Architektura MuratorRealizacjeDobiega końca realizacja zespołu biurowo-usługowego Monopolis w Łodzi [ZDJĘCIA]

Dobiega końca realizacja zespołu biurowo-usługowego Monopolis w Łodzi [ZDJĘCIA]

Prace nad rewitalizacją zabytkowego kompleksu dawnego Monopolu Wódczanego pomału dobiegają końca. Projekt adaptacji historycznego zespołu do nowych funkcji przygotowała Grupa 5 Architekci we współpracy z łódzkim studiem Jerzego Lutomskiego.

Dobiega końca realizacja zespołu biurowo-usługowego Monopolis w Łodzi [ZDJĘCIA]
Zespół biurowo-usługowy MonopolisŁódź, Kopcińskiego 58/60
AutorzyGrupa 5 Architekci, Jerzy Lutomski
InwestorVirako
Powierzchnia użytkowa28500.0 m²
Projekt2016-2017

Kompleks dawnego Monopolu Wódczanego u zbiegu al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego to trzeci co do wielkości zespół fabryczny w Łodzi. W ramach inwestycji główny budynek rozlewni zostanie zaadaptowany na biura, w dawnym laboratorium wódek smakowych powstanie bistro, w magazynie spirytusu – teatr, a w tzw. morsowni – basen z siłownią. Przewidziano też przedszkole i świetlicę środowiskową dla dzieci pracowników oraz muzeum poświęcone historii Polmosu i technologii wytwarzania wódki. Całe założenie flankować będą dwa nowe biurowce.

Dobiega końca realizacja zespołu biurowo-usługowego Monopolis w Łodzi [ZDJĘCIA]

W części północnej, od strony ul. Kopcińskiego, zaplanowano obiekt 10-kondygnacyjny, o powierzchni 8 tys. m2, a w południowej, bezpośrednio przy ul. Wydawniczej, 12-kondygnacyjny, o powierzchni 8,3 tys. m2. W sumie kompleks zaoferuje ponad 23 tys. m2 powierzchni biurowej na wynajem.

Dobiega końca realizacja zespołu biurowo-usługowego Monopolis w Łodzi [ZDJĘCIA]

Na najniższej kondygnacji znajduje się wspaniała piwnica. Uznaliśmy, że nie powinna pełnić funkcji zaplecza, magazynu dla części biurowej, ale należy wydobyć ją na zewnątrz. Zaprojektowaliśmy zagłębiony, lecz otwarty pasaż z dwoma poziomami przestrzeni do odpoczynku i spędzania czasu. Pasaż połączyliśmy z parterem inwestycji terenowymi kaskadami, które urządzają i porządkują otoczenie – mówi Rafał Grzelewski, jeden ze wspólników pracowni Grupa 5 Architekci. Inwestor zespołu, firma Virako, zapowiada zakończenie realizacji na koniec tego roku.

Dobiega końca realizacja zespołu biurowo-usługowego Monopolis w Łodzi [ZDJĘCIA]

Monopolis to nie jedyny pofabryczny zespół, który obecnie poddawany jest w Łodzi rewitalizacji. Trwają prace nad realizacją kolejnego etapu Textorial Parku na Księżym Młynie według projektu Horizone Studio – Darasz, Kisielewski, Strzeński, a tuż obok, na terenie dawnej fabryki Karola Scheiblera przy ul. Tymienieckiego, rozpoczęto budowę Fuzji – nowego zespołu mieszkaniowego autorstwa pracowni medusagroup.

Czytaj też: Architektoniczny przewodnik po Łodzi: co warto zobaczyć w Łodzi |

Dobiega końca realizacja zespołu biurowo-usługowego Monopolis w Łodzi [ZDJĘCIA]
Apartamenty na wynajem przy Św. Barbary w Warszawie: modernizacja kamienic według Grupy 5 Dwie kamienice stanowiące część modernistycznego zespołu dawnego Urzędu Telekomunikacyjnego zostaną zaadaptowane na apartamentowiec z mieszkaniami na wynajem. Projekt przebudowy opracowało biuro Grupa 5 Architekci.
Akademik BaseCamp / Łódź Program obiektu, niezredukowany do przestrzeni mieszkalnej, sprzyja formułom co-livingu i co-workingu, w czym pomaga przemyślana aranżacja – o nowej realizacji biura Grupa 5 Architekci pisze Karolina Tunajek.
Zespół biurowy Studio w Warszawie: nowy wieżowiec projektu Arrow Architects i Grupa 5 Architekci Na warszawskiej Woli, między rondem ONZ i Daszyńskiego, startuje realizacja kolejnego kompleksu biurowego. Zespół według projektu duńskiej pracowni Arrow Architects oraz polskiej Grupa 5 Architekci zostanie oddany do użytku w  2023 roku.
Akademik na Solcu projektu pracowni Grupa 5 Architekci Rozpoczęła się realizacja prywatnego akademika na warszawskim Solcu. Na potrzeby domu studenckiego zaadaptowany zostanie modernistyczny biurowiec z lat 60. Projekt nowego obiektu opracowało biuro Grupa 5 Architekci.
Modernizacja sanatorium Gurewicza w Otwocku Podwarszawskiemu Otwockowi przywrócono jedną z najbardziej charakterystycznych budowli, a doświadczenia z procesu renowacji mogą posłużyć kolejnym zabytkom unikalnego stylu świdermajer – o realizacji Grupy 5 Architekci pisze Jerzy Szczepanik-Dzikowski.
Biurowiec Lakeside w Warszawie: nowy projekt pracowni Grupa 5 Architekci Biurowiec Lakeside powstanie nad niewielkim jeziorem na warszawskim Służewcu. Budynek według projektu pracowni Grupa 5 Architekci zastąpi University Business Center I z 1997 roku.