Architektura MuratorRealizacjeDom w Bratysławie projektu pracowni Rado Rick

Dom w Bratysławie projektu pracowni Rado Rick

Często bywa tak, że początkowo niewielkie zlecenie ostatecznie staje się projektem na dużą skalę. Szybko przekonali się o tym właściciele domu w Bratysławie. Proste odświeżenie pojedynczego pokoju w mgnieniu oka przerodziło się w pełną kompleksową przebudowę wnętrz z użyciem solid surface HI-MACS®. W rezultacie niepozorny budynek z lat 80. XX wieku przeobraził się w stylowy, nowoczesny dom marzeń.

Dom w Bratysławie projektu pracowni Rado Rick
Dom w Bratysławie, proj. Rado Rick; fot. Juraj Hatina
Przebudowa wnętrz domu jednorodzinnegoBratysława
AutorzyRado Rick
Generalny wykonawcaWood & Interiers
Data realizacji (koniec)2020
MateriałHI-MACS® Ultra-Thermoforming Alpine White S928, Alpine White S028, Opal S032, Steel Concrete G555, Hercules T020, Black S022
Elementy wykonane z HI-MACS®schody, szafki, blaty, uchwyty, umywalki, półki i obramowania okien

Dzięki wizji lokalnego biura Rado Rick rezydencja zyskała serią ergonomicznie połączonych, precyzyjnie zaprojektowanych pomieszczeń, których wyrafinowana elegancja przywodzi na myśl willę w stylu Jamesa Bonda. Różnego rodzaju elementy, meble oraz wyposażenie wykonano z materiałów HI-MACS® w całej gamie odcieni takich jak Alpine White, Steel Concrete, Hercules, Black i Opal. Wybrane detale stworzono z wykorzystaniem formuły HI-MACS® Ultra-Thermoforming, co pozwoliło na uzyskanie smukłych, wyprofilowanych kształtów. Ów trwały, łatwy w utrzymaniu i plastyczny materiał – połączenie akryli, minerałów i naturalnych pigmentów – okazał się doskonałym wyborem w przypadku obszarów o zwiększonym ruchu oraz szczególnie reprezentacyjnych miejsc; to doskonała powierzchnia, którą można zastosować w dowolnym wnętrzu mieszkalnym lub komercyjnym.

Dom w Bratysławie projektu pracowni Rado Rick
Dom w Bratysławie, proj. Rado Rick; fot. Juraj Hatina

Na początku właściciele domu zwrócili się do projektantów z biura Rado Rick z prośbą o pomoc przy odnawianiu pokoju najmłodszego syna. Efekt był tak świetny, że niedługo później wrócili z kolejnym zleceniem. Tym razem celem było ogólne odświeżenie budynku, aby zwiększyć jego szanse na dobrą sprzedaż w przyszłości. W momencie, gdy renowacja wnętrza znajdowała się na etapie koncepcyjnym, osobny aneks mieszkalny starszego członka rodziny zwolnił się i powstał pomysł, by połączyć tę część z resztą domu. Była to chwila olśnienia, w której zarówno klient, jak i projektant zorientowali się, że projekt właśnie wszedł na kolejny poziom.

Dom w Bratysławie projektu pracowni Rado Rick
Dom w Bratysławie, proj. Rado Rick; fot. Juraj Hatina

Rekonstrukcja i renowacja potrwały łącznie sześć lat, a ich rezultatem jest zaprojektowany ze smakiem dom marzeń, którego każdy detal wyróżnia się wyrafinowanym stylem. Pierwszym miejscem, które pokazuje, jak wiele mogą zdziałać materiały HI-MACS®, jest przedpokój. W przedłużonym korytarzu znajduje się pokryta w całości lustrami szafa z bezszwową poręczą na całej szerokości wykonaną z HI-MACS® Ultra-Thermoforming w odcieniu Alpine White. Uchwyt jest precyzyjnie wymodelowany, a po otwarciu ukazuje szuflady z podziałkami, które skrywają w sobie biżuterię i akcesoria. Szafki na korytarzu również wykonano z HI-MACS® – tym razem w odcieniu Steel Concrete, nadającym wnętrzu wielkomiejski, industrialny klimat.

W garderobie znajduje się wolno stojąca umywalka powstała na bazie HI-MACS® w odcieniu Hercules, z którą wyraziście kontrastuje blat z HI-MACS® w odcieniu Black.

Dom w Bratysławie projektu pracowni Rado Rick
Dom w Bratysławie, proj. Rado Rick; fot. Juraj Hatina

Obydwie łazienki na piętrze zyskały radykalnie nowe oblicze. Projektanci zastosowali innowacyjne, efektowne rozwiązania, aby ukryć nieestetyczne, lecz niezbędne elementy za pomocą elementów meblowych wykonanych z lakierowanego szkła oraz HI-MACS®.

W głównej łazience wykorzystano HI-MACS® w odcieniu Alpine White, aby uformować geometryczną umywalkę oraz duży brodzik prysznicowy, zaś za pomocą połączenia Alpine White i przepuszczającego światło Opalu stworzono nietypowo ukształtowaną otwartą półkę na szampony i żele pod prysznic. Na drugą kondygnację, mieszczącą sypialnie państwa domu i innych członków rodziny, prowadzą dyskretnie podświetlone, minimalistyczne, futurystyczne schody z stopniami wykonanymi z HI-MACS® w odcieniu Alpine White. U ich szczytu znajduje się specjalnie zaprojektowana półka na książki z czarnego dębu.

