Architektura MuratorRealizacjeDom RB23 pod Warszawą projektu biura Pawel Lis Architekci

Dom RB23 pod Warszawą projektu biura Pawel Lis Architekci

Dom RB23 projektanci skomponowali z trzech prostopadłościanów obłożonych klinkierowymi płytkami. Każda z brył mieści inną funkcję.

Dom RB23 pod Warszawą projektu biura Pawel Lis Architekci
Dom RB23 pod Warszawą, proj. Pawel Lis Architekci; fot. Radek Gałczyński
Dom RB23
AutorzyPawel Lis Architekci, architekt Paweł Lis
Architektura wnętrzarchitekt Paweł Lis
KonstrukcjaDaniel Chmiel
Powierzchnia terenu1800.0 m²
Powierzchnia użytkowa285.0 m²
Data realizacji (koniec)2019

Dom RB23 powstał w leśnym otoczeniu jednej z podwarszawskich miejscowości. Dynamiczną kompozycję trzystumetrowej rezydencji autorzy z biura Pawel Lis Architekci stworzyli z trzech prostopadłościennych brył. Pierwsza, usytuowana równolegle do drogi, kryje w sobie strefę dzienną. Wejście zostało podkreślone poprzez szklaną zabudowę wiatrołapu. Idąc w jego kierunku, mijamy najdalej wysuniętą bryłę, w której został zlokalizowany dwustanowiskowy garaż z szerokim podjazdem. Trzeci prostopadłościan, stanowiący piętro budynku, został postawiony na bryłach parteru i jest najbardziej charakterystycznym elementem całego założenia. Od strony wejściowej jego elewacja została rozcięta długim wąskim oknem.

Po wejściu do domu widok otwiera się na przestronny salon z kominkiem i jadalnią. Obok mamy otwartą kuchnię z wyspą. Po drugiej stronie korytarza zaplanowano gabinet, pokój gościnny, dużą garderobę i toaletę. Obie strefy dzielą jednobiegowe schody swobodnie oparte na stropie piętra. Dzięki ażurowej konstrukcji biegu i szklanej barierce autorom udało się osiągnąć wrażenie ich dużej lekkości. W parterze panuje poczucie wolnej otwartej przestrzeni dzięki trzymetrowej wysokości pomieszczeń oraz braku betonowych podciągów nad dużymi otworami okiennymi. Dzięki temu okna „rozcinają” ścianę od podłogi do samego sufitu.

Dom RB23 pod Warszawą projektu biura Pawel Lis Architekci
Dom RB23 pod Warszawą, proj. Pawel Lis Architekci; fot. Radek Gałczyński

Z salonu poprzez rozsuwane duże okna można przejść na taras. Tutaj mieści się prawdziwa strefa relaksu. W cieniu pod nawisem balkonu ustawiono kanapy z widokiem na ogród. Zamiast dużego krytego basenu mamy podgrzewany moduł z jacuzzi. Całość została osadzona w podeście z drzewa egzotycznego. Obok zaprojektowano jeszcze zadaszony aneks, który pełni rolę letniej jadalni.

Piętro budynku to z kolei strefa przeznaczona wyłącznie dla domowników. Są tutaj dwa dziecięce pokoje z łazienką, sypialnia rodziców z łazienką i garderobą oraz pralnia.

W dom RB23 zaprojektowano rekuperację, ogrzewanie podłogowe oraz inteligentny system zarządzania światłem i dźwiękiem. Wielkoformatowe okna są wykonane w systemie ślusarki aluminiowej, elewacja została wykonana z płytek klinkierowych, a wykończenie podjazdu i chodników ułożono z płyt betonu architektonicznego.

Dom RB23 pod Warszawą projektu biura Pawel Lis Architekci
Dom RB23 pod Warszawą, proj. Pawel Lis Architekci; fot. Radek Gałczyński
Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.
Dom Robak w Zabłociu To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej –  o projekcie Piotra Kuczi pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.
Dom z Grafitu na warszawskich Włochach Dom z Grafitu stanął w heterogenicznej zabudowie Starych Włoch. Rozrzeźbioną bryłą i czarną klinkierową elewacją wyraźnie wyróżnia się na tle sąsiedztwa. Budynek zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!
Dom (nie)powtarzalny na Śląsku W malowniczym otoczeniu jednej ze śląskich wsi stanął Dom (nie)powtarzalny. To najnowsza realizacja Archistudia Studniarek + Pilinkiewicz.