Architektura MuratorProjektyZielone śródmieście we Włocławku coraz bliżej realizacji

Zielone śródmieście we Włocławku coraz bliżej realizacji

Nowy „zielony korytarz” połączy park Łokietka z usytuowanym w samym centrum Włocławka placem Wolności. Projekt ponad 700-metrowego ciągu zieleni i różnych stref aktywności opracowało Małeccy Biuro Projektowe.

Zielone śródmieście we Włocławku coraz bliżej realizacji
Zielone śródmieście we Włocławku, proj. Małeccy Biuro Projektowe; plac sensoryczny

Projekt zielonego śródmieścia Włocławka to efekt konkursu architektonicznego ogłoszonego przez władze miasta jeszcze w 2020 roku. Najwyżej oceniono w nim propozycję Biura Projektowego Małeccy. Zgodnie z regulaminem, autorzy zaproponowali nowe zagospodarowanie ulic Traugutta, Jagiellońskiej, Szczęśliwej, Zielony Rynek, Miedzianej i Zduńskiej. Oprócz przestrzeni dla pieszych i rowerzystów przewidzieli dużo nowej zieleni, w tym m.in. ogrody deszczowe. Główną ideą zwycięskiej koncepcji było stworzenie atrakcyjnego zielonego pasażu łączącego dwa ważne punkty na mapie miasta: placu Wolności z parkiem Łokietka.

Według koncepcji ulica Zduńska zostanie przekształcona w woonerf, czyli miejsce, w którym ruch samochodowy jest co prawda dozwolony, ale pierwszeństwo mają piesi i rowerzyści. Pojawią się tu autorskie meble miejskie, jak kwietniki, ławki, lampy czy stacje rowerowe.

Plac Marii i Lecha Kaczyńskich przed Urzędem Miasta we Włocławku zaprojektowano jako założenie ogrodowe z zastosowaniem różnorodnych roślin. Ma to być element reprezentacyjny, podkreślający dbałość włodarzy o tereny zielone przeznaczone dla mieszkańców. Teren pomiędzy istniejącymi drzewami został ukształtowany jako przestrzenne pagórki o trójkątnych podziałach. Każde pole będzie posiadało odmienne nasadzenie – tłumaczą autorzy.

Ulica Jagiellońska została z kolei pomyślana jako strefa aktywności. Znajdą się tu funkcje przeznaczone głównie dla dzieci – klasyczny plac zabaw i urządzenia sensoryczne pozwalające na doświadczanie różnych zjawisk przyrodniczo-fizycznych.

Tej przestrzeni towarzyszy ścieżka edukacyjna oraz ogródek Montessori zaprojektowany jako interakcyjne miejsce, gdzie dzieci mogą się bawić w każdą pogodę, a także uprawiać swoje małe hodowle roślinne. W sąsiedztwie zlokalizowano siłownie dla równoległego spędzania aktywnie czasu przez dorosłych i starszą młodzież – opowiadają architekci.

W strefie aktywności znajdzie się też niewielki pawilon gastronomiczny o powierzchni użytkowej 20 m², a także miejsca do gry w szachy, czego w konsultacjach poprzedzających konkurs domagali się mieszkańcy.

Nowe zagospodarowanie zyska też plac przy skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej i Chmielnej. Architekci zaprojektowali tu wyniesioną posadzkę z grubego bruku ceramicznego, aby maksymalnie spowolnić ruch kołowy i wykreować wielofunkcyjną przestrzeń, w której będą mogły odbywać się jarmarki i inne plenerowe imprezy.

Bliżej ulic Kasprowicza Jagiellońska stanie się strefą bioaktywności z sadem jabłoni, wiśni czy brzozowym zagajnikiem. Zaplanowano też łąkę kwietną i ozdobny ogród warzywny. Pojawią się miejsca do siedzenia, leżakowania i grania w szachy, a także tabliczki informujące o gatunkach nasadzeń.

Na zwieńczeniu osi ulicy Jagiellońskiej znajduje się pomnik poświęcony żołnierzom AK i innych formacji wojskowych. Autorzy zaprojektowali tu nowy plac wykończony jasnym granitem i obsadzony brzozami. Jak tłumaczą, wykorzystanie w projekcie akurat tych drzew stanowi nawiązanie do fragmantu wiersza „Żołnierz polski” autorstwa Władysława Broniewskiego: Hej! ty, brzozo, hej ty brzozo-płaczko, smutno szumisz nad jego tułaczką.

Zgodnie z założeniami konkursu zaplanowali tu też rozbudowaną iluminację. Ciepłe światło emanujące z oprawy umieszczonej pod powierzchnią placu przybliża postać upamiętnionego żołnierza, z kolei zimne światło na pniach brzóz tworzy scenę Apelu Poległych – wyjaśniają projektanci. To jednak nie wszystko. Rozrzucone na placu lampy wyposażone są w czujnik ruchu. Przejście ponad oprawa wywołuje zmianę jej koloru, a umieszczony obok głośnik odtwarza nagranie. Mogą to być nazwiska dowódców formacji wojskowych, bohaterów wojennych lub na przykład na specjalne okazje jak 11 listopada odtwarzanie jednej linijki pieśni wojskowych – czytamy w opisie koncepcji.

Obecnie architekci złożyli w magistracie szczegółowo opracowaną koncepcję pokonkonkursową. Realizacja „zielonego śródmieścia Włocławka” planowana jest na lata 2023-2024.

