Architektura MuratorRealizacjeAkademik BaseCamp / Łódź

Akademik BaseCamp / Łódź

Program obiektu, niezredukowany do przestrzeni mieszkalnej, sprzyja formułom co-livingu i co-workingu, w czym pomaga przemyślana aranżacja – o nowej realizacji biura Grupa 5 Architekci pisze Karolina Tunajek.

Akademik BaseCamp / Łódź
Akademik BaseCamp w Łodzi, proj. Grupa 5 Architekci; fot. Marcin Czechowicz

Dom studencki przy ulicy Rajmunda Rembielińskiego to już drugi obiekt BaseCamp zlokalizowany w Łodzi. Podobnie jak pierwszy, będący przebudową dawnej drukarni przy ulicy Rewolucji 1905 roku, został zaprojektowany przez pracownię Grupa 5 Architekci.

Na początku warto wspomnieć o samej sieci BaseCamp Student, działającej na rynku prywatnych akademików od 2016 roku, kiedy to otwarto jej pierwszy obiekt w Kopenhadze. Kolejne powstały w Niemczech, Danii i w Polsce, gdzie do 2022 roku planowane są otwarcia w Katowicach, Wrocławiu i Sopocie. Wspólnym mianownikiem i wyróżnikiem akademików BaseCamp jest bogaty program części wspólnych, a także dbałość o detale jednostek studenckich, służące dwóm głównym celom: zapewnieniu dobrych warunków do mieszkania i stworzeniu ram sprzyjających nawiązywaniu relacji i budowaniu społeczności studenckiej. Program obiektów, niezredukowany do samej przestrzeni mieszkalnej, sprzyja formułom co-livingu i co-workingu, w czym dodatkowo pomaga przemyślana i dopracowana aranżacja – charakterystyczny dla sieci format, stworzony przez niemieckie studio aisslinger, zaangażowane w oba łódzkie projekty.

URBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group URBAN RIGGER to pływający kampus studencki zaprojektowany przez  Bjarke Ingels Group z kontenerów morskich. Prototyp tego komfortowo wyposażonego akademika zrealizowano w Kopenhadze.
Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco Biuro architektoniczne Dedeco zwyciężyło w konkursie na projekt domu studenckiego dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Budynek planowany jest na Kampusie Morasko, obok Collegium Historicum i Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii.
Studenci zaprojektowali jednostkę mieszkalną w akademiku Livinn Kraków! Wioletta Nowak i Szymon Bierówka z Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego zwyciężyli w konkursie na projekt mieszkania w nowo powstającym akademiku Livinn Kraków.
De Spartaan – prefabrykowany akademik w Amsterdamie Budowa 16-kondygnacyjnego akademika w Amsterdamie zajęła zaledwie 12 miesięcy. Prefabrykowany obiekt liczący 361 mieszkań dla studentów zaprojektowało Studioninedots.
Dom studencki w Kampusie Służewiec – wyniki konkursu Władze UW we współpracy z SARP-em ogłosiły wyniki konkurs na projekt nowego domu studenckiego w Kampusie Służewiec. Najwyżej ocenione propozycje pracowni Projekt Praga, JEMS Architekci i Analog Piotra Śmierzewskiego.
Polskie akademiki modułowe w Wielkiej Brytanii Firma DMDmodular, specjalizująca się w budownictwie modułowym, wchodzi na rynek domów studenckich. Spółka będzie oferowała swoje rozwiązania m.in. w Wielkiej Brytanii.