Zielony Targ w Ciechanowie

i

Autor: Archiwum Architektury Zielony Targ w Ciechanowie, proj. Agata Parzentna i Michał Kucharski

Zielony Targ w Ciechanowie

2021-03-26 13:26

Na zlecenie władz Ciechanowa dwoje młodych architektów opracowało koncepcję zagospodarowania miejskiego targowiska przy ul. Płońskiej. Projekt autorstwa Agaty Parzentny i Michała Kucharskiego przewiduję realizację energooszczędnego budynku z częściowo zadaszonym placem handlowym.

Nowa wizja targowiska przy Płońskiej w Ciechanowie: Śląsk dla Mazowsza

Targowisko przy ul. Płońskiej w Ciechanowie, usytuowane tuż przy drodze krajowej nr 50, nieco ponad kilometr od rynku, cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców miasta, ale też całego powiatu. Działają tu liczne pawilony o funkcji handlowej i usługowej, a dwa razy w tygodniu sprzedawane są warzywa i owoce od lokalnych dostawców. Magistrat postanowił ostatnio ucywilizować bazar. Na zlecenie urzędu miasta młodzi architekci ze Śląska Agata Parzentna i Michał Kucharski opracowali koncepcję możliwych zmian. Zaproponowali budynek o powierzchni ok. 1800 m², w którym znalazłyby się przestrzenie na działalność zarówno handlową, jak i usługową. W centralnej części obiektu zaplanowali częściowo zadaszony plac targowy ze stanowiskami dla samochodów dostawczych, małą architekturą i zielenią. Jednym z pierwszych kroków projektowych było wytyczenie dwóch głównych stref funkcjonalnych i uporządkowanie przestrzeni. Wyznaczono dwie części działki: północną, targową i południową, parkingową. Działania te miały na celu przede wszystkim wykorzystanie jak największej przestrzeni jako plac z jednoczesnym wyznaczeniem dużej powierzchni terenów zielonych – tłumaczą autorzy. Zlokalizowany w centrum działki obiekt na planie litery U został przekryty zielonym dachem. Dookoła, po obrysie zewnętrznym, zaprojektowano drogę i miejsca postojowe przeznaczone dla dostawców, właścicieli lokali, a także obsługi technicznej oraz samochodów uprzywilejowanych, oddzielając tym samym strefę ruchu kołowego od pieszego.

Zielony Targ w Ciechanowie

i

Autor: Archiwum Architektury Zielony Targ w Ciechanowie, proj. Agata Parzentna i Michał Kucharski

Zielony Targ w Ciechanowie: dla mieszkańców i środowiska?

Zabudowa podzielona została na cztery parterowe segmenty, połączone ze sobą boksami wyniesionymi na kondygnację +1. Górne kondygnacje, zgodnie z wytycznymi, zajmowane będą przez kawiarnię, duży zielony taras oraz pomieszczenia magazynowe i techniczne – mówią architekci. Do lokali usytuowanych na piętrze prowadzić będą klatki schodowe z windami. Warto dodać, że każdy lokal wyposażony zostanie we własny węzeł sanitarny. Poszczególne segmenty autorzy zaprojektowali jako proste modułowe bryły, w konstrukcji żelbetowej, na siatce 5 x 5 m. Elewacje obiektu obłożone będą stalowymi profilami o wymiarach 10 x 3 cm. Zielony Targ w Ciechanowie ma być zielony nie tylko z nazwy. Przewidziano wentylację z odzyskiem ciepła, panele fotowoltaiczne na dachu i dużo nowych nasadzeń, w tym także drzew. Koszt wyburzeń istniejących budynków i realizacji nowego zagospodarowania projektanci szacują na 14 mln zł. 18 marca przedsiębiorcy, którzy dzierżawią lokale komunalne przy targowisku i przedstawiciele handlujących tu kupców po raz pierwszy mieli okazję zapoznać się z koncepcją i przybliżonym harmonogram prac. Według założeń władz miasta realizacja rozpocznie się pod koniec 2022 roku.

Agata Parzentna i Michał Kucharski są absolwentami Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 2020 roku zwyciężyli w konkursie architektonicznym na rozbudowę zabytkowego młyna w Ciechanowie. Na podstawie koncepcji ogłoszono już przetarg na wykonanie projektu budowlanego. Realizacja wkrótce ma się rozpocząć.

Czytaj też: Park Kultury Młyn w Ciechanowie |

ZAPISZ SIĘ