Zielone śródmieście we Włocławku coraz bliżej realizacji
Zielone śródmieście we Włocławku, proj. Małeccy Biuro Projektowe; plac Kaczyńskich
Zielone śródmieście we Włocławku coraz bliżej realizacji
Zielone śródmieście we Włocławku, proj. Małeccy Biuro Projektowe; woonerf
Zielone śródmieście we Włocławku coraz bliżej realizacji
Zielone śródmieście we Włocławku, proj. Małeccy Biuro Projektowe; pawilon gastronomiczny
Zielone śródmieście we Włocławku coraz bliżej realizacji
Zielone śródmieście we Włocławku, proj. Małeccy Biuro Projektowe; strefa bioaktywności
Zielone śródmieście we Włocławku coraz bliżej realizacji
Zielone śródmieście we Włocławku, proj. Małeccy Biuro Projektowe; plac AK
Zielone śródmieście we Włocławku coraz bliżej realizacji
Zielone śródmieście we Włocławku, proj. Małeccy Biuro Projektowe; zagospodarowanie
Zielone śródmieście we Włocławku coraz bliżej realizacji
Zielone śródmieście we Włocławku, proj. Małeccy Biuro Projektowe; schemat: ciągi jezdne
Zielone śródmieście we Włocławku coraz bliżej realizacji
Zielone śródmieście we Włocławku, proj. Małeccy Biuro Projektowe; schemat: ciągi piesze
Zielone śródmieście we Włocławku coraz bliżej realizacji
Zielone śródmieście we Włocławku, proj. Małeccy Biuro Projektowe; schemat: ścieżki rowerowe
Zielone śródmieście we Włocławku coraz bliżej realizacji
Zielone śródmieście we Włocławku, proj. Małeccy Biuro Projektowe; schemat: tereny zielone
Cztery lekcje od Aliny Scholz dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie w wakacje można usmażyć jajko na betonowym rynku
Cztery lekcje od Aliny Scholz dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie w wakacje można usmażyć jajko na betonowym rynku Dyskusja nad opacznie rozumianą modernizacją rynków i placów trwa kolejny sezon. Inicjatorki Balu architektek tym razem przygotowały krótki poradnik dla decydentów: „Cztery lekcje od Aliny Scholz, wybitnej, polskiej architektki krajobrazu, dla burmistrzów Zakliczyna, Kutna, Leżajska oraz innych miast, gdzie można w wakacje usmażyć jajko na betonowym rynku”.
Pierwsza superdzielnica w Wiedniu W Wiedniu trwa pilotaż projektu „Supergrätzl”, czyli tworzenia tzw. superdzielnic, które mają przyczynić się do poprawy jakości życia w mieście. Przestrzeń dla samochodów jest sukcesywnie ograniczana na rzecz miejsca dla pieszych i rowerzystów.
Osiedle społeczne we Włocławku: wyniki konkursu SARP W ramach gminnego programu rewitalizacji władze Włocławka planują przeznaczyć jeden z kwartałów w śródmieściu na potrzeby społecznego budownictwa czynszowego. Projekt nowego zespołu wyłoniły w konkursie zorganizowanym we współpracy z SARP.
Autor: Piotr Prus
Vjetra®: pierwsza w Polsce kostka brukowa z nagrodą Red Dot Award 2022 Innowacyjne rozwiązanie nawierzchniowe o wyjątkowym kształcie. Prostota formy, która przekłada się na uniwersalność zastosowania. Różnorodność i nieszablonowość wzorów bruku przepuszczającego wodę do gruntu. To m.in. dzięki tym cechom kostka brukowa Vjetra® zdobyła uznanie w prestiżowych konkursach wzorniczych w Polsce i na świecie.
Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño Na plaza del Mercado w Logroño w północnej Hiszpanii pojawiły się meble miejskie projektu polskiej pracowni BudCud. To autorski komentarz na temat procesów pseudorewitalizacji przestrzeni publicznych.
Najlepsze przestrzenie publiczne Europy: znamy wyniki European Prize for Urban Public Space 2022 Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie ogłosiło zwycięzcę European Prize for Urban Public Space 2022: najważniejszego międzynarodowego konkursu honorującego wyjątkowe przestrzenie publiczne w Europie. Grand Prix przypadło odbudowie kolejnego odcinka kanału Catharijnesingel, przez kilkadziesiąt lat ukrytego pod powierzchnią ulic w centrum Utrechtu.
Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta Na jednym z podwórek w centrum Bytomia powstał nietypowy park kieszonkowy. Autorki nawiązały do przemysłowej historii miasta, tworząc wielofunkcyjną przestrzeń o industrialnym charakterze. W projekcie wykorzystały cegłę rozbiórkową, stalowe dwuteowniki i beton architektoniczny, a całość uzupełniły szpalerami brzóz oraz kompozycją krzewów i traw ozdobnych.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz szesnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Jury przyznało w sumie 9 nagród i 11 wyróżnień w sześciu konkursowych kategoriach.
Nowe ławki Pawła Grobelnego w stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja Przed ratuszem miasta Logroño w północnej Hiszpanii stanęły nowe ławki autorstwa polskiego projektanta Pawła Grobelnego. Prosta, minimalistyczna konstrukcja dopełnia architekturę budynku zaprojektowanego w latach 70. przez słynnego hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo.