Spis treści
- MSN na placu Defilad w Warszawie otwarte
- Projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej: Thomas Phifer and Partners
- Dwa piętra odlane z białego betonu architektonicznego
- Forum MSN - przestrzeń między muzeum i teatrem TR Warszawa
- Otwarcie MSN 25 października 2024. Co będzie się działo później?
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa – bilety i godziny otwarcia
- Tak powstawało Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zdjęcia
MSN na placu Defilad w Warszawie otwarte
Otwarcie nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad odbyło się 25 października 2024 r. Przywitanie z budynkiem, czyli otwarty dla wszystkich program wydarzeń potrwa trzy tygodnie i będzie zapowiedzią przyszłych działań Muzeum - informują przedstawiciele instytucji. - Oprócz pokazu wybranych prac z kolekcji MSN-u, składać się on będzie z akcji performatywnych i społecznych, koncertów, wykładów i kolejnej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE - dodają.
Projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej: Thomas Phifer and Partners
Zaprojektowana przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 103. Fasada MSN-u to podwieszana fasada betonowa z białego betonu architektonicznego barwionego w masie. Została wykonana po raz pierwszy w Polsce, ale także w Europie.
– Chciałbym, aby wszystkie budynki publiczne były zbudowane w tak solidny sposób, jak nowa siedziba Muzeum na placu Defilad. Użyte do niej materiały i technologie są ponadczasowe, dzięki temu nie będą niszczeć, a co za tym idzie – wymagać kosztownych napraw – mówił Mikołaj Mundzik, zastępca dyrektorki Muzeum ds. inwestycji.
Projekt budowy i wykończenia wnętrz był realizowany jak w najlepszych dla modernizmu latach – 50. i 60-. ubiegłego wieku. Niektóre rozwiązania przypominają uniwersalne formy i detale obecne w architekturze i budownictwie od zawsze.
Co ważne, te jakościowe rozwiązania nie miały wpływu na wzrost kosztów budowy, które, patrząc chociażby na inne realizowane w Warszawie projekty publiczne, są standardowe, a biorąc pod uwagę trwałość projektu – wręcz niskie.
Dla architektów projekt MSN to było wyzwanie.
- Chcieliśmy, aby MSN i TR Warszawa miały bardzo dużą prezencję, nie były lekkimi, zwiewnymi bryłami, tak aby nie zginęły na tle Pałacu Kultury, oraz nie były zbyt podobne w charakterze do znajdujących się w pobliżu budynków handlowych (Ściana Wschodnia – red). Wyzwaniem technicznym był także fakt, że będziemy budować muzeum nad tunelami metra - mówili architekci w rozmowie z AM.
Dwa piętra odlane z białego betonu architektonicznego
Przypomnijmy. Nowe muzeum ma w całości przeszklony parter, a nad nim dwa piętra wystawowe odlane z białego betonu architektonicznego. Budynek zajmuje blisko 20 000 m² powierzchni na 4 kondygnacjach nadziemnych i 2 kondygnacjach podziemnych. Znajdują się w nim przestrzenie wystawowe o powierzchni ponad 4500 m², sale edukacyjne, pracownia konserwatorska i magazyny dzieł sztuki, a także kino z widownią na 150 osób, Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, audytorium, czytelnia, bistro i księgarnia. Główne przestrzenie wystawowe zlokalizowane są na pierwszym i drugim piętrze, wokół monumentalnej klatki schodowej. Galerie na najwyższej kondygnacji są doświetlane rozproszonym światłem słonecznym wpadającym przez świetliki rozmieszczone w dachu.
Sprawdź też: Ależ to jest brzydkie! Dlaczego ocenianie estetyki nowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej nie ma sensu?
Na obu poziomach wystawowych znajdą się też pomieszczenia z panoramicznymi oknami wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową pierzeję placu Defilad. Umożliwią one zwiedzającym zobaczenie centrum Warszawy z zupełnie nowej perspektywy - opisują przedstawiciele instytucji.
Forum MSN - przestrzeń między muzeum i teatrem TR Warszawa
Zazieleniło się również forum, czyli wspólna przestrzeń pomiędzy MSN-em i przyszłą siedzibą teatru TR Warszawa. Jedenaście wysokich drzew, glediczji trójcierniowych, posadzonych jesienią będzie osłaniać muzealny plac widoczny od strony placu Defilad. Zacienione forum wraz z przeszklonym parterem MSN-u przygotowano jako przyszłe miejsce spotkań mieszkanek i mieszkańców stolicy. To tam w otwartej dla wszystkich części Muzeum działa kawiarnia, księgarnia, audytorium i realizowane będą wydarzenia towarzyszące wystawom, a także dodatkowe, związane z przybliżaniem świata sztuki, edukacją i architekturą: dostępne dla wszystkich debaty, dyskusje, warsztaty oraz działania artystyczne, inspirowane programem Muzeum i współtworzone przez społeczności zgromadzone wokół MSN-u: kolektywy, ruchy społeczne, NGO-sy czy instytucje kultury. Tę część swojej działalności MSN nazywa Programem Publicznym.
Plac Centralny wciąż w budowie. Zdjęcia
Czytaj też:
W 2024 Warszawa zyska nową przestrzeń. Plac Defilad
Przestrzeń przy Muzeum zaplanowana została jako „forum” – miejsce spotkań i działań kulturalnych, łącznik pomiędzy placem Centralnym a Parkiem Świętokrzyskim. W miejscu, gdzie nie koliduje to z tunelami metra posadzono wysokie drzewa. W nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie życie ulicy i placu ma spotykać się ze sztuką. Jej odbiorcom towarzyszyć ma widok miasta oraz sąsiedztwo innych gospodarzy placu Defilad.
Otwarcie MSN 25 października 2024. Co będzie się działo później?
Muzeum informuje: Wśród ponad 100 zaplanowanych w kolejnych dniach wydarzeń są między innymi koncerty Kim Gordon, 700 Bliss oraz Hani Rani. Specjalnie z okazji otwarcia Muzeum nowe siedziby prace przygotowali Wojciech Bąkowski, Karolina Jabłońska, Agnieszka Polska i Zbigniewa Libera. Zaprezentujemy także wielkoskalowe rzeźby i instalacje polskich i światowych artystek zapowiadające przyszłoroczną wystawę kolekcji MSN-u, międzynarodowy program performansu, 16. edycję festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE pt. „Trudna Miłość. Muzeum między placem a Pałacem”, specjalną edycję programu „Formy podstawowe”.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa – bilety i godziny otwarcia
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 12–20. W poniedziałki MSN nie przyjmuje odwiedzających.
Jeśli chodzi o bilety, to wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia w ramach programu otwarcia MSN jest bezpłatny. Na część wydarzeń obowiązują jednak limity miejsc, które dawno się już wyczerpały. Tak jest z koncertem Kim Gordon oraz nocą otwartą w kinie MSN (oba wydarzenia 25 października).
Jeżeli chodzi o bilety do kina w MSN, to kosztują one:
- 25 zł bilet normalny,
- 15 zł bilet ulgowy.
Zakup biletów (o ile są dostępne) możliwy jest w kasie na miejscu oraz na stronie MSN.