Architektura MuratorRealizacjeCentrum Południe we Wrocławiu projektu APA Wojciechowski

Centrum Południe we Wrocławiu projektu APA Wojciechowski

Zakończono realizację I etapu kompleksu Centrum Południe we Wrocławiu według projektu warszawskiej pracowni APA Wojciechowski. Na terenie inwestycji zastosowany zostanie tzw. zielony beton.

Centrum Południe we Wrocławiu projektu APA Wojciechowski
Centrum Południe we Wrocławiu, proj. APA Wojciechowski Architekci; fot. dzięki uprzejmości Skanska
Zespół Centrum PołudnieWrocław, ul. Powstańców Śląskich 45-71
AutorzyAPA Wojciechowski Architekci
Generalny wykonawcaSkanska S.A.
InwestorSkanska Property Poland

W skład zespołu Centrum Południe we Wrocławiu projektu APA Wojciechowski docelowo wejdzie pięć budynków biurowo-usługowych o powierzchni 85 tys. m². Nowy kompleks usytuowano wzdłuż ul. Powstańców Śląskich, w bezpośrednim sąsiedztwie wieżowca Sky Tower. W ramach pierwszego etapu zrealizowano dwa budynki, piętnasto- i sześciokondygnacyjny, oferujące 27 600 m². Oba połączono łącznikiem na wysokości od trzeciego do piątego piętra, który tworzyć ma rodzaj bramy prowadzącej do wewnętrznego pasażu.

Centrum Południe z antysmogowym pasażem?

Wszystkie budynki wyposażone będą m.in. w systemy wykorzystujące zarówno wodę szarą, jak i deszczówkę. Zastosowana zostanie klimatyzacja oparta o tzw. belki chłodzące, a na dachach znajdą się przestrzenie zielone oraz elementy odbijające światło słoneczne. Inwestor, firma Skanska, zapowiada też stworzenie atrakcyjnej przestrzeni między budynkami, z elementami małej architektury i antysmogową posadzką, wykonaną ze specjalnego betonu opracowanego we współpracy z ekspertami z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, Instytutu Geofizyki PAN oraz firmy Górażdże Cement.

Czytaj też: Antysmogowe chodniki w Warszawie! |

Dzięki promieniom słonecznym na jego powierzchni dochodzi do redukcji niebezpiecznych dla zdrowia cząstek pochodzących z powietrza zanieczyszczonego smogiem – NOx. Rozkładane na neutralne związki azotu, wraz z wodą deszczową odprowadzane są do gleby. Antysmogowy chodnik realizowany w pierwszym etapie projektu będzie miał w sumie 1380 m² – czytamy w informacji prasowej. Centrum Południe to również pierwszy biurowiec we Wrocławiu, który będzie ubiegać się o certyfikat WELL, przyznawany przez International WELL Building Institute (IWBI).

Jak powstawały pierwsze dwa budynki kompleksu Centrum Południe we Wrocławiu

Autor: Piotr Prus
Elektrownia Powiśle z MIPIM Award 2021! Przebudowa i modernizacja Elektrowni Powiśle w Warszawie według projektu biura APA Wojciechowski Architekci zdobyła główną nagrodę w MIPIM Awards 2021 w kategorii Best Mixed-Use Development. MIPIM Awards, nazywane często oskarami branży nieruchomości, przyznawane są od przeszło 30 lat podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes.
Solidna komercyjna architektura: o Skylinerze Łukasz Pancewicz Jeśli trwałość, elastyczność i energooszczędność są najważniejszymi kryteriami współczesnej architektury biurowej, nowy warszawski wieżowiec spełnia je wszystkie. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Łukasz Pancewicz.
Skyliner w Warszawie: po wieżowcu oprowadza Michał Sadowski Zakończyła się budowa Skylinera, kolejnego wieżowca na warszawskiej Woli. Po realizacji oprowadza nas architekt Michał Sadowski z pracowni APA Wojciechowski [GALERIA].
Pracownia APA Wojciechowski wyróżniona w Architizer A+Firm Awards! Pracownia APA Wojciechowski otrzymała specjalne wyróżnienie w kategorii Best in Europe w ramach międzynarodowej nagrody A+Firm Awards przyznawanej przez portal Architizer. To jedyny taki program na świecie stworzony specjalnie w celu wyróżniania biur o różnej wielkości, lokalizacji oraz specjalizacji. Polskie biuro wyróżniono spośród ponad 400 zgłoszeń z 50 krajów.
APA Wojciechowski dołącza do United Nations Global Compact! Pracownia APA Wojciechowski oficjalnie dołączyła do United Nations Global Compact (UNGC), największej na świecie inicjatywy ONZ na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu i wspierania zrównoważonego rozwoju. Otwiera to przed biurem nowe możliwości działania na rzecz bezpiecznej przyszłość miast i ich adaptacji do zmian klimatu.
Sukces polskich architektów w Moskwie Biurowce White Square i White Gardens Office Center projektu polskiej pracowni APA Wojciechowski zostały uznane w Moskwie za jedną z najważniejszych realizacji ostatnich 30 lat obok nowego centrum biznesowego i parku Zarjadje studia Diller Scofidio + Renfro.