Architektura MuratorRealizacjeCentrum Kongresowe ICE w Krakowie

Centrum Kongresowe ICE w Krakowie

Wzniesiony po siedmiu latach obiekt niemal nie odbiega od konkursowych wizualizacji. Imponuje warsztatem i sprawną koordynacją wielu złożonych zagadnień technicznych – o nowym, wielkopowierzchniowym centrum kultury zrealizowanym naprzeciwko Wawelu, jego powiązaniach widokowych z nabrzeżem Wisły i panoramą Starego Miasta oraz próbie urbanistycznego uporządkowania okolic ronda Grunwaldzkiego, piszą Krzysztof Bojanowski, Antoni Domicz, Krzysztof Mycielski.

Centrum Kongresowe ICE w Krakowie
Centrum Kongresowe w Krakowie, proj. Ingarden & Ewý Architekci, fot. Bartosz Makowski

W numerze także wypowiedź głównego projektanta budynku, Krzysztofa Ingardena, konstruktorów Jerzego Gundelacha i Włodzimierza Jędrychowskiego oraz akustyka Rafa Orlowskiego. Ponadto przypominamy założenia konkursu na projekt Centrum Kongresowego z 2007 roku oraz wcześniejsze koncepcje, które biuro Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewý opracowało dla tego rejonu miasta.

Centrum kongresowe w Dalian projektu Coop Himmelb(l)au. Zastosowanie aluminium perforowanego W projekcie centrum kongresowe w chińskim mieście portowym Dalian, zrealizowanym według projektu pracowni Coop Himmelb(l)au, uwagę przyciąga zastosowanie aluminium perforowanego w przeciwsłonecznych żaluzjach, rozmieszczonych na elewacjach w zależności od ich usytuowania względem stron świata