DOM B

Dom powstał na malowniczej działce na przedmieściach Warszawy. Lokalizacja budynku w znacznej części została zdeterminowana przez gęsty układ drzew. Prosta biała forma ma stanowić kontrast dla naturalnego otoczenia. (Autorzy: Ingarden & Ewy Architekci)

DOM B
DOM BWarszawa
AutorzyIngarden & Ewy Architekci:
Zespół projektowyKrzysztof Ingarden, Jacek Ewy, Jacek Dubiel, Bartosz Haduch, Krzysztof Stępniak, Sebastian Macha
Powierzchnia terenu2067.0 m²
Powierzchnia użytkowa201.0 m²
Kubatura889.0 m³
Projekt2004-2005
Data realizacji (początek)2006
Data realizacji (koniec)2007

Jest tylko kilka "bliźniaków" w tej dzielnicy. Dom B stoi na ostatniej parceli blisko lasu, w sąsiedztwie wysokiej sosny i brzóz. Właściciele od dłuższego czasu poszukiwali działki pod przyszły dom i widząc zacienione, nastrojowe miejsce zdecydowali się tam zamieszkać. Budynek jest rezultatem długoterminowego procesu, na który złożyły się cztery zupełnie inne, kolejne wersje projektu. Kubiczna bryła ma stanowić kontrast dla otoczenia. Ściany elewacji są zmodyfikowane i zaginane by uformować dodatkowe elementy użytkowe: balkon, ławkę, zadaszenie wejścia. Przestrzenie wewnętrzne poszerzone są optycznie za pomocą drewnianych i żwirowych tarasów. Duże przeszklenia, świetliki dachowe, dwukondygnacyjna pustka w centralnej części służą wrażeniu przestrzenności domu i integracji z naturą.

Osiedle Ozon w Krakowie Biuro Ingarden & Ewý wygrało konkurs inwestorski na projekt osiedla w rejonie ulicy Banacha w Krakowie.
Budynek domaga się kontekstu - o ICE Kraków Krzysztof Bojanowski Architektura budynku, będąc swoistym kontrapunktem dla wzgórza wawelskiego, otwiera nowe wyzwanie dla samorządu krakowskiego, związane z potrzebą urbanistycznego uporządkowania jego najbliższego sąsiedztwa – pisze architekt i urbanista Krzysztof Bojanowski.
Nagroda Architizer A+ Popular Choice Award dla projektu Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, zaprojektowany przez architektów z biura  Ingarden & Ewý Architekci zwyciężył w internetowym głosowaniu w konkursie amerykańskiego portalu architektonicznego Architizer.com w kategorii obiektów kultury:  teatrów i centrów sztuki performatywnej
Ogród Doświadczeń w Krakowie Park Doświadczeń powstał na sześciu hektarach Parku Lotników w Nowej Hucie. To edukacyjny ogród, w którym rozmieszczono urządzenia pobudzające ciekawość do nauki.