De Spartaan – prefabrykowany akademik w Amsterdamie
Budowa 16-kondygnacyjnego akademika w Amsterdamie zajęła zaledwie12 miesięcy. Prefabrykowany obiekt liczący 361 mieszkań dla studentów zaprojektowało Studioninedots.
Akademik De Spartaan w Amsterdamie, proj. Studioninedots; fot. Michael Van Oosten
Dom Studencki De Spartaan Amsterdam, ul. Jana van Galenstraata
Inwestorem obiektu była prywatna spółka International Campus Netherlands, jeden z wiodących deweloperów i operatorów domu studenckich w Holandii. Nowy akademik w dzielnicy Laan Van Spartaan w zachodniej części Amsterdamu udało się zbudować w ciągu zaledwie 12 miesięcy, ponieważ wszystkie apartamenty były całkowicie prefabrykowane. Poszczególne moduły mieszkalne, wyposażone w łazienki, kuchnie i instalacje techniczne, zostały wyprodukowane w fabryce, a następnie przetransportowane na plac budowy i zmontowane niczym klocki LEGO.
Akademik De Spartaan w Amsterdamie, proj. Studioninedots; fot. Michael Van Oosten
W zakładzie produkcyjnym mocowano też elementy fasady wentylowanej. Do jej wykonania użyto płyt porcelanowych o wymiarach 1000 x 3000 mm i grubości 3 oraz 5 mm. I właśnie ten fakt doceniło jury ostatniej edycji konkursu na najlepsze realizacje wykorzystujące ceramikę organizowanego przez Hiszpańskie Stowarzyszenie Producentów Płytek Ceramicznych (ASCER). Jury pod przewodnictwem argentyńskiego architekta Jorgego Silvettiego przyznało akademikowi wyróżnienie w kategorii Architektura, uzasadniając, że projekt zwraca uwagę na ogromny potencjał płytek ceramicznych w dziedzinie prefabrykowanych elementów wielkoformatowych.
Akademik De Spartaan w Amsterdamie, proj. Studioninedots; fot. Michael Van Oosten
Akademik De Spartaan w Amsterdamie, proj. Studioninedots; fot. Michael Van Oosten
Ze względu na skomplikowaną strukturę dokumentacja projektu powstała w technologii BIM. Wykonano również skan 3D całego obiektu. Na podstawie otrzymanej chmury punktów opracowano inwentaryzację 2D oraz precyzyjny model stanu istniejącego. O wyzwaniach związanych z adaptacją dawnych zakładów piekarniczych Mamut na dom studencki piszą Maciej Dudkiewicz i Mikołaj Stępień.
Program obiektu, niezredukowany do przestrzeni mieszkalnej, sprzyja formułom co-livingu i co-workingu, w czym pomaga przemyślana aranżacja – o nowej realizacji biura Grupa 5 Architekci pisze Karolina Tunajek.
URBAN RIGGER to pływający kampus studencki zaprojektowany przez Bjarke Ingels Group z kontenerów morskich. Prototyp tego komfortowo wyposażonego akademika zrealizowano w Kopenhadze.
Biuro architektoniczne Dedeco zwyciężyło w konkursie na projekt domu studenckiego dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Budynek planowany jest na Kampusie Morasko, obok Collegium Historicum i Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii.
Wioletta Nowak i Szymon Bierówka z Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego zwyciężyli w konkursie na projekt mieszkania w nowo powstającym akademiku Livinn Kraków.
Władze UW we współpracy z SARP-em ogłosiły wyniki konkurs na projekt nowego domu studenckiego w Kampusie Służewiec. Najwyżej ocenione propozycje pracowni Projekt Praga, JEMS Architekci i Analog Piotra Śmierzewskiego.