Architektura MuratorRealizacjeBenedetta Tagliabue dla Milan Design Week 2017

Benedetta Tagliabue dla Milan Design Week 2017

Prezentowana w ramach tygodnia dizajnu w Mediolanie instalacja pt. „Zbyt dobre, by je marnować” ma na celu zwrócenie uwagi na zrównoważone wykorzystanie zasobów drewna. Projekt opracowała hiszpańska architektka Benedetta Tagliabue.

Benedetta Tagliabue dla Milan Design Week 2017
Fot. Giovanni Nardi

Instalacja zaprojektowana przez architektkę Benedettę Tagliabue ze studia Miralles Tagliabue EMBT powstała przy współpracy Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i firmy Benchmark. Stanowiła część wystawy „Material Immaterial” będącej częścią Milan Design Week 2017, który odbył się w dniach 4-9 kwietnia 2017 roku.

Na projekt składały się cztery odrębne elementy, którymi obudowano filary przy wejściu do audytorium Aula Magna Università degli Studi di Milano. Ruchome ławki i lustra zachęcały do tworzenia nowych konfiguracji i wejścia w dialog z pochodzącą z XV wieku reprezentacyjną architekturą dziedzińca.

Chcieliśmy ożywić dziedziniec w nowoczesny, a jednocześnie zabawny sposób, projektując ścianę pełną niespodzianek. Mamy nadzieję, że zwiedzający – zaskoczeni instalacją – będą chcieli wchodzić z nią w interakcję, odkryją i będą wykorzystywać ukryte w niej meble – mówi autorka projektu Benedetta Tagliabue.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem zrównoważonego wykorzystania drewna w przemyśle meblarskim. Instalację wykonano z kilku rzadko dotychczas stosowanych gatunków: amerykańskiego czerwonego dębu, klonu, wiśni i tulipanowca. Użyto zazwyczaj odrzucanych fragmentów z widocznymi sękami i innymi niedoskonałościami.

W instalacji »Too Good To Waste« chodzi o korzystanie z zasobów leśnych do efektywnego maksimum. Wykorzystujemy gatunki niedoceniane, by ukazać ich piękno, uniwersalność i przydatność jako materiał dla rzemieślników - mówi Sean Sutcliffe, współzałożyciel firmy Benchmark.

Benedetta Tagliabue - studiowała architekturę w Weneckim Instytucie Architektury, IUAV. Jest dyrektorem założonej w 1994 roku pracowni Miralles Tagliabue EMBT, z siedzibą w Barcelonie, a od 2010 roku także w Szanghaju. Wielokrotnie nagradzane biuro specjalizuje się w projektach przestrzeni publicznych, rewitalizacji, oraz wnętrz i przestrzeni przemysłowych.

Do najbardziej znanych realizacji pracowni należą gmach parlamentu w Edynburgu, park Diagonal Mar, przestrzeń targowa Santa Caterina w Barcelonie, kampus Universitario de Vigo i pawilon hiszpański na Światowych Targach Expo 2010 w Szanghaju, który otrzymał prestiżową nagrodę RIBA International za „Najlepszy projekt międzynarodowy roku 2011”.

Wśród obecnie opracowywanych projektów studio EMBT znajdują się budynki Business School of Fudan University w Szanghaju, wieżowce biurowe w Xiamen i Taizhong, przestrzenie publiczne HafenCity w Hamburgu (Niemcy), stacja paryskiego metra Clichy-Montfermeil (pierwsza nagroda w konkursie) i centralna stacja metra neapolitańskiego we Włoszech. Benedetta Tagliabue za swą pracę otrzymała między innymi nagrodę RIBA Stirling w 2005 roku.

www.mirallestagliabue.com

Tagi:
Maria Jeglińska-Adamczewska dla PURO Hotels Legendarna norweska marka Røros Tweed oraz młoda polska projektantka Maria Jeglińska-Adamczewska połączyły siły z PURO Hotels w niezwykłym projekcie. Tak powstała kolekcja wełnianych koców KARI, ODA oraz LOTTA.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
10 kolekcji mebli projektu młodych polskich dizajnerów Już na początku października kolejna edycja Warsaw Home. Publikujemy 10 projektów młodych dizajnerów, które zobaczymy podczas targów.
Design that Educates Awards 2019 Design that Educates Awards to międzynarodowy konkurs, który wskazywać ma na edukacyjny potencjał architektury i wzornictwa. Jego celem jest popularyzowanie najlepszych realizacji i produktów, które oprócz funkcji czysto użytkowych mogą też uczyć.
Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.