Dom kostka z lat 60. był za mały, więc go przerobili. Projekt pracowni SLAS w Łaziskach

2024-06-25 13:19

Dom kostka był za mały, więc dobudowali kolejną część. Stoi w Łaziskach w woj. śląskim. To projekt pracowni SLAS Architekci to przeobrażenie typowego domu "kostki" z lat 60., gdzie nachylona działka staje się impulsem do oryginalnej aranżacji przestrzeni mieszkalnej. Przypominamy materiał Architektury z 2017 roku.

Projekt pracowni SLAS Architekci to przeobrażenie typowego domu "kostki" z lat 60., gdzie nachylona działka staje się impulsem do oryginalnej aranżacji przestrzeni mieszkalnej.

Istniejący dom, położony na działce o dużym spadku, miał zasadniczo funkcjonalny układ, ale dla inwestora jego metraż był zbyt mały. Dostawienie nowej bryły od strony południowej pozwoliło na bardziej efektywne rozplanowanie przestrzeni. Ze względu na nierówny teren, na parterze umieszczono garaż i pomieszczenia gospodarcze, pierwsze piętro zostało poświęcone na salon, kuchnię i jadalnię, natomiast drugie piętro na sypialnie i łazienki.

Częściowo zadaszony taras, mieszczący się w dobudowanej bryle, stanowi łącznik między strefą dzienną domu a ogrodem, stając się jej funkcjonalnym przedłużeniem. Wyniesienie strefy dziennej pozwoliło na zmianę sposobu interakcji mieszkańców z otoczeniem, jak również zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa. Wejście do budynku także odbywa się z poziomu pierwszego piętra, poprzez przeszklony wiatrołap pełniący również funkcję oranżerii.

Redukcja niepotrzebnych otworów okiennych w północnej ścianie pozwoliła na wykorzystanie środków finansowych na panoramiczne przeszklenia w salonie. Elewacja została wykończona tynkiem silikatowym, w kolorze dopasowanym do okolicznej zabudowy. W budynku zastosowano rozwiązania i technologie (rekuperacja, kolektory słoneczne, ogrzewanie podłogowe) zapewniające jego energooszczędność.

Czytaj też:

SLAS Architekci i nowy budynek Akademii Muzycznej w Katowicach

Listen on Spreaker.