Architektura MuratorRealizacjeDom RB23 pod Warszawą projektu biura Pawel Lis Architekci

Dom RB23 pod Warszawą projektu biura Pawel Lis Architekci

Dom RB23 projektanci skomponowali z trzech prostopadłościanów obłożonych klinkierowymi płytkami. Każda z brył mieści inną funkcję.

Dom RB23 pod Warszawą projektu biura Pawel Lis Architekci
Dom RB23 pod Warszawą, proj. Pawel Lis Architekci; fot. Radek Gałczyński
Dom RB23
AutorzyPawel Lis Architekci, architekt Paweł Lis
Architektura wnętrzarchitekt Paweł Lis
KonstrukcjaDaniel Chmiel
Powierzchnia terenu1800.0 m²
Powierzchnia użytkowa285.0 m²
Data realizacji (koniec)2019

Dom RB23 powstał w leśnym otoczeniu jednej z podwarszawskich miejscowości. Dynamiczną kompozycję trzystumetrowej rezydencji autorzy z biura Pawel Lis Architekci stworzyli z trzech prostopadłościennych brył. Pierwsza, usytuowana równolegle do drogi, kryje w sobie strefę dzienną. Wejście zostało podkreślone poprzez szklaną zabudowę wiatrołapu. Idąc w jego kierunku, mijamy najdalej wysuniętą bryłę, w której został zlokalizowany dwustanowiskowy garaż z szerokim podjazdem. Trzeci prostopadłościan, stanowiący piętro budynku, został postawiony na bryłach parteru i jest najbardziej charakterystycznym elementem całego założenia. Od strony wejściowej jego elewacja została rozcięta długim wąskim oknem.

Po wejściu do domu widok otwiera się na przestronny salon z kominkiem i jadalnią. Obok mamy otwartą kuchnię z wyspą. Po drugiej stronie korytarza zaplanowano gabinet, pokój gościnny, dużą garderobę i toaletę. Obie strefy dzielą jednobiegowe schody swobodnie oparte na stropie piętra. Dzięki ażurowej konstrukcji biegu i szklanej barierce autorom udało się osiągnąć wrażenie ich dużej lekkości. W parterze panuje poczucie wolnej otwartej przestrzeni dzięki trzymetrowej wysokości pomieszczeń oraz braku betonowych podciągów nad dużymi otworami okiennymi. Dzięki temu okna „rozcinają” ścianę od podłogi do samego sufitu.

Dom RB23 pod Warszawą projektu biura Pawel Lis Architekci
Dom RB23 pod Warszawą, proj. Pawel Lis Architekci; fot. Radek Gałczyński

Z salonu poprzez rozsuwane duże okna można przejść na taras. Tutaj mieści się prawdziwa strefa relaksu. W cieniu pod nawisem balkonu ustawiono kanapy z widokiem na ogród. Zamiast dużego krytego basenu mamy podgrzewany moduł z jacuzzi. Całość została osadzona w podeście z drzewa egzotycznego. Obok zaprojektowano jeszcze zadaszony aneks, który pełni rolę letniej jadalni.

Piętro budynku to z kolei strefa przeznaczona wyłącznie dla domowników. Są tutaj dwa dziecięce pokoje z łazienką, sypialnia rodziców z łazienką i garderobą oraz pralnia.

W dom RB23 zaprojektowano rekuperację, ogrzewanie podłogowe oraz inteligentny system zarządzania światłem i dźwiękiem. Wielkoformatowe okna są wykonane w systemie ślusarki aluminiowej, elewacja została wykonana z płytek klinkierowych, a wykończenie podjazdu i chodników ułożono z płyt betonu architektonicznego.

Dom RB23 pod Warszawą projektu biura Pawel Lis Architekci
Dom RB23 pod Warszawą, proj. Pawel Lis Architekci; fot. Radek Gałczyński
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów i absolwentów wydziałów projektowych do udziału w konkursie na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego.
From the Garden House projektu KWK Promes From the Garden House, czyli najnowsza realizacja  pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego, został wkomponowany w istniejący już projekt ogrodu, stając się niejako architektura tła, która funkcjonuje w pełnej symbiozie z naturą. Budynek znalazł się wśród 100 najlepszych domów z całego świata w rankingu portalu architektonicznego Archello.
Letniskowy dom z widokiem na pastwisko: nowy projekt rmk.architektura Zadaniem projektantów z poznańskiej pracowni rmk.architektura było zaproponowanie 75-metrowego domu letniskowego, który z jednej strony charakteryzowałby się racjonalnym budżetem realizacji, z drugiej optymalnie wykorzystywał walory malowniczego otoczenia wielkopolskiej Krainy Stu Jezior.
Dom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie Architekci poddali przebudowie stary drewniany wiatrak. Największym wyzwaniem było pogodzenie stosunkowo niewielkich wymiarów młyna z funkcją mieszkalną, która miała spełniać wymagania rodziny z dwójką dzieci – tłumaczą.
Biały dom w Łomiankach projektu moomoo architects W podwarszawskich Łomiankach stanął niewielki dom według projektu łódzkiego biura moomoo architects. Śnieżnobiała bryła o wielospadowym dachu kryje nie tylko przestrzeń mieszkalną, ale również garaż i kameralne atrium wyłożone naturalnym drewnem.
Dom na jednym poziomie projektu pracowni RS+ Robert Skitek Zgodnie z życzeniem inwestorów, architekci z biura RS+ Robert Skitek zaprojektowali 300-metrowy dom, w którym wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie.  W budynku, mimo niewielkiego spadku działki, nie ma żadnych progów i stopni, a główna jego część otwiera się na obszerny ogród.