Architektura MuratorRealizacjeAkademik BaseCamp / Łódź

Akademik BaseCamp / Łódź

Program obiektu, niezredukowany do przestrzeni mieszkalnej, sprzyja formułom co-livingu i co-workingu, w czym pomaga przemyślana aranżacja – o nowej realizacji biura Grupa 5 Architekci pisze Karolina Tunajek.

Akademik BaseCamp / Łódź
Akademik BaseCamp w Łodzi, proj. Grupa 5 Architekci; fot. Marcin Czechowicz

Dom studencki przy ulicy Rajmunda Rembielińskiego to już drugi obiekt BaseCamp zlokalizowany w Łodzi. Podobnie jak pierwszy, będący przebudową dawnej drukarni przy ulicy Rewolucji 1905 roku, został zaprojektowany przez pracownię Grupa 5 Architekci.

Na początku warto wspomnieć o samej sieci BaseCamp Student, działającej na rynku prywatnych akademików od 2016 roku, kiedy to otwarto jej pierwszy obiekt w Kopenhadze. Kolejne powstały w Niemczech, Danii i w Polsce, gdzie do 2022 roku planowane są otwarcia w Katowicach, Wrocławiu i Sopocie. Wspólnym mianownikiem i wyróżnikiem akademików BaseCamp jest bogaty program części wspólnych, a także dbałość o detale jednostek studenckich, służące dwóm głównym celom: zapewnieniu dobrych warunków do mieszkania i stworzeniu ram sprzyjających nawiązywaniu relacji i budowaniu społeczności studenckiej. Program obiektów, niezredukowany do samej przestrzeni mieszkalnej, sprzyja formułom co-livingu i co-workingu, w czym dodatkowo pomaga przemyślana i dopracowana aranżacja – charakterystyczny dla sieci format, stworzony przez niemieckie studio aisslinger, zaangażowane w oba łódzkie projekty.

W Warszawie powstaje kolejny akademik sieci Student Depot W Warszawie powstaje drugi prywatny akademik sieci Student Depot. Trzynastokondygnacyjny budynek u zbiegu ulicy Modzelewskiego i alei Wilanowskiej zaprojektowała pracownia 4am Architekci.
Akademik BaseCamp we Wrocławiu W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat – o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Akademik BaseCamp Mamut we Wrocławiu Ze względu na skomplikowaną strukturę dokumentacja projektu powstała w technologii BIM. Wykonano również skan 3D całego obiektu. Na podstawie otrzymanej chmury punktów opracowano inwentaryzację 2D oraz precyzyjny model stanu istniejącego. O wyzwaniach związanych z adaptacją dawnych zakładów piekarniczych Mamut na dom studencki piszą Maciej Dudkiewicz i Mikołaj Stępień.
URBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group URBAN RIGGER to pływający kampus studencki zaprojektowany przez  Bjarke Ingels Group z kontenerów morskich. Prototyp tego komfortowo wyposażonego akademika zrealizowano w Kopenhadze.
Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco Biuro architektoniczne Dedeco zwyciężyło w konkursie na projekt domu studenckiego dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Budynek planowany jest na Kampusie Morasko, obok Collegium Historicum i Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii.
Studenci zaprojektowali jednostkę mieszkalną w akademiku Livinn Kraków! Wioletta Nowak i Szymon Bierówka z Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego zwyciężyli w konkursie na projekt mieszkania w nowo powstającym akademiku Livinn Kraków.