Nowoczesny dom jednorodzinny

Dom w lesie, z trzech stron otoczony tarasem. Stonowane kolory i proste formy

2024-11-12 18:59

Dom w lesie z tarasem z trzech stron. Budynek powstał w szkielecie stalowym uzupełnionym o elementy z drewna klejonego. Efektowne elementy konstrukcyjne zostały wyeksponowane we wnętrzach: dwuteowe słupy w salonie, a drewniane belki dachu w pomieszczeniach na piętrze. Dom w Konstancinie-Jeziornie zaprojektowali BDR Architekci. W środku jest jasno, dominują stonowane kolory i proste formy.

Spis treści

  1. Dom w Konstancinie - Jeziornie od BDR Architekci
  2. 240 metrów, dwie kondygnacje, wokół las
  3. Konstrukcja hybrydowa domu
  4. Okapy i podcienia chronią przed przegrzaniem
  5. Zobacz zdjęcia domu w stonowanych kolorach

Dom w Konstancinie - Jeziornie od BDR Architekci

Dom w Konstancinie - Jeziornie
Autorzy:  BDR Architekci, Konrad Basan, Paweł Dadok, Maria Roj
Powierzchnia terenu: 600 m²
Powierzchnia: 240 m²
Konstrukcja: Jakon Jacek Grzelak

Instalacje sanitarne:

Joanna Szczudlik

Realizacja:

2023

240 metrów, dwie kondygnacje, wokół las

Dom w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie to najnowsza realizacja pracowni BDR Architekci. Dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 240 m² stanął na jednej z malowniczych leśnych działek. Głównym założeniem autorów było maksymalne wykorzystanie przyrodniczych walorów sąsiedztwa. Zaproponowali więc obiekt z trzech stron otoczony tarasem, który zwiększa powierzchnię użytkową domu, dzięki pełnym przeszkleniom parteru otwiera go na wszechobecną zieleń, a jednocześnie zapewnia odpowiednie zacienienie wnętrza.

Na parterze znalazła się przestronna strefa dzienna, na piętrze zlokalizowano sypialnię, pokój dziecka, gabinet oraz łazienki. Wszystkie pomieszczenia użytkowe, łącznie z łazienkami, mają dostęp do tarasów oraz widok na zieloną okolicę.

Konstrukcja hybrydowa domu

Budynek wykonany jest w konstrukcji hybrydowej. Jego główną konstrukcję naziemną stanowi szkielet stalowy uzupełniony o elementy z drewna klejonego. Podziemie i trzon klatki schodowej powstały w technologii żelbetowej. Efektowne elementy struktury obiektu zostały wyeksponowane we wnętrzach: dwuteowe słupy w salonie, drewniany belki dachu w pomieszczeniach na piętrze, a żelbetowa konstrukcja trzonu na klatce schodowej. Poza tym w aranżacji pomieszczeń dominują stonowane kolory i proste formy, kierując uwagę na przyrodę za oknami.