Architektura MuratorRealizacjeDom RB23 pod Warszawą projektu biura Pawel Lis Architekci

Dom RB23 pod Warszawą projektu biura Pawel Lis Architekci

Dom RB23 projektanci skomponowali z trzech prostopadłościanów obłożonych klinkierowymi płytkami. Każda z brył mieści inną funkcję.

Dom RB23 pod Warszawą projektu biura Pawel Lis Architekci
Dom RB23 pod Warszawą, proj. Pawel Lis Architekci; fot. Radek Gałczyński
Dom RB23
AutorzyPawel Lis Architekci, architekt Paweł Lis
Architektura wnętrzarchitekt Paweł Lis
KonstrukcjaDaniel Chmiel
Powierzchnia terenu1800.0 m²
Powierzchnia użytkowa285.0 m²
Data realizacji (koniec)2019

Dom RB23 powstał w leśnym otoczeniu jednej z podwarszawskich miejscowości. Dynamiczną kompozycję trzystumetrowej rezydencji autorzy z biura Pawel Lis Architekci stworzyli z trzech prostopadłościennych brył. Pierwsza, usytuowana równolegle do drogi, kryje w sobie strefę dzienną. Wejście zostało podkreślone poprzez szklaną zabudowę wiatrołapu. Idąc w jego kierunku, mijamy najdalej wysuniętą bryłę, w której został zlokalizowany dwustanowiskowy garaż z szerokim podjazdem. Trzeci prostopadłościan, stanowiący piętro budynku, został postawiony na bryłach parteru i jest najbardziej charakterystycznym elementem całego założenia. Od strony wejściowej jego elewacja została rozcięta długim wąskim oknem.

Po wejściu do domu widok otwiera się na przestronny salon z kominkiem i jadalnią. Obok mamy otwartą kuchnię z wyspą. Po drugiej stronie korytarza zaplanowano gabinet, pokój gościnny, dużą garderobę i toaletę. Obie strefy dzielą jednobiegowe schody swobodnie oparte na stropie piętra. Dzięki ażurowej konstrukcji biegu i szklanej barierce autorom udało się osiągnąć wrażenie ich dużej lekkości. W parterze panuje poczucie wolnej otwartej przestrzeni dzięki trzymetrowej wysokości pomieszczeń oraz braku betonowych podciągów nad dużymi otworami okiennymi. Dzięki temu okna „rozcinają” ścianę od podłogi do samego sufitu.

Dom RB23 pod Warszawą projektu biura Pawel Lis Architekci
Dom RB23 pod Warszawą, proj. Pawel Lis Architekci; fot. Radek Gałczyński

Z salonu poprzez rozsuwane duże okna można przejść na taras. Tutaj mieści się prawdziwa strefa relaksu. W cieniu pod nawisem balkonu ustawiono kanapy z widokiem na ogród. Zamiast dużego krytego basenu mamy podgrzewany moduł z jacuzzi. Całość została osadzona w podeście z drzewa egzotycznego. Obok zaprojektowano jeszcze zadaszony aneks, który pełni rolę letniej jadalni.

Piętro budynku to z kolei strefa przeznaczona wyłącznie dla domowników. Są tutaj dwa dziecięce pokoje z łazienką, sypialnia rodziców z łazienką i garderobą oraz pralnia.

W dom RB23 zaprojektowano rekuperację, ogrzewanie podłogowe oraz inteligentny system zarządzania światłem i dźwiękiem. Wielkoformatowe okna są wykonane w systemie ślusarki aluminiowej, elewacja została wykonana z płytek klinkierowych, a wykończenie podjazdu i chodników ułożono z płyt betonu architektonicznego.

Dom RB23 pod Warszawą projektu biura Pawel Lis Architekci
Dom RB23 pod Warszawą, proj. Pawel Lis Architekci; fot. Radek Gałczyński
Willa pod Skocznią na warszawskim Mokotowie: nowa realizacja 77STUDIO architektury W projekcie Willi pod Skocznią autorzy starali się nawiązać do międzywojennej architektury Mokotowa, w tym domu własnego Romualda Gutta, ale odwołują się też do nieistniejącego już kina Moskwa przy ul. Puławskiej.
Dom z widokiem: nowa realizacja Grupy Verso Na rozległej działce z malowniczym widokiem na krajobraz Wyżyny Śląsko-Krakowskiej architekci z Grupy Verso zrealizowali dom o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. Niemal połowę przestrzeni zajmują jednak tarasowe podcienia.
Dom nad wzgórzem projektu Autograf Studio Najnowszy projekt krakowskich architektów z Autograf Studio to 500-metrowy dom w jednej z górskich miejscowości na terenie Austrii. Autorzy zaproponowali horyzontalną białą bryłę wkomponowaną w zbocze malowniczego wzniesienia.
Renowacja domu na Dolnym Śląsku Ideą projektu stało się zachowanie specyficznego nastroju miejsca, które utraciło swą podstawę użytkową. Architektowi zależało na podtrzymaniu trwania substancji w zastanym momencie i ekspozycji tej, którą oszczędziły czas i historia – o projekcie pracowni ARÉ Stiasny/Wacławek pisze Grzegorz Stiasny.
Okna dachowe jak obrazy – wymarzony dom z widokiem na park „Park Grabiszyński to nasze ulubione miejsce we Wrocławiu – pozwala poczuć się jak w lesie, choć jesteśmy w centrum miasta. Gdy pojawiła się możliwość zakupu działki graniczącej z tym terenem nie zastanawialiśmy się długo. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że będzie to wymagający projekt, dlatego o wsparcie poprosiliśmy architektów z biura „Wytwórnia Pracownia Projektowa” – opowiadają inwestorzy domu we Wrocławiu.
V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej na wystawie w Krakowie Do 31 marca można oglądać wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Na ekspozycji zobaczymy m.in. realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.