Architektura MuratorRealizacjeBiurowiec Villa Metro w Warszawie

Biurowiec Villa Metro w Warszawie

Na warszawskim Mokotowie oddano do użytku budynek biurowo-usługowy projektu pracowni Dziuba Architekci. W ramach inwestycji przebudowano także wejścia do stacji metra Wilanowska.

Biurowiec Villa Metro w Warszawie
Budynek biurowo-usługowy Villa Metro w Warszawie, proj. Dziuba Architekci; fot. Marcin Mularczyk
Budynek biurowo-usługowy Villa MetroWarszawa, ul. Puławska 145
AutorzyDziuba Architekci
InwestorReform Company 3
Powierzchnia całkowita11000.0 m²
Data realizacji (koniec)2018

Budynek stanął na niewielkiej, narożnej działce u zbiegu ul. Puławskiej, al. Niepodległości i al. Wilanowskiej, w sąsiedztwie znaczącego węzła przesiadkowego w Warszawie, ze stacją metra, pętlą autobusową, kilkoma przystankami tramwajowymi i miejskim parkingiem systemu parkuj i jedź. W przyszłości powstanie tu także pętla linii obsługujących Miasteczko Wilanów. Głównym założeniem autorów było więc zaprojektowanie takiego obiektu, którego bryła uporządkuje otoczenie, a zarazem wyznaczy charakter nowej zabudowy przewidywanego tu w planie miejscowym placu.

Czytaj też: Metro w Warszawie: historia warszawskiego metra |

Charakterystyczne miękkie i zaokrąglone narożniki od północnego wschodu i południowego zachodu kontrastują z ostrymi kantami od strony parkingu. Na całkowicie przeszklone fasady architekci nałożyli romboidalną kratę z aluminium. Struktura ta, jako graficzne przełożenie na rysunek elewacji liter VM, w założeniu ma stać się znakiem rozpoznawczym biurowca Villa Metro – tłumaczą projektanci. W podobnym stylu ukształtowano także nowe wiaty dwóch pobliskich wejść na stację metra. To nad schodami prowadzącymi w stronę ul. Puławskiej przekryto przeszklonym dachem wspartym na trzech filarach nawiązujących do kształtu drzew. Większy pawilon, o dachu wspartym na V-kształtnych podporach, kryje schody ruchome wyprowadzające pasażerów w kierunku pętli autobusowej.

Budynek, o dwóch kondygnacjach podziemnych i dziewięciu nadziemnych, oferuje 11 000 m2 powierzchni całkowitej. Obiekt tak udało się wpisać w wynikowy, nieregularny kształt działki, że osiągnięto plan o niemal wzorcowych modułach powierzchni biurowych do aranżacji, ze zminimalizowaną przestrzenią komunikacyjną – wyjaśniają autorzy. Villa Metro zdobyła certyfikat LEED na poziomie Gold. W obiekcie przewidziano m.in. dwukomorową szklaną fasadę i rolety typu sunscreen, dach w technologii białej wyspy, odbijający promieniowanie słoneczne, ograniczniki przepływu wody w toaletach i instalację dla wykorzystywania tzw. szarej wody czyli wykorzystanie wody opadowej do spłukiwania toalet.

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.