Architektura MuratorRealizacjeCOP24: pawilon z drewna i słomy w centrum Katowic

COP24: pawilon z drewna i słomy w centrum Katowic

Już w grudniu Katowice gościć będą kolejny szczyt klimatyczny ONZ, czyli tzw. COP. Z tej okazji na katowickim rynku stanął specjalny pawilon w technologii prefabrykatów straw bale.

COP24: pawilon z drewna i słomy w centrum Katowic
Pawilon Dobry klimat w Katowicach, proj. Natalia Buczkowska i Matylda Sałajewska; fot. Radek Kaźmierczak

Organizowane od 1995 roku szczyty klimatyczne ONZ, zwane po prostu COP (Conference of the Parties), to międzynarodowe konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w Katowicach w dniach 3-14 grudnia. Będzie w nim uczestniczyć ok. 20 tys. osób ze 190 krajów, w tym politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu. Jednym z projektów zapowiadających szczyt jest ekologiczny pawilon pod nazwą Dobry Klimat, który pod koniec sierpnia stanął na katowickim rynku. Za jego projekt odpowiadają Natalia Buczkowska i Matylda Sałajewska, a wykonawcą jest Moritz Reichert, prowadzący firmę Dobry dom.

Obiekt o powierzchni 200 m2 powstał w technologii prefabrykatów straw bale (skompresowana kostka słomy w systemowej konstrukcji drewnianej). To miejsce eksperymentalne, laboratorium dobrych idei. Będziemy je wypełniać spotkaniami, warsztatami, wykładami, wystawami, literaturą, muzyką i filmem. A wszystko po to by pogłębić naszą wrażliwość ekologiczną, powiększyć i zintegrować grupę ludzi, którym środowisko naturalne nie jest obojętne – tłumaczą organizatorzy. Plan aktywności w pawilonie został podzielony na cykle. Poniedziałki to dni z literaturą. We wtorki odbywają się spotykania z naukowcami zajmującymi się szeroko pojętą przyrodą i ekologią. W środy dominować ma muzyka, a w czwartki – wielkie kino. Z kolei piątki, soboty i niedziele to czas na spontaniczne spotkania i zajęcia wymagające większego zaangażowania, jak warsztaty i prelekcje: od tworzenia naturalnych kosmetyków po budowę domów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Autorzy Dobrego klimatu
Idea: Wydział Promocji Urzędu Miasta Katowice
Projektantki: Natalia Buczkowska i Matylda Sałajewska
Wykonawca pawilonu Straw Bale: Moritz Reichert (Dobry Dom),
Wykonawca widow farming: Joanna Hobora (Kokedamn)
Partnerzy: IKEA, 366 Furniture

Tagi: