Architektura MuratorRealizacjeAgora Valencia: pawilon ze światła i cienia

Agora Valencia: pawilon ze światła i cienia

W 2022 roku Walencja dzierży tytuł Światowej Stolicy Designu. Z tej okazji na jednym z głównych placów miasta stanął ażurowy pawilon, oferujący mieszkańcom zacienione miejsce spotkań.

Agora Valencia: pawilon ze światła i cienia
Pawilon Agora Valencia, proj. Miguel Arraiz, Arqueha i Cosín Estudio
Àgora ValènciaWalencja, plaza del Ayuntamiento
Autorzyarchitekt Miguel Arraiz; Arqueha
Współpraca autorskaCosín Estudio
Powierzchnia użytkowa350.0 m²
Data realizacji (koniec)2022

Pawilon Agora Valencia został wzniesiony przy plaza del Ayuntamiento według projektu architekta Miguela Arraiza oraz dwóch walenckich pracowni Arqueha i Cosín Estudio. Do budowy konstrukcji wykorzystano stal, drewno i płyty MDi (Minerals, Design, innovation) opracowane przez firmy Inalco i Wandegar w oparciu o materiały ceramiczne pochodzących z recyklingu. Płyty zamontowano prostopadle do elewacji, aby w odpowiedni sposób filtrowały światło w miarę upływu dnia. Dzięki temu, jak tłumaczą autorzy, temperatura wewnątrz pawilonu jest nawet o 10 stopni niższa niż w  jakimkolwiek innym punkcie na na placu. Światło zostało w projekcie potraktowane jako jeszcze jeden materiał konstrukcyjny – mówi Miguela Arraiz.

Plecioną, drewnianą instalację we wnętrzu stworzył Manolo Garcia, mistrza stolarstwa i artysta fallero, lokalnej sztuki związanej ze słynnym walenckim Świętem Ognia, podczas którego na ulicach miasta spala się specjalne rzeźby z kartonu, wosku i drewna. Pawilon dysponuje powierzchnią 350 m². To prostopadłościan o wymiarach 24 na 10 metrów i wysokości 9 metrów. We wnętrzu przez cały rok mają odbywać się dyskusje, koncerty i pokazy.

Tytuł Światowej Stolicy Designu (World Design Capital) przyznawany jest co dwa lata od 2008 roku przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Wzornictwa Przemysłowego, organizację non-profit założoną w 1957 roku. Ideą przyznawania tytułu jest promocja wyróżnionych miast i pomoc w ich rozwoju poprzez różnorodne akcje społeczne, wystawy, spotkania, warsztaty i dyskusje. W każdej edycji o tytuł ubiega się kilkadziesiąt miast, prezentując swoje osiągnięcia w dziedzinie designu i innowacyjnego podejścia do projektowania. Walencja to ósma  Światowa Stolica Designu po Lille, Mexico City, Tajpej, Kapsztadzie, Helsinkach, Seulu i Turynie. O miano World Design Capital w 2024 roku ubiegają się San Diego w Kalifornii i Tijuana w Meksyku.

Agora Valencia: pawilon ze światła i cienia
Pawilon Agora Valencia, proj. Miguel Arraiz, Arqueha i Cosín Estudio
Agora Valencia: pawilon ze światła i cienia
Pawilon Agora Valencia, proj. Miguel Arraiz, Arqueha i Cosín Estudio
Agora Valencia: pawilon ze światła i cienia
Pawilon Agora Valencia, proj. Miguel Arraiz, Arqueha i Cosín Estudio; fot. David Zarzoso
Agora Valencia: pawilon ze światła i cienia
Pawilon Agora Valencia, proj. Miguel Arraiz, Arqueha i Cosín Estudio; fot. David Zarzoso
Agora Valencia: pawilon ze światła i cienia
Pawilon Agora Valencia, proj. Miguel Arraiz, Arqueha i Cosín Estudio; fot. BRAVA
Tagi:
Centrum jogi w Przeźmierowie Pawilony zostały wzniesione z bezpośrednim udziałem inwestorów, są efektem ich pasji i wyznawanej filozofii, w której dużą rolę odgrywa natura – o realizacji pracowni Mili Młodzi Ludzie pisze Agnieszka Rumież.
Nad jeziorem Paprocany w Tychach stanie nowy pawilon projektu biura RS+ Robert Skitek Już w przyszłym roku może zacząć działać nowy pawilon gastronomiczny nad jeziorem Paprocany. Projekt obiektu z tarasem na dachu i charakterystycznymi elewacjami z modrzewiowych listew opracowało studio RS+ Robert Skitek.
Pawilon Novartis w Bazylei Fasada multimedialna zbudowana z paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z oświetleniem LED zużywa tylko tyle energii, ile sama jest w stanie wytworzyć. O realizacji pracowni AMDL Circle pisze Wiktor Kowalski.
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Pawilon livMatS / Fryburg Pawilon to pierwszy budynek o konstrukcji nośnej wykonanej w całości z włókna lnianego, materiału w pełni odnawialnego i biodegradowalnego. O realizacji architektów i inżynierów z Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz biologów z Uniwersytetu we Fryburgu pisze Wiktor Kowalski.
Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenie Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób  LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.