Architekci z xystudio przekonali władze i dyrekcję, by zmienić projekt. Oto Szkoła Podstawowa nr 174 w Warszawie

2024-09-03 6:58

Zaproponowana przez architektów z xystudio forma nie kojarzy się z instytucją hierarchiczną, lecz jest materializacją zasad otwartości i dostępności – pisze Magdalena Pios. Dodatkowe skrzydło zaplanowano w północno-zachodnim narożniku. Ale to wiązałaby się z wycięciem dwudziestu dużych drzew, dlatego architekci przekonali władze dzielnicy oraz dyrekcję szkoły do zmiany lokalizacji oraz programu funkcjonalnego. Ta szkoła w Wesołej powstała kilka lat temu.

Spis treści

  1. xystudio i ich Zakopana szkoła
  2. Rozbudowa szkoły integracyjnej w Wesołej
  3. Zmienili koncepcję, żeby nie wycinać 20 drzew
Szkoła Budowania: Okna - jak duże, gdzie umieścić, jakie wybrać?

xystudio i ich Zakopana szkoła

Nazwa obiektu Zakopana szkoła – Szkoła Podstawowa nr 174
Adres obiektu Warszawa, plac Wojska Polskiego 28
Autorzy xystudio, architekci Filip Domaszczyński, Marta Nowosielska, Dorota Sibińska
Współpraca autorska architekt Anna Prałat
Konstrukcja Gama Robert Gruza, Artur Więckus
Inwestor Urząd m.st. Warszawy, dzielnicy Wesoła
Powierzchnia terenu 13058.0 m²
Powierzchnia zabudowy 723.0 m²
Powierzchnia użytkowa 600.0 m²
Powierzchnia całkowita 723.0 m²
Kubatura 3146.0 m³
Projekt 2019
Data realizacji (koniec) 2020
Koszt inwestycji ok. 2 800 000 zł

Rozbudowa szkoły integracyjnej w Wesołej

Zakończona w 2020 roku rozbudowa szkoły integracyjnej w Wesołej – położonej w prawobrzeżnej części miasta dzielnicy Warszawy – zrealizowana została na podstawie projektu warszawskiej pracowni xystudio. Biuro opracowujące dokumentację budowlaną i wykonawczą zostało wybrane na podstawie przetargu, w którym określone już było umiejscowienie na działce oraz program nowego obiektu. Dodatkowe skrzydło zaplanowano w północno-zachodnim narożniku terenu, między istniejącym budynkiem a parkingiem. Realizacja tej koncepcji wiązałaby się z wycięciem dwudziestu dużych drzew, dlatego architekci  z pracowni xystudio – Filip Domaszczyński, Marta Nowosielska i Dorota Sibińska – przekonali władze dzielnicy oraz dyrekcję szkoły do zmiany lokalizacji oraz programu funkcjonalnego.

Czytaj też:

Kolorowa szkoła jak z Hogwartu

Szkoła w biurowcu na Mokotowie od xystudio

Zmienili koncepcję, żeby nie wycinać 20 drzew

Projektanci zaproponowali budowę nowej części za istniejącą szkołą, gdzie między budynkiem a zlokalizowanym poniżej terenem rekreacyjnym znajdował się trudny do zagospodarowania wał ziemny. To ukształtowanie terenu zainspirowało architektów do częściowego zagłębienia obiektu. Dzięki temu prostopadłościenna bryła wydaje się niższa, a podzielone na płaszczyzny o różnym wykończeniu elewacje dodają formie lekkości. Skromne materiały elewacyjne – surowe deski modrzewiowe, blacha i tynk – nadają jej naturalny i bezpretensjonalny charakter.

KUP DOSTĘP

Listen on Spreaker.