Dom w Bratysławie projektu pracowni Rado Rick
Dom w Bratysławie, proj. Rado Rick; fot. Juraj Hatina

Reszta nieruchomości obfituje w równie luksusowe wnętrza, jak na przykład sypialnia państwa domu wyposażona w okrągły kominek, wolno stojącą wannę i przeszkloną ścianę, a także imponująca kuchnia z wyspą oraz pokój specjalnie przeznaczony do raczenia się winem. Efekty po prostu zapierają dech w piersi. Zaledwie kilka tygodni po zakończeniu prac rozpoczęła się w 2020 r. pandemia i został wprowadzony lockdown. Zakazano podróżowania, jednak właściciele przekonali się, że dzięki komfortowi, jaki zapewnia teraz ich dom, właściwie nie tęsknili za wyjazdami wakacyjnymi, a decyzja o rekonstrukcji budynku była jedną z najlepszych, jakie kiedykolwiek podjęli.

Dom w Bratysławie projektu pracowni Rado Rick
Dom w Bratysławie, proj. Rado Rick; fot. Juraj Hatina

HI-MACS® to materiał, który doskonale sprawdzi się w każdym projekcie, niezależnie od jego skali. Ponieważ można go formować termicznie i modelować w celu uzyskania dowolnego kształtu, jest powszechnie wykorzystywany w zastosowaniach mieszkalnych i komercyjnych. Dzięki połączeniu akryli, minerałów i naturalnych pigmentów tworzy doskonale gładką, nieporowatą powierzchnię, która olśniewa jakością, estetycznym wyglądem, praktycznością i higienicznością, a jednocześnie nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji i jest łatwa w czyszczeniu.

Czym jest HI-MACS®

HI-MACS® to materiał typu Solid Surface, który można uformować w dowolny kształt. Znajduje on szerokie zastosowanie w architekturze i wystroju wnętrz między innymi w postaci rzeźbiarskich, wysoko wydajnych okładzin ściennych, jak również powierzchni kuchennych, łazienkowych i meblowych w projektach komercyjnych i mieszkaniowych oraz w przestrzeniach publicznych. HI-MACS® to połączenie minerałów, akrylu i naturalnych barwników tworzących gładką, pozbawioną porów i widocznych łączeń powierzchnię. Produkt spełnia najwyższe standardy w zakresie jakości, estetyki, wykonania, funkcjonalności i higieny, górując w licznych aspektach nad materiałami konwencjonalnymi.

HI-MACS® zapewnia niekończące się możliwości formowania powierzchni i inspiruje kreatywne umysły na całym świecie. Do grona projektantów, którzy wykorzystali HI-MACS® w swoich olśniewających projektach, należą między innymi Zaha Hadid, Jean Nouvel, Rafael Moneo, Karim Rashid, Marcel Wanders i David Chipperfield.

HI-MACS® firmy LX Hausys wykorzystuje prosty proces podgrzewania pozwalający na termoformowanie w trzech wymiarach, umożliwia tworzenie konstrukcji pozbawionych widocznych łączeń, oferuje niemal nieograniczoną paletę barw oraz – w przypadku niektórych odcieni – wyjątkową półprzezroczystość po wystawieniu na światło. Choć HI-MACS® jest niemal równie wytrzymały co kamień, można poddawać go obróbce niczym drewno: materiał nadaje się do piłowania, frezowania, wiercenia oraz szlifowania.

Produkt powstaje przy zastosowaniu technologii nowej generacji: utwardzania termicznego. Temperatura osiągana podczas produkcji wyróżnia HI-MACS® od innych powierzchni stałych i pozwala stworzyć bardziej zwartą, jeszcze bardziej jednolitą, solidną i trwałą całość o lepszej wytrzymałości i wyjątkowych właściwościach w zakresie termoformowalności.

HI-MACS® nie wchłania wilgoci, jest wyjątkowo odporny na zabrudzenia oraz łatwy w czyszczeniu, konserwacji i naprawie.

Wysoką jakość HI-MACS® w zakresie ochrony środowiska, higieny i ognioodporności potwierdzają niezliczone certyfikaty międzynarodowe – materiał ten jako pierwszy z rodziny Solid Surfaces zdobył Europejską Aprobatę Techniczną (ETA) dla elewacji – dla koloru Alpine White S728. HI-MACS® ma także francuski certyfikat QB i CSTB ATec „Avis Technique” do zastosowań na elewacji.

V4 Family Houses 2022: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej Poznaliśmy wyniki krajowych eliminacji na międzynarodową wystawę „V4 Family Houses 2022”, prezentującą najciekawsze domy jednorodzinne z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Reprezentować będą nas realizacje PAG Pracowni Architektury Głowacki, biura jojko+nawrocki architekci, BXB studio i Marty Keller.
Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.
Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.
Dom Robak w Zabłociu To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej –  o projekcie Piotra Kuczi pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.
Dom z Grafitu na warszawskich Włochach Dom z Grafitu stanął w heterogenicznej zabudowie Starych Włoch. Rozrzeźbioną bryłą i czarną klinkierową elewacją wyraźnie wyróżnia się na tle sąsiedztwa. Budynek zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci.