Architektura MuratorRealizacjeBiurowiec L’UNI we Wrocławiu

Biurowiec L’UNI we Wrocławiu

Projektanci przebudowali muzeum na budynek biurowy, pokazując, jak dobra współpraca na linii architekt-deweloper-miasto może służyć społeczności – o realizacji biura Maćków Pracownia Projektowa pisze Wojciech Fudala.

Biurowiec L’UNI we Wrocławiu
Biurowiec L’UNI we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa; fot. Maciej Lulko

Projekt biurowca L’UNI porusza wiele istotnych tematów współczesnej debaty architektonicznej. Jak podchodzić do rewitalizacji zabytków? Jak budować w sposób, który nie będzie szkodzić środowisku? Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że szeroko rozumiane budownictwo odpowiada za około 40% emisji CO2 do atmosfery. Mimo tego w miastach nadal powstają setki tysięcy metrów kwadratowych nowych biurowców, podczas gdy te istniejące pozostają niewynajęte. Czy wszystkie nowe obiekty są nam rzeczywiście potrzebne? Maćków Pracownia Projektowa wielokrotnie udowadniała, że nie boi się odważnych idei. Widzieliśmy już szkołę o zupełnie innowacyjnym układzie przestrzeni, który sprzyja integracji uczniów. Był też ekspresyjny węzeł przesiadkowy czy kaplica wykonana w całości z elementów z recyklingu.


Tym razem wrocławscy architekci przebudowali dawne Muzeum Mineralogiczne na budynek biurowy, pokazując, jak dobra współpraca na linii architekt-deweloper-miasto może służyć całej społeczności. Do pracowni Zbigniewa Maćkowa zgłosiła się rodzinna firma deweloperska z Niemiec, poszukująca możliwości inwestycji biurowej na terenie Wrocławia. Architekt przekonał ich by, zamiast stawiać nowy budynek, pomogli uratować wartościowy, lecz będący w fatalnym stanie technicznym i grożący zawaleniem obiekt przy ul. Grodzkiej. Na wysokości zadania stanęło również miasto, które zgodziło się zmienić plan miejscowy, stwarzając prawną możliwość, by dawne muzeum mogło przyjąć nową funkcję. Skorzystali na tym wszyscy. Inwestycja zwróciła się deweloperowi z zyskiem, bo przestrzenie biurowe zostały błyskawicznie wynajęte przez firmy, które chciały wyróżnić się lokalizacją, prestiżem oraz jakością przestrzeni. Zyskali również mieszkańcy przechadzający się ul. Grodzką wzdłuż Odry, bo zamiast porośniętej samosiejkami ruiny mijają teraz wartościowy neorenesansowy budynek. Wrocławski biurowiec pokazuje, że dobrze zaprojektowany obiekt może pełnić różne funkcje w różnym czasie.

Tagi:
Nowy budynek w miejscu Solpolu według biura AP Szczepaniak Na działce po wyburzonym w ubiegłym roku Solpolu powstanie apartamentowiec. Jedną z koncepcji możliwej zabudowy opracowało wrocławskie biuro AP Szczepaniak.
Biurowiec Brama Oławska we Wrocławiu Autorom biurowca udało się zapewnić przestrzenność i lekkość konstrukcji, która została wsparta na żelbetowych słupach tworzących głęboki podcień – o nowej realizacji pracowni Artur Jasiński i Wspólnicy pisze Jerzy S. Majewski.
Centrum sportowe we Wrocławiu Zespół sal gimnastycznych przy szkole we Wrocławiu to minimalistyczny prostopadłościan, którego forma jest całkowicie podporządkowana funkcji – o nowej realizacji pracowni arch_it Piotr Zybura pisze Jerzy S. Majewski.
Akademik BaseCamp we Wrocławiu W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat – o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Apartamentowiec Odrzańska we Wrocławiu Fasada wpisuje się w rytm szczytów sąsiednich kamienic i jest nieomal niematerialna, jak generowane cyfrowo obrazy wyświetlane w komputerze – o projekcie pracowni ARCHE i greenGO pisze Jerzy S. Majewski.
Apartamentowiec Studio Plac Dominikański we Wrocławiu Zakończyła się realizacja siedmiopiętrowego apartamentowca Studio Plac Dominikański we Wrocławiu. Budynek dla TOSCOM Development zaprojektowało pracownia Dziewoński, Łukaszewicz Architekci.