Biurowiec Villa Metro w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Budynek biurowo-usługowy Villa Metro w Warszawie, proj. Dziuba Architekci; fot. Marcin Mularczyk

Biurowiec Villa Metro w Warszawie

2018-08-14 17:38

Na warszawskim Mokotowie oddano do użytku budynek biurowo-usługowy projektu pracowni Dziuba Architekci. W ramach inwestycji przebudowano także wejścia do stacji metra Wilanowska.

Nazwa obiektuBudynek biurowo-usługowy Villa Metro
Adres obiektuWarszawa, ul. Puławska 145
AutorzyDziuba Architekci
InwestorReform Company 3
Powierzchnia całkowita11000.0 m²
Data realizacji (koniec)2018

Budynek stanął na niewielkiej, narożnej działce u zbiegu ul. Puławskiej, al. Niepodległości i al. Wilanowskiej, w sąsiedztwie znaczącego węzła przesiadkowego w Warszawie, ze stacją metra, pętlą autobusową, kilkoma przystankami tramwajowymi i miejskim parkingiem systemu parkuj i jedź. W przyszłości powstanie tu także pętla linii obsługujących Miasteczko Wilanów. Głównym założeniem autorów było więc zaprojektowanie takiego obiektu, którego bryła uporządkuje otoczenie, a zarazem wyznaczy charakter nowej zabudowy przewidywanego tu w planie miejscowym placu.

Czytaj też: Metro w Warszawie: historia warszawskiego metra |

Charakterystyczne miękkie i zaokrąglone narożniki od północnego wschodu i południowego zachodu kontrastują z ostrymi kantami od strony parkingu. Na całkowicie przeszklone fasady architekci nałożyli romboidalną kratę z aluminium. Struktura ta, jako graficzne przełożenie na rysunek elewacji liter VM, w założeniu ma stać się znakiem rozpoznawczym biurowca Villa Metro – tłumaczą projektanci. W podobnym stylu ukształtowano także nowe wiaty dwóch pobliskich wejść na stację metra. To nad schodami prowadzącymi w stronę ul. Puławskiej przekryto przeszklonym dachem wspartym na trzech filarach nawiązujących do kształtu drzew. Większy pawilon, o dachu wspartym na V-kształtnych podporach, kryje schody ruchome wyprowadzające pasażerów w kierunku pętli autobusowej.

Budynek, o dwóch kondygnacjach podziemnych i dziewięciu nadziemnych, oferuje 11 000 m2 powierzchni całkowitej. Obiekt tak udało się wpisać w wynikowy, nieregularny kształt działki, że osiągnięto plan o niemal wzorcowych modułach powierzchni biurowych do aranżacji, ze zminimalizowaną przestrzenią komunikacyjną – wyjaśniają autorzy. Villa Metro zdobyła certyfikat LEED na poziomie Gold. W obiekcie przewidziano m.in. dwukomorową szklaną fasadę i rolety typu sunscreen, dach w technologii białej wyspy, odbijający promieniowanie słoneczne, ograniczniki przepływu wody w toaletach i instalację dla wykorzystywania tzw. szarej wody czyli wykorzystanie wody opadowej do spłukiwania toalet.