Architektura MuratorRealizacjeBiurowiec Villa Metro w Warszawie

Biurowiec Villa Metro w Warszawie

Na warszawskim Mokotowie oddano do użytku budynek biurowo-usługowy projektu pracowni Dziuba Architekci. W ramach inwestycji przebudowano także wejścia do stacji metra Wilanowska.

Biurowiec Villa Metro w Warszawie
Budynek biurowo-usługowy Villa Metro w Warszawie, proj. Dziuba Architekci; fot. Marcin Mularczyk
Budynek biurowo-usługowy Villa MetroWarszawa, ul. Puławska 145
AutorzyDziuba Architekci
InwestorReform Company 3
Powierzchnia całkowita11000.0 m²
Data realizacji (koniec)2018

Budynek stanął na niewielkiej, narożnej działce u zbiegu ul. Puławskiej, al. Niepodległości i al. Wilanowskiej, w sąsiedztwie znaczącego węzła przesiadkowego w Warszawie, ze stacją metra, pętlą autobusową, kilkoma przystankami tramwajowymi i miejskim parkingiem systemu parkuj i jedź. W przyszłości powstanie tu także pętla linii obsługujących Miasteczko Wilanów. Głównym założeniem autorów było więc zaprojektowanie takiego obiektu, którego bryła uporządkuje otoczenie, a zarazem wyznaczy charakter nowej zabudowy przewidywanego tu w planie miejscowym placu.

Charakterystyczne miękkie i zaokrąglone narożniki od północnego wschodu i południowego zachodu kontrastują z ostrymi kantami od strony parkingu. Na całkowicie przeszklone fasady architekci nałożyli romboidalną kratę z aluminium. Struktura ta, jako graficzne przełożenie na rysunek elewacji liter VM, w założeniu ma stać się znakiem rozpoznawczym biurowca Villa Metro – tłumaczą projektanci. W podobnym stylu ukształtowano także nowe wiaty dwóch pobliskich wejść na stację metra. To nad schodami prowadzącymi w stronę ul. Puławskiej przekryto przeszklonym dachem wspartym na trzech filarach nawiązujących do kształtu drzew. Większy pawilon, o dachu wspartym na V-kształtnych podporach, kryje schody ruchome wyprowadzające pasażerów w kierunku pętli autobusowej.

Budynek, o dwóch kondygnacjach podziemnych i dziewięciu nadziemnych, oferuje 11 000 m2 powierzchni całkowitej. Obiekt tak udało się wpisać w wynikowy, nieregularny kształt działki, że osiągnięto plan o niemal wzorcowych modułach powierzchni biurowych do aranżacji, ze zminimalizowaną przestrzenią komunikacyjną – wyjaśniają autorzy. Villa Metro zdobyła certyfikat LEED na poziomie Gold. W obiekcie przewidziano m.in. dwukomorową szklaną fasadę i rolety typu sunscreen, dach w technologii białej wyspy, odbijający promieniowanie słoneczne, ograniczniki przepływu wody w toaletach i instalację dla wykorzystywania tzw. szarej wody czyli wykorzystanie wody opadowej do spłukiwania toalet.

Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Rusza realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostaną zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci
Mennica Legacy Tower - nowy wieżowiec na warszawskiej Woli Dobiega końca realizacja kompleksu Mennica Legacy Tower według projektu pracowni Goettsch Partners z Chicago. Prezentujemy film i najnowsze zdjęcia z budowy Mennica Legacy Tower.
Biurowiec Nowogrodzka Square w Warszawie W jaki sposób kreuje się przyjazną przestrzeń? Z pewnością jest to wypadkowa wielu czynników, a Nowogrodzka Square szczęśliwie znalazła wśród nich punkt równowagi. O realizacji pracowni HRA Architekci pisze Robert Szumielewicz.