Architektura MuratorRealizacjeDobiega końca realizacja zespołu biurowo-usługowego Monopolis w Łodzi [ZDJĘCIA]

Dobiega końca realizacja zespołu biurowo-usługowego Monopolis w Łodzi [ZDJĘCIA]

Prace nad rewitalizacją zabytkowego kompleksu dawnego Monopolu Wódczanego pomału dobiegają końca. Projekt adaptacji historycznego zespołu do nowych funkcji przygotowała Grupa 5 Architekci we współpracy z łódzkim studiem Jerzego Lutomskiego.

Dobiega końca realizacja zespołu biurowo-usługowego Monopolis w Łodzi [ZDJĘCIA]
Zespół biurowo-usługowy MonopolisŁódź, Kopcińskiego 58/60
AutorzyGrupa 5 Architekci, Jerzy Lutomski
InwestorVirako
Powierzchnia użytkowa28500.0 m²
Projekt (data)2016-2017

Kompleks dawnego Monopolu Wódczanego u zbiegu al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego to trzeci co do wielkości zespół fabryczny w Łodzi. W ramach inwestycji główny budynek rozlewni zostanie zaadaptowany na biura, w dawnym laboratorium wódek smakowych powstanie bistro, w magazynie spirytusu – teatr, a w tzw. morsowni – basen z siłownią. Przewidziano też przedszkole i świetlicę środowiskową dla dzieci pracowników oraz muzeum poświęcone historii Polmosu i technologii wytwarzania wódki. Całe założenie flankować będą dwa nowe biurowce.

Dobiega końca realizacja zespołu biurowo-usługowego Monopolis w Łodzi [ZDJĘCIA]

W części północnej, od strony ul. Kopcińskiego, zaplanowano obiekt 10-kondygnacyjny, o powierzchni 8 tys. m2, a w południowej, bezpośrednio przy ul. Wydawniczej, 12-kondygnacyjny, o powierzchni 8,3 tys. m2. W sumie kompleks zaoferuje ponad 23 tys. m2 powierzchni biurowej na wynajem.

Dobiega końca realizacja zespołu biurowo-usługowego Monopolis w Łodzi [ZDJĘCIA]

Na najniższej kondygnacji znajduje się wspaniała piwnica. Uznaliśmy, że nie powinna pełnić funkcji zaplecza, magazynu dla części biurowej, ale należy wydobyć ją na zewnątrz. Zaprojektowaliśmy zagłębiony, lecz otwarty pasaż z dwoma poziomami przestrzeni do odpoczynku i spędzania czasu. Pasaż połączyliśmy z parterem inwestycji terenowymi kaskadami, które urządzają i porządkują otoczenie – mówi Rafał Grzelewski, jeden ze wspólników pracowni Grupa 5 Architekci. Inwestor zespołu, firma Virako, zapowiada zakończenie realizacji na koniec tego roku.

Dobiega końca realizacja zespołu biurowo-usługowego Monopolis w Łodzi [ZDJĘCIA]

Monopolis to nie jedyny pofabryczny zespół, który obecnie poddawany jest w Łodzi rewitalizacji. Trwają prace nad realizacją kolejnego etapu Textorial Parku na Księżym Młynie według projektu Horizone Studio – Darasz, Kisielewski, Strzeński, a tuż obok, na terenie dawnej fabryki Karola Scheiblera przy ul. Tymienieckiego, rozpoczęto budowę Fuzji – nowego zespołu mieszkaniowego autorstwa pracowni medusagroup.

Czytaj też: Architektoniczny przewodnik po Łodzi: co warto zobaczyć w Łodzi |

Dobiega końca realizacja zespołu biurowo-usługowego Monopolis w Łodzi [ZDJĘCIA]
Architekci Oddziału Warszawskiego SARP – spotkanie z biurem Grupa 5 Architekci Stołeczny oddział SARP zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu prezentującego warszawskie pracownie architektoniczne. Gośćmi wieczoru będą projektanci ze studia Grupa 5 Architekci.
Postępu Apartments w Warszawie Zespół czterech budynków pod nazwą Postępu Apartments planuje w Warszawie firma Golub GetHouse. Na projekt kompleksu ogłosiła konkurs, w którym zwyciężyła pracownia Grupa 5 Architekci.
Osiedle Zielone Bemowo projektu pracowni Grupa 5 Architekci Trwa realizacja nowego osiedla na warszawskim Bemowie według projektu pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach założenia powstanie docelowo siedem budynków z 320 mieszkaniami.
Wieżowiec w miejscu Kolmeksu Pracownia Grupa 5 Architekci projektuje ponad 100-metrowy wieżowiec na warszawskiej Woli. Budynek planowany jest na działce po biurowcu Kolmex, vis-à-vis Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zespół biurowy Monopolis Zabytkowy kompleks dawnego Monopolu Wódczanego zostanie zaadaptowany na funkcje biurowe. Projekt przygotowała Grupa 5 Architekci we współpracy z łódzkim studiem Jerzego Lutomskiego.
Biurowiec Na Pięknej w Warszawie Na formę obiektu wpłynął przede wszystkim kształt działki, która przy długości 35 metrów w najszerszym miejscu miała zaledwie 9,9 metra, a w najwęższym, tuż przy skrzyżowaniu, 3 metry – o nowym budynku, który powstaje u zbiegu ulicy Pięknej i Koszykowej według projektu pracowni Grupa 5 Architekci pisze architekt prowadzący Piotr Bzdel.