Architektura MuratorProjektyZespół biurowo-usługowy Varso w Warszawie

Zespół biurowo-usługowy Varso w Warszawie

W śródmieściu Warszawy, tuż obok Dworca Centralnego, powstanie zespół budynków z najwyższym w Polsce wysokościowcem. Za projekt kompleksu odpowiadają pracownie Foster + Partners oraz Hermanowicz Rewski Architekci.

Zespół biurowo-usługowy Varso w Warszawie
SMUKŁA, 53-PIĘTROWA, PRZESZKLONA WIEŻA PROJEKTU FOSTER + PARTNERS STANIE SIĘ NAJWYŻSZYM BUDYNKIEM W POLSCE

Nowa zabudowa powstaje na niezagospodarowanej przez lata działce u zbiegu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II. Teren od PKP SA w 2011 roku kupiła firma HB Reavis, która zamierza zrealizować tu ogromny zespół o kubaturze ponad miliona metrów sześciennych. W skład kompleksu wejdą dwa budynki o wysokości 81 i 90 metrów, zaprojektowane przez pracownię Hermanowicz Rewski Architekci, oraz 230-metrowa wieża projektu Foster + Partners. Nowy warszawski drapacz chmur razem z iglicą sięgnie 310 metrów, stając się najwyższym budynkiem w Polsce i jednym z najwyższych na terenie Unii Europejskiej. Na ostatniej kondygnacji przewidziano publicznie dostępny taras widokowy, a na 46 i 47 piętrze – dwupoziomową restaurację. Powierzchnia typowego piętra biurowego wyniesie tu ok. 1500 m2, a w dwóch niższych budynkach, od 950 do 4000 m2. Łącznie cały zespół zaoferuje prawie 140 tys. m2. powierzchni. Wszystkie trzy obiekty zostaną połączone na poziomie parterów. Będzie można do nich wejść przez główne lobby w wieży, od strony ulicy Chmielnej lub prosto z podziemnych galerii Dworca Centralnego. Zachowanie przyjaznej skali zabudowy wzdłuż Chmielnej, otwartość na otoczenie i sprzyjanie ruchowi pieszemu wokół i wewnątrz obiektów to nasze główne założenia. Ogólnodostępne partery sprawią, że Varso wtopi się w sieć śródmiejskich uliczek – tłumaczy Stanisław Rewski, wspólnik w biurze Hermanowicz Rewski Architekci. Zaprojektowane przez pracownię budynki „wyrosną” kaskadowo ze wspólnego podium o kamiennej elewacji. Na ich dachach powstaną zielone tarasy dla pracowników.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2020

Studenci Uniwersytetu Kalifornijskiego testują w Warszawie projekty PPP Na zaproszenie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy do stolicy przyjechali studenci Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. We współpracy z urzędnikami, architektami i socjologami testują projekty poświęcone partnerstwom publiczno-prywatnym w obszarze mieszkalnictwa i mixed-use.
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.