Architektura MuratorProjektyZespół biurowy Lixa w Warszawie

Zespół biurowy Lixa w Warszawie

Na warszawskiej Woli rozpoczęła się rozbiórka dwóch biurowców z lat 90. Zastąpi je zespół projektu HRA Architekci.

Zespół biurowy Lixa w Warszawie
Widok w kierunku Ronda Daszyńskiego i centrum Warszawy; po lewej planowany kompleks z 55-metrową dominantą od strony skrzyżowania ul. Kasprzaka i Karolkowej

Od kilku lat do zauważalnych tendencji w stolicy należy zastępowanie niespełna 20-letnich budynków nowymi. Dwa biurowce u zbiegu ul. Kasprzaka i Karolkowej należą do przypadków szczególnych. Powstały jako adaptacja hal fabrycznych dawnych Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka: pierwszy, mieszczący niegdyś siedzibę Kredyt Banku, według projektu Piotra Zaniewskiego (1996), drugi, należący do BGŻ, według projektu pracowni Kazimierski Ryba (1998). Obecny właściciel, firma Yareal, postanowił zastąpić je nowym zespołem, o całkowitej powierzchni 65 tys. m2. Kompleks będzie się składał z czterech budynków o zróżnicowanych bryłach i wysokości. Od strony skrzyżowania ulic przewidziano 55-metrową dominantę, a pośrodku zielony, ogólnodostępny dziedziniec.

Zakończenie realizacji I etapu: 2020

Tagi:
Plany na przyszłość: 25. edycja wystawy 115 projektów dla Warszawy, w tym 29 koncepcji studenckich. Do 18 października w pawilonie ZODIAK można oglądać 25. edycję wystawy „Plany na przyszłość”. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Dzielnicowy patriotyzm po warszawsku Dzielnicowy patriotyzm - taki tytuł nosi nowy cykl spotkań on-line Muzeum Powstania Warszawskiego. Po stołecznych osiedlach mieszkaniowych oprowadza architekt i varsavianista Grzegorz Mika.
Historia kontrowersyjnego Pałacu Kultury i Nauki Panoramę Warszawy zdominowała sylwetka Pałacu Kultury i Nauki. Budynek od lat wzbudza kontrowersje. W świadomości wielu mieszkańców stolicy jest to symbol dramatycznej epoki w historii Polski. Inni uważają go po prostu za najwyższy, choć nie najbardziej imponujący, budynek w kraju.
Warszawa niezaistniała. II wydanie Premiera drugiego wydania książki Jarosława Trybusia o niezrealizowanych projektach urbanistycznych Warszawy okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Gdynia i Tel Awiw w Warszawie. Debata Bogna Świątkowska, Justyna Glusman, Jakub Bielecki i Paweł Kowalski porozmawiają w Muzeum POLIN o tym, czego Warszawa może nauczyć się od Gdyni i Tel Awiwu.