Nagroda Roku SARP

Centrum kultury w Starym Sączu: połączenia tradycji z nowoczesnością

2023-06-06 15:03

Stary Sącz ma kolejną udaną realizację, o której głośno w całej Polsce. Po wielokrotnie nagradzanej enklawie przyrodniczej przyszedł czas na nową siedzibę Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari, która zdobyła jedną z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych w naszym kraju.

Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari Stary Sącz, Rynek 5
Autorzy: 55Architekci
Inwestor: Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe BUDMEX
Powierzchnia użytkowa: 1375 m²
Koszt inwestycji: 11 784 470 zł
Realizacja: 2022

Centrum kultury Ady Sari: nowa ikona Starego Sącza?

Nową siedzibę Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu otwarto wiosną 2022 roku, choć historia inwestycji sięga roku 2015. Wówczas to pojawił się pomysł, by na potrzeby placówki przeznaczyć jedną z kamienic przy starosądeckim Rynku i rozbudować ją o nowe skrzydło. Projekt adptacji i rozbudowy władze miasta powierzyły pracowni 55Architekci Wojciecha i Anny Świątków, znanej m.in. z realizacji wielokrotnie nagradzanej enklawy przyrodniczej Bobrowisko położonej między Starym a Nowym Sączem.

Największym wyzwaniem dla autorów było rozplanowanie funkcji na stosunkowo niewielkiej przestrzeni i wkomponowanie nowej bryły w kontekst staromiejskiego centrum. Ostatecznie zdecydowali o realizacji skrzydła od strony podwórza i umieszczeniu znacznej części kubatury pod ziemią.

Nowa siedziba Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu dysponuje dziś powierzchnią blisko 1400 m². Przed rozbudową było to niecałe 300 m². Ponad 1000 m² zajmuje dobudowana, dwukondygnacyjna część od ul. Kopernika. To tu znalazła się m.in. licząca ponad 200 m² sala wystawiennicza. W budynku mieszczą się też pracownie i sale warsztatowe, w tym sala baletowa i pracownia plastyczna z wyjściem na taras widokowy, a także klub dla młodzieży i kawiarnia. Obie części, nowa i stara, połączone są na kilku poziomach, stwarzając interesującą strukturę funkcjonalno-formalną pozwalającą kształtować zróżnicowane scenariusze wystaw i innych działań statutowych centrum – tłumaczy architekt Wojciech Świątek.

Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu z Nagrodą Roku SARP

Na realizację inwestycji udało się pozyskać środki z funduszy unijnych. Koszt budowy wyniósł ponad 11 milionów złotych, z czego ponad 5 mln zł pochodziło z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Centrum zdobyło ostatnio Nagrodę Roku SARP w kategorii Budynek kultury. Jak uzasadniało jury, to dobrze przemyślany projekt. Architekci w trakcie prac projektowych musieli się zmierzyć z wieloma ograniczeniami. Powierzchnia inwestycji jest niewielka oraz osadzona w kontekście historycznym i architektoniczno-urbanistycznym staromiejskiego centrum miasta. Pomimo ograniczeń, w obiekcie uzyskano efektywną przestrzeń ekspozycyjną. Budynek idealnie wkomponowuje się w otoczenie, nie zaburzając historycznego charakteru miasta, jest to dobry przykład połączenia tradycji z nowoczesnością – podkreślili sędziowie.

Centrum Ady Sari to miejsce spotkań dla starszych i młodszych mieszkańców z kulturą oraz miejsce, gdzie mieszkańcy mogą realizować swoje pasje i chętnie z tego korzystają – uzasadniali.