Dostosowany do potrzeb

Dom dla introwertyka. Ukryty przed wzrokiem, daje widok na zielony bezkres

2025-01-03 13:55

Zlokalizowany w Gignac na południu Francji dom zaprojektowano w oparciu o bardzo prostą, niemal schematyczną kompozycję. Osłonięty od wiatru i spojrzeń przechodniów, budynek zwraca się do środka i w stronę rozległej doliny. Obiekt powstał według projektu francuskiej pracowni Artelabo. Przypominamy materiał z "Architektury-murator" z 2017 roku.

Spis treści

  1. Dom dla introwertyka we Francji
  2. Elewacja inna niż wszystkie i nawiązania do sąsiadów
Najbardziej nietypowe domy w Polsce

Dom dla introwertyka we Francji

Dom wzniesiono na niewielkiej działce pomiędzy zabudowaniami winnicy, parkingiem a drogą dojazdową. Jednym z głównych celów projektantów było zapewnienie przyszłym użytkownikom intymności i ochrony przed wiatrem przy jednoczesnym wykorzystaniu położenia działki na wzniesieniu z rozległym widokiem na dolinę.

Projekt oparto na siatce podziałów wielkości 3x4 metry. Dom składa się z sekwencji czterech powtarzalnych jednostek, z których każda zajmuje trzy takie moduły – 2 przekryte spadzistym dachem i 1 dziedziniec. Całość tworzy regularny, naprzemienny wzór, który ujęto zewnętrznym murem. Pomimo tej prostej, niemal schematycznej kompozycji, projektantom udało się stworzyć ciekawą przestrzeń do życia.

Elewacja inna niż wszystkie i nawiązania do sąsiadów

Każdy z modułów mieszkalnych otwiera się na jeden, dwa lub trzy dziedzińce. W całym domu zastosowano tę samą podłogę, dzięki czemu zatarto granice pomiędzy tym co wewnętrzne i zewnętrzne. W pokoju dziennym zaprojektowano panoramiczne okno, zapewniające widok na otaczający krajobraz.

Choć za sprawą śnieżnobiałej elewacji dom wyróżnia się spośród otaczających zabudowań, w projekcie pojawiają się też nawiązania do lokalnej, śródziemnomorskiej architektury, takie jak ceramiczna dachówka czy stalowa krata z motywami przypominającymi muszarabę (bogato zrobione drewniane okiennice występujące w krajach arabskich).

Architektura-murator. Podcast 30/30
Zbigniew Maćków. Robi się gęsto
Architektura Murator Google News
Autor: