Architektura MuratorRealizacjeCut House od KUMstudio: gra świateł na bryle

Cut House od KUMstudio: gra świateł na bryle

W willowej dzielnicy Krakowa stanął dwupiętrowy dom projektu młodej pracowni KUMstudio. Corbusierowską grę brył w świetle architekci zinterpretowali tu w przewrotny sposób, proponując grę świateł na bryle.

Cut House od KUMstudio: gra świateł na bryle
Cut House Kraków
AutorzyKUMstudio Łukasz Skorek, architekci Łukasz Skorek, Dominika Włostowska
Powierzchnia użytkowa580.0 m²
Kubatura1920.0 m³
Projekt2016-2017
Data realizacji (koniec)2020

Zdaniem Steena Rasmussena, wybitnego duńskiego krytyka architektury, światło jest jedynym czynnikiem, którego projektant nie może sobie w pełni podporządkować. (…) zanim zostanie położony pierwszy kamień, architekt może ustalić wymiary brył i pustki, wyznaczyć orientację budynku, zdefiniować materiały i sposób, w jaki mają być traktowane, szczegółowo opisać zaplanowane jakości i ilości. Natomiast światła dziennego nie jest w stanie kontrolować. Jego intensywność i barwa zmieniają się od rana do wieczora, z dnia na dzień. Jak można pracować z tak kapryśnym materiałem? Jak go artystycznie wykorzystać? – pyta w swoim znakomitym eseju „Odczuwanie architektury” z 1959 roku. Architekci z KUMstudio znaleźli przewrotną odpowiedź. Zaproponowali kompozycję trzech, lekko przesuniętych względem siebie prostopadłościanów, którą wzbogacili o wertykalne linie sztucznego oświetlenia. Mozaika betonowych płyt na elewacjach została „pocięta”  białym, linearnym światłem, podkreślającym trójwymiarowy detal – tłumaczy Łukasz Skorek z KUMstudio.

W kontraście do surowej bryły, wnętrza, taras nad pierwszą kondygnacją i jego podniebienie wykończono naturalnym drewnem. Trzykondygnacyjny budynek skrywa przestrzeń dla pięcioosobowej rodziny. Na parterze przewidziano garaż, powyżej przestronną kuchnię ze strefą dzienną, a także jedną z sypialni, a na drugim piętrze część prywatną z pokojami domowników. Całość rozplanowano na powierzchni ponad 500 m². Założyciel KUMstudio Łukasz Skorek znalazł się w tym roku na liście Europe 40 Under 40 wśród 40 najlepiej zapowiadających się młodych architektów na starym kontynencie.

Czytaj też: Najlepsi młodzi architekci: Polacy na liście Europe 40 Under 40 |

Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.
Dom Robak w Zabłociu To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej –  o projekcie Piotra Kuczi pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.
Dom z Grafitu na warszawskich Włochach Dom z Grafitu stanął w heterogenicznej zabudowie Starych Włoch. Rozrzeźbioną bryłą i czarną klinkierową elewacją wyraźnie wyróżnia się na tle sąsiedztwa. Budynek zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!
Dom (nie)powtarzalny na Śląsku W malowniczym otoczeniu jednej ze śląskich wsi stanął Dom (nie)powtarzalny. To najnowsza realizacja Archistudia Studniarek + Pilinkiewicz.