Spis treści
- Przedszkole w Dziećmorowicach na Dolnym Śląsku. Z wykorzystaniem naturalnych walorów terenu
- Proekologiczne, pasywne rozwiązania w przedszkolu
Przedszkole w Dziećmorowicach na Dolnym Śląsku. Z wykorzystaniem naturalnych walorów terenu
Na terenie objętym ochroną konserwatorską, we wsi Dziećmorowice (gm. Walim) powstało przedszkole według projektu pracowni Architekt Piotr Jański. Teren nie był łatwy do zagospodarowania - wąska działka ze znacznym spadkiem przedzielona jest potokiem; porasta ją bujna zieleń, a wśród niej - stare, szlachetne drzewa.
Zobacz także: Przedszkole samorządowe w Grabówce koło Białegostoku projektu Piotra Jańskiego
Strefę rekreacyjną przed budynkiem zaplanowano w układzie tarasowym, uzupełniając ją urządzeniami wykonanymi z naturalnych materiałów. Na kamiennym murku osadzono zjeżdżalnię, wkomponowano ściankę wspinaczkową.
Woda z cieku wodnego, retencjonowana i gromadzona w podziemnych zbiornikach, wykorzystywana jest do podlewania i spłukiwania toalet; nadmiar natomiast - odprowadzany do potoku.
Cały system zachowuje więc naturalny kierunek spływu wód, zwiększa retencję, pozwala na wykorzystanie wody szarej a dodatkowo stanowi atrakcję części rekreacyjnej - opisują architekci.
By teren odzyskał swoje walory naruszone budową, posadzono drzewa dobrane spośród gatunków naturalnie występujących na działce. Frontową, dwukondygnacyjną elewację wyłożono wypalanym w Patoce klinkierem. A z drugiej strony? - Od strony zbocza obiekt wygląda jak zwykła, wiejska chałupa - opisują twórcy projektu. Dach pokryto dachówką karpiówką. Stolarka powstała według projektu indywidualnego.
Zobacz także: Przedszkole i szkoła w Opolu
W przestronnych wnętrzach, w których nie zaplanowano korytarzy, zastosowano kauczukowe wykładziny z domieszką łupin kokosowych i i perforowane sufity gipsowe. Lampiony-ptaki, którymi przyozdobiono reprezentacyjny dwukondygnacyjny hall, powstały według projektu indywidualnego.
Staramy się pokazać, że architektura dla dzieci nie powinna być infantylna, lecz powinna być wysokiej jakości, tworzoną z solidnych, naturalnych materiałów atrakcyjną przestrzenią inspirowaną lokalnymi tradycjami budowlanymi dobrze wpisującą się w zastany krajobraz - mówią o projekcie twórcy.
Proekologiczne, pasywne rozwiązania w przedszkolu
Budynek przedszkola powstał w standardzie pasywnym. Zapotrzebowanie na energię obniżają m.in. odpowiednio zaprojektowane przeszklenia wraz z aluminiowymi żaluzjami, kompaktowa bryła, izolacja z wełny mineralnej, masywna konstrukcja z klinkierową elewacją i dachówka ceramiczna.
Na dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną (36kW), a w budynku zainstalowano wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła i sekcją chłodzenia. Przedszkole zyska w przyszłości własną miniturbinę wiatrową i bateryjny magazyn energii, co zapewni mu dużą autonomię energetyczną.
Zobacz także: Dom Pomocy Społecznej o podwyższonym standardzie. Bez barier i komfortowo
Listen to "Okna - Plastikowe czy drewniane? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.