Architektura MuratorRealizacjeBiuro XSolve i Chilid w Gliwicach

Biuro XSolve i Chilid w Gliwicach

Architekci dostosowali przestrzenie biura do stylu i organizacji pracy zespołu oraz niezwykłego klimatu zabytkowych wnętrz. Aranżacja, dobór mebli i urządzeń umożliwiają elastyczną zmienność miejsca i sposobu wykonywania zadań – pisze Justyna Wojtas-Swoszowska.

Biuro XSolve i Chilid w Gliwicach
Nieużywane obecnie wejście do przedwojennego dawnego liceum maryjnego dla dziewcząt. Płaszczyzny elewacji oraz schodkowy portal zdobi ekspresjonistyczny ceglany detal; Fot. Budzik Studio/Michał Przeździk-Buczkowski
Przestrzeń biurowa dla firm XSolve i ChilidGliwice, ul. Królowej Bony 13
AutorzyRafał Drobczyk, sp. z o.o. architekci Rafał Drobczyk, Anna Jackowicz oraz Anna Zarudzka i Chilid
Współpraca autorskaArkus Biuro Projektowo-Doradcze (projekt budowlany zamienny)
Generalny wykonawcaRadan Sp. z o.o.
InwestorBoldare (dawniej XSolve Sp. z o.o.)
Powierzchnia użytkowa1120.0 m²
Powierzchnia całkowita1403.0 m²
Kubatura4160.0 m³
Projekt2016
Data realizacji (koniec)2017
Koszt inwestycjinie podano kosztu inwestycji

Siostrzane agencje XSolve i Chilid (od lipca 2018 roku Boldare), specjalizujące się w projektowaniu interfejsów aplikacji i serwisów internetowych, na nową siedzibę wybrały pomieszczenia na parterze dawnej szkoły dla dziewcząt Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Gliwicach. Obiekt ten, zlokalizowany przy ulicy Królowej Bony 13, przebudowano na funkcję mieszkalno- biurową. O wyborze miejsca przesądziła świetna lokalizacja w centrum miasta i niezwykła architektura. Budynek wzniesiony w latach 1927-1929 w stylu „ekspresjonizmu ceglanego”, porównywano w Gliwicach do hamburskiego Chilehaus Fritza Högera. Projekt biura jest wynikiem współpracy architektów z pracowni Rafała Drobczyka, odpowiedzialnych za rozwiązania przestrzenne, z Anną Zarudzką, założycielką i dyrektor zarządzającą Chilid, która zaaranżowała wnętrza.

W projekcie nie mogło zabraknąć miejsc do pracy zespołowej, grupowej i indywidualnej, stref ciszy oraz czynnej aktywności i zabawy. Przestrzenie miały charakteryzować się przejrzystością, a także prowokować do wzajemnych kontaktów. Architekci wpisali różne funkcje w podłużny rzut i rozmieścili je w niekonwencjonalnym układzie. Wchodząc do biura, próżno by szukać sekretariatu albo gabinetu dyrektora. Wejście prowadzi wprost do centralnie usytuowanej kawiarni-jadalni, w której zatrudnieni spotykają się na co dzień lub przy wyjątkowych okazjach, a w każdy czwartek jedzą wspólne „obiady czwartkowe”.

Wszyscy pracownicy mogą dowolnie korzystać z każdego miejsca: otwartej przestrzeni z antresolą (open space), zamkniętych pokoi spotkań, pracy indywidualnej i relaksu (Meeting Room, Silent Room), salek konferencyjnych, miejsc do aktywnej zabawy (Chaos Room) i niewielkiej sali kinowej, a także kuchni, toalety oraz garderoby. Różne funkcje i urządzenia takie jak ekspres do kawy czy drukarkę, celowo rozmieszczono nieergonomicznie. Zmusza to pracowników do wędrówek po biurze, którego przestrzeń pulsuje, zwęża się i rozszerza, tworząc scenografię dla wzajemnych kontaktów. Każde, nawet pozornie nieużyteczne miejsce jest wykorzystane – jak pustka pod schodami na małe kino. Transparentne przegrody między pokojami, duże szklane otwory w ceglanych ścianach, wyeliminowanie parawanów, zapewniają całkowitą przejrzystość. Aranżacja wnętrza, dobór mebli i urządzeń umożliwiają elastyczną zmienność miejsca i sposobu pracy. Surowa faktura ceglanych ścian i racjonalność formy malowanej na biało żelbetowej konstrukcji nośnej budynku zmiękczają dekoracyjne płytki na podłodze, kotary na wysokich oknach, dodatki w postaci poduszek, puf i zabawne gadżety, takiej jak klatka z papugą czy figura różowego jelenia. Sukces biura XSolve i Chilid jest wynikiem połączenia racjonalności przestrzeni i emocjonalności wystroju wnętrza, które było możliwe dzięki współpracy architektów i inwestora.

Tagi:
Maria Jeglińska-Adamczewska dla PURO Hotels Legendarna norweska marka Røros Tweed oraz młoda polska projektantka Maria Jeglińska-Adamczewska połączyły siły z PURO Hotels w niezwykłym projekcie. Tak powstała kolekcja wełnianych koców KARI, ODA oraz LOTTA.
OKK! Design – branża wnętrzarska w dobie pandemii. Webinar Już 3 czerwca kolejna edycja OKK! Design. Po raz trzeci w formie webinaru. Architekci Magdalena Federowicz-Boule, Szymon Hanczar i Jacek Tryc przedstawią swoją analizę postpandemicznej rzeczywistości i prognozy na przyszłość.
Władysław Wincze. Wnętrza Władysław Wincze to jeden z najważniejszych polskich projektantów wnętrz, ale jego twórczość poza gronem ekspertów nie jest zbyt dobrze znana. Osiągnięcia i postać wybitnego architekta wnętrz przybliża nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
10 kolekcji mebli projektu młodych polskich dizajnerów Już na początku października kolejna edycja Warsaw Home. Publikujemy 10 projektów młodych dizajnerów, które zobaczymy podczas targów.
Design that Educates Awards 2019 Design that Educates Awards to międzynarodowy konkurs, który wskazywać ma na edukacyjny potencjał architektury i wzornictwa. Jego celem jest popularyzowanie najlepszych realizacji i produktów, które oprócz funkcji czysto użytkowych mogą też uczyć.
Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.