Metamorfozy na Plus

BOHEMA – Strefa Praga. Z dawnej fabryki w ruinie powstało ciekawe industrialne osiedle przy metrze

2025-03-17 9:24

BOHEMA – Strefa Praga to osiedle powstałe w miejscu, gdzie jeszcze dekadę temu straszyły tylko ponure pofabryczne ruiny. Na terenie dawnych zakładów „Pollena” na Pradze-Północ powstało wyjątkowe osiedle łączące nowoczesność z industrialną zabudową. Poznaj historię tej inwestycji w cyklu „Metamorfozy na Plus”.

Zduńskie opowieści

Spis treści

  1. Bohema- Strefa Praga: jak historyczny obiekt zmienił się w perełkę
  2. Wieloetapowe przedsięwzięcie na warszawskiej Pradze
  3. Warzelnia – ostatni etap kompleksu BOHEMA
  4. Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!

Bohema- Strefa Praga: jak historyczny obiekt zmienił się w perełkę

Ten kompleks to przykład na to, jak można nadać drugie życie starym, niszczejącym terenom pofabrycznym. Zanim spółka OKAM Capital zainteresowała się odmienieniem tego miejsca, stare, pofabryczne budynki widziały kawał historii.

Zabudowania przy ulicy Szwedzkiej 28 sięgają końca drugiej połowy XIX wieku, kiedy to formował się jej przemysłowy charakter. W 1896 roku na tym terenie powstały dwie znaczące fabryki: Towarzystwo Akcyjne Fabryki Produktów Chemicznych „Praga” oraz Fabryka Lamp i Wyrobów Metalowych należąca do Braci Brünner, H. Schneidera i R. Ditmara. Po zakończeniu I wojny światowej rozpoczęły tu działalność Wojskowa Wytwórnia Amunicji Karabinowej oraz Spółka Akcyjna „Wotitz”, a w kolejnych latach także Spółka Akcyjna „Saturnia”. W okresie międzywojennym zakłady funkcjonujące przy ul. Szwedzkiej stopniowo przejmował koncern chemiczny SCHICHT, producent popularnego do dziś mydła „Jeleń”. W czasach PRL zakład stał się własnością państwa, a w 1956 roku przyjął nazwę Warszawska Fabryka Mydła i Kosmetyków „Uroda”, by w 1971 roku zmienić ją na „Pollena-Uroda”.

Przemysłowa działalność w tych budynkach zakończyła się na początku XXI wieku, a zakłady zaczęły popadać w ruinę. W 2005 roku ocalałe budynki wpisano do rejestru zabytków. W 2019 r. pod mury dawnej fabryki dotarła 2. linia metra, co zapoczątkowało powolny proces przemian w tej okolicy.

Kiedy pierwszy raz spacerowałem po terenie dawnej fabryki Polleny-Uroda na ulicy Szwedzkiej, zrozumiałem potencjał tej dzielnicy. Wykorzystując unikatową zabudowę, charakterystyczny komin, lokalizację i energię Warszawy, z pomocą architektów stworzyłem projekt, który wymyka się stereotypowym podziałom: przestrzeń mieszkalna, handlowa, biura, apart-hotel, strefa kulturalna i społeczna nawzajem przenikają się i uzupełniają. BOHEMA – Strefa Praga to miejsce, które ma żyć. Ma czerpać z siły Pragi i dawać radość życia mieszkańcom i gościom

- pisze w wyjątkowym albumie, ukazującym historię tego miejsca Arie Koren, prezes spółki CEO, OKAM Capital, dzięki której stara fabryka stała się nowoczesnym, choć pamiętającym o przeszłości, kompleksem BOHEMA – Strefa Praga.

Polecamy: Kamienica pod Błękitnymi Podkowami we Wrocławiu. Konserwator dokonał zaskakującego odkrycia!

– W cyklu „Metamorfozy na Plus” prezentujemy przedsięwzięcia, dzięki którym zapomniane historyczne obiekty i wnętrza otrzymują drugie życie za sprawą pasjonatów, racjonalnych biznesmenów, rzetelnych samorządowców, czy wreszcie – niespokojnych dusz... Wszyscy oni ożywiają dzięki swoim wizjom dorobek umysłów i rąk pokoleń architektów, inwestorów i budowniczych, którzy na placu budowy zostawili przed laty nadzieję, że ich dzieło ucieszy w odległej przyszłości jeszcze niejedno oko…

Bohema – Strefa Praga od środka

i

Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Osiedle Bohema – Strefa Praga od środka

Wieloetapowe przedsięwzięcie na warszawskiej Pradze

Przekształcenie starych fabryk w tak zwaną „mieszkaniówkę” nie należało do prostych wyzwań. Wszak obiekty te znajdowały się pod nadzorem konserwatorów. Za projekt odpowiadała pracownia Grupa 5 Architekci, która od samego początku realizowała założony koncept: połączenie historii z nowoczesnością.

