Architektura MuratorRealizacjeAkademik BaseCamp we Wrocławiu

Akademik BaseCamp we Wrocławiu

W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat – o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz.

Akademik BaseCamp we Wrocławiu
Akademik BaseCamp we Wrocławiu, proj. Grupa 5 Architekci; fot. Maciej Lulko

Firmę BaseCamp utworzono w 2015 roku, a już rok później w centrum Kopenhagi przy Sølvgade powstała pierwsza baza noclegowa. Jak zachwalają na swojej stronie jego założyciele, BaseCamp to coś więcej niż tylko zakwaterowanie, to przestrzeń do życia dla marzycieli, myślicieli i ludzi sukcesu. Prywatne akademiki połączone z funkcją hotelową prosperują już w Kopenhadze, Poczdamie, Lipsku, Dortmundzie, Getyndze, Katowicach i Łodzi, a do istniejącej sieci w 2023 roku dołączy także Mälmo oraz pięć innych miast, w tym aż trzy kolejne z Polski – Warszawa, Gdańsk i Sopot.

Wrocławski BaseCamp położony jest w Śródmieściu, po południowej stronie Ołbina graniczącego z placem Grunwaldzkim oraz pomiędzy dwoma ważnymi dla tych osiedli terenami zielonymi – parkiem Tołpy i ogrodem botanicznym. Na Ołbinie, poza kamienicami z przełomu XIX i XX wieku, które w przeważającej części tworzą jego tkankę, mieści się Wydział Architektury, a plac Grunwaldzki jest największym ośrodkiem edukacyjnym Wrocławia z kampusami Uniwersytetów: Wrocławskiego, Medycznego, Przyrodniczego, a także Politechniki Wrocławskiej. Do słuszności wyboru lokalizacji nie trzeba nikogo przekonywać, ale też sama działka z istniejącą zabudową po byłej piekarni Mamut jest strzałem w dziesiątkę.

Akademik MILESTONE Wrocław Fabryczna. Dom studencki nowej generacji projektu Kuryłowicz & Associates We Wrocławiu powstanie kolejny prywatny akademik. Jak zapowiadają projektanci z Kuryłowicz & Associates będzie jednak inny niż wszystkie, skrojony na miarę potrzeb współczesnego studenta.
Akademik UW na Służewcu od Projekt Praga: rusza realizacja Władze Uniwersytetu Warszawskiego podpisały umowę z firmą Mota-Engil Central Europe na realizację akademika UW na Służewcu według konkursowego opracowania biura Projekt Praga. Budowa ma się zakończyć w ostatnim kwartale 2023 roku. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do obiektu w 2024 roku.
W Warszawie powstaje kolejny akademik sieci Student Depot W Warszawie powstaje drugi prywatny akademik sieci Student Depot. Trzynastokondygnacyjny budynek u zbiegu ulicy Modzelewskiego i alei Wilanowskiej zaprojektowała pracownia 4am Architekci.
Akademik BaseCamp Mamut we Wrocławiu Ze względu na skomplikowaną strukturę dokumentacja projektu powstała w technologii BIM. Wykonano również skan 3D całego obiektu. Na podstawie otrzymanej chmury punktów opracowano inwentaryzację 2D oraz precyzyjny model stanu istniejącego. O wyzwaniach związanych z adaptacją dawnych zakładów piekarniczych Mamut na dom studencki piszą Maciej Dudkiewicz i Mikołaj Stępień.
Akademik BaseCamp / Łódź Program obiektu, niezredukowany do przestrzeni mieszkalnej, sprzyja formułom co-livingu i co-workingu, w czym pomaga przemyślana aranżacja – o nowej realizacji biura Grupa 5 Architekci pisze Karolina Tunajek.
URBAN RIGGER – pływający akademik od Bjarke Ingels Group URBAN RIGGER to pływający kampus studencki zaprojektowany przez  Bjarke Ingels Group z kontenerów morskich. Prototyp tego komfortowo wyposażonego akademika zrealizowano w Kopenhadze.
Akademik na poznańskim Morasku projektu Dedeco Biuro architektoniczne Dedeco zwyciężyło w konkursie na projekt domu studenckiego dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Budynek planowany jest na Kampusie Morasko, obok Collegium Historicum i Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii.
Studenci zaprojektowali jednostkę mieszkalną w akademiku Livinn Kraków! Wioletta Nowak i Szymon Bierówka z Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego zwyciężyli w konkursie na projekt mieszkania w nowo powstającym akademiku Livinn Kraków.