Architektura MuratorRealizacjeCut House od KUMstudio: gra świateł na bryle

Cut House od KUMstudio: gra świateł na bryle

W willowej dzielnicy Krakowa stanął dwupiętrowy dom projektu młodej pracowni KUMstudio. Corbusierowską grę brył w świetle architekci zinterpretowali tu w przewrotny sposób, proponując grę świateł na bryle.

Cut House od KUMstudio: gra świateł na bryle
Cut House Kraków
AutorzyKUMstudio Łukasz Skorek, architekci Łukasz Skorek, Dominika Włostowska
Powierzchnia użytkowa580.0 m²
Kubatura1920.0 m³
Projekt2016-2017
Data realizacji (koniec)2020

Zdaniem Steena Rasmussena, wybitnego duńskiego krytyka architektury, światło jest jedynym czynnikiem, którego projektant nie może sobie w pełni podporządkować. (…) zanim zostanie położony pierwszy kamień, architekt może ustalić wymiary brył i pustki, wyznaczyć orientację budynku, zdefiniować materiały i sposób, w jaki mają być traktowane, szczegółowo opisać zaplanowane jakości i ilości. Natomiast światła dziennego nie jest w stanie kontrolować. Jego intensywność i barwa zmieniają się od rana do wieczora, z dnia na dzień. Jak można pracować z tak kapryśnym materiałem? Jak go artystycznie wykorzystać? – pyta w swoim znakomitym eseju „Odczuwanie architektury” z 1959 roku. Architekci z KUMstudio znaleźli przewrotną odpowiedź. Zaproponowali kompozycję trzech, lekko przesuniętych względem siebie prostopadłościanów, którą wzbogacili o wertykalne linie sztucznego oświetlenia. Mozaika betonowych płyt na elewacjach została „pocięta”  białym, linearnym światłem, podkreślającym trójwymiarowy detal – tłumaczy Łukasz Skorek z KUMstudio.

W kontraście do surowej bryły, wnętrza, taras nad pierwszą kondygnacją i jego podniebienie wykończono naturalnym drewnem. Trzykondygnacyjny budynek skrywa przestrzeń dla pięcioosobowej rodziny. Na parterze przewidziano garaż, powyżej przestronną kuchnię ze strefą dzienną, a także jedną z sypialni, a na drugim piętrze część prywatną z pokojami domowników. Całość rozplanowano na powierzchni ponad 500 m². Założyciel KUMstudio Łukasz Skorek znalazł się w tym roku na liście Europe 40 Under 40 wśród 40 najlepiej zapowiadających się młodych architektów na starym kontynencie.

Czytaj też: Najlepsi młodzi architekci: Polacy na liście Europe 40 Under 40 |

Dom Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym Dom architekta Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym jest typowym przykładem indywidualistycznych, idealistycznych projektów z lat 60., w których funkcja i funkcjonalność była kwestionowana i podporządkowana całkowicie idei formalnej.
Dom z czapką projektu IFAgroup Na styku dwóch gdańskich dzielnic powstał Dom z czapką projektu lokalnej pracowni IFAgroup. Architekci odnieśli się do kontekstu, proponując prostą bryłę o mansardowym dachu.
Z archiwum „Architektury”: typowe domki jednorodzinne Przypominamy publikację z numeru 6/1957 poświęconą konkursowi powszechnemu SARP na typowe domki jednorodzinne. O komentarz poprosiliśmy Przema Łukasika z bytomskiego biura medusa group.
Cichosza: zespół całorocznych domków w Szydłowie projektu Modernstudio W malowniczej okolicy Borów Niemodlińskich koło Szydłowa stanęły dwa pierwsze domy zespołu Cichosza autorstwa opolskiego biura Modernstudio. Obłożone modrzewiem pawilony stanowią autorską trawestację myśliwskiej ambony.
Architektura i Krajobraz. Geneza Czarnej Skały Dom powiązany z krajobrazem i nawiązujący do widocznych na horyzoncie gór. Ta myśl stała się kluczem do projektu i podstawową klamrą spinającą planowaną kompozycję przestrzeni – o koncepcji domu Czarna Skała piszą Adam Zwierzyński, Anna Porębska z MUS Architects.
Dom w Istebnej projektu holenderskiego biura Blueroom Nawiązując do tradycyjnej architektury Śląskiego Cieszyńskiego, holenderscy architekci zaprojektowali niewielki dom wypoczynkowy, który może służyć zarówno właścicielom, jak i turystom. Veranda Villa, jak wskazuje nazwa, dysponuje rozległym tarasem, którego powierzchnia przekracza powierzchnię budynku.