O tym, że powstanie kompleksu BOHEMA – Strefa Praga to wieloetapowy proces, mówią sami architekci:

Jest to pierwsze tak wielkoskalowe przedsięwzięcie rewitalizacyjne, z jakim zmierzyła się pracownia, ponieważ między rozpoczęciem projektowania a zakończeniem budowy upłynęło aż 18 lat.

W ramach inwestycji powstało ok. 1000 mieszkań (zarówno na sprzedaż, jak i na wynajem), a także przestrzenie biurowe i handlowo-usługowe. Docelowo powierzchnia handlowo-usługowa BOHEMY wynieść ma ponad 22 tys. m², a powierzchnia mieszkań ponad 42 tys. m². Nowe obiekty mieszkalne doskonale wpisują się w sąsiadujące z nimi historyczne: Komin, Glicerynownię, Kotłownię oraz Warzelnię. To właśnie odrestaurowany 83-metrowy komin stał się symbolem tej inwestycji.

BOHEMA – Strefa Praga

i

Autor: Adam Grzesik/Grupa 5 Architekci, Materiały prasowe BOHEMA – Strefa Praga

Zależało nam na podkreślaniu charakteru miejsca nie tylko układem budynków, bryłą, tektoniką i detalem elewacji, ale również wewnątrz, w częściach wspólnych budynków nowoprojektowanych, tak, aby tożsamość w czytelny sposób mieszała się ze współczesnością w konotacji do tej konkretnej lokalizacji

- czytamy na internetowej stronie biura projektowego.

Warzelnia – ostatni etap kompleksu BOHEMA

Budynek Warzelni, który stanowi integralną część BOHEMY, ma zostać oddany do użytku jeszcze w 2025 roku. To ostatni z budynków kompleksu, w którym powstaje 67 loftów o metrażach od 28 do 104 m².

Z pochodzącego z 1899 roku budynku WARZELNI, staraliśmy się wydobyć najcenniejszy historyczny potencjał. Zachowaliśmy i pieczołowicie odrestaurowaliśmy pierwotne elementy fasady i konstrukcji. Jednocześnie nie zapomnieliśmy o Twoich potrzebach, dlatego w ducha przeszłości tchnęliśmy energię współczesności

- informują przedstawiciele OKAM Capital.

Historyczny charakter inwestycji podkreśli ceglana fasada oraz aluminiowa ślusarka okienna ze szprosami. Zabytkowe ściany zewnętrze zostaną zachowane w wielu przestrzeniach wewnętrznych.

Czytaj także: Ratusz w Strzelinie wracał po kawałku. Zaczęło się od samotnej wieży nad rynkiem

Projekt adaptacji Warzelni powstał w pracowni Kallan Architekci. Zarówno użyte materiały, jak i zaaplikowany język architektury podkreślają majestatyczne, poprzemysłowe przestrzenie, nie starając się z nimi rywalizować.

Mieszkańcy Warzelni będą mieli do dyspozycji zielone patio w stylu loftowym. Jego szczegółowo zaplanowaną formę wyznaczają surowe, stalowe elementy, przełamane subtelnością naturalnej zieleni. Zwieńczeniem patio jest oryginalny szkielet dachu, poniżej którego zostały zawieszone kładki. Te z kolei są nie tylko detalem dekoracyjnym, pełnią również funkcję komunikacyjną.

Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!

W naszym cyklu „Metamorfozy na Plus” odwiedzamy miejsca, w których współcześni wizjonerzy i inwestorzy przywracają do świetności dorobek swoich poprzedników. Do tej pory zwróciliśmy uwagę m.in. na takie obiekty jak odrestaurowane dworce kolejowe, pałace, dworki, budynki fabryczne, świątynie, kamienice i domy jednorodzinne.

Chcesz zobaczyć więcej niezwykłych przemian budowli z całej Polski? Poznaj inne artykuły z cyklu „Metamorfozy na Plus”.

Architektura-murator. Podcast 30/30
Piotr Grochowski. Architekt, który bywa przedsiębiorcą
Architektura Murator Google News