskie kościołów i innych oryginalnych, gdańskich budynków zabytkowych – podkreślają architekci. W projekcie zastosowali okna typu porte-fenetre, których pionowa artykulacja ma przywoływać proporcje otworów okiennych gdańskich kamienic.

Zespół mieszkaniowy Dawna Poczta w Gdańsku Trwa budowa zespołu mieszkaniowego Dawna Poczta w Gdańsku według projektu biura Proconcept. W ramach inwestycji, realizowanej przez spółkę Euro Styl, zmodernizowany i dostosowany do nowej funkcji zostanie zabytkowy budynek pocztowy z 1929 roku.
Konkurs na projekt cmentarza wojskowego na Westerplatte Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło konkurs na projekt nowego cmentarza wojskowego na Westerplatte. W jury m.in. Bolesław Stelmach, Andrzej M. Chołdzyński, Stanisław Fiszer, Oskar Grąbczewski i Marta Sękulska-Wrońska. Składanie wniosków do 27 sierpnia.
Osiedle Riverview w Gdańsku Osiedle Riverview w Gdańsku to kolejna inwestycja zrealizowana nad Motławą. Apartamentowce z widokiem na rzekę i Stare Miasto zaprojektowała warszawska pracownia APA Wojciechowski.
Izba Lekarska w Gdańsku według Toprojekt: wyniki konkursu W zamkniętym konkursie na projekt ośrodka szkoleniowego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku jednogłośnie wygrała pracownia Toprojekt z Rybnika.
Architektura i budownictwo proekologiczne: rusza nabór na studia podyplomowe Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”.
Z wizją w przyszłość: Garnizon w Gdańsku [FILM] Na terenach dawnego garnizonu we Wrzeszczu od 2007 roku powstaje nowy zespół biurowo-mieszkalny z funkcjami usługowymi i kulturalnymi. W jubileuszowym cyklu z Wizją w przyszłość prezentujemy znaczące inwestycje, które na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniały przestrzeń polskich miast.