Nazwa obiektu | Dom w Józefosławiu |
Autorzy | Inter-Arch Architekci |
Powierzchnia użytkowa | 220.0 m² |
Właścicielom zależało, aby budynek wpisywał się zieloną okolicę Lasu Kabackiego, a jednocześnie był nowoczesny i pełen światła. Pracę nad projektem architekci z biura Inter-Arch rozpoczęli więc od analizy nasłonecznienia działki. Aby naturalne światło mogło wpadać do środka o każdej porze dnia, bryłę potraktowali niczym kostkę Rubika. Podzieliliśmy ją na dwie części, a następnie obróciliśmy tak, żeby każda była w jak największym stopniu nasłoneczniona. Zależało nam też na zaprojektowaniu jak najlepszej przestrzeni widokowej – tłumaczy architektka Agnieszka Buczkowska-Korlińska, właścicielka pracowni Inter-Arch.Dom ma powierzchnię ponad 220 m². Część dzienna zwrócona jest na zachód i południe. Usytuowany tu salon, o wysokości aż 7 metrów, dużymi przeszkleniami otwiera się na ogród. Okna wykonała firma Internorm, nie pierwszy raz współpracująca z biurem Inter-Arch. Dzięki właściwościom termoizolacyjnym doskonale chronią wnętrza przed przegrzaniem.
Parter budynku stanowi centrum życia rodzinnego inwestorów. Kuchnia z jadalnią jest otwarta na salon. Zastosowano tu układ w kształcie litery „L”, pozwalający osobom przebywającym w kuchni i w części wypoczynkowej na zachowanie ciągłego kontaktu. Na część salonową wychodzi także klatka schodowa prowadząca na piętro. Górna część domu pokrywa się z linią zabudowy ulicy. Urządzono tam główną sypialnię i łazienkę oraz dwa pokoje dla dzieci. Przestrzeń na antresoli zaplanowano jako miejsce do zabawy, które pozostaje w zasięgu wzroku dorosłych przebywających na parterze. W przyszłości antresola może zostać przearanżowana na dodatkowy pokój.
Zabieg obrócenia bryły domu sprawił, że w dolnej części budynku powstała dodatkowa otwarta przestrzeń – placyk manewrowy przed wejściem do budynku i wjazdem do garażu. Jego zadaszenie przerobiono na obszerny taras, na który można wyjść bezpośrednio z sypialni na piętrze.Właścicielom zależało na zaprojektowaniu domu w zgodzie z otaczającą go przyrodą. Na działce usytuowanej w pobliżu Lasu Kabackiego, w zielonej i spokojnej okolicy, udało się zachować cały zastany drzewostan. Zamiłowanie inwestorów do natury podkreślił też wybór materiałów do wykonania elewacji. Architekci postawili na drewniane panele i naturalny kamień, którym został obłożony komin. Biały tynk podkreślił zaś prostą, nowoczesną formę budynku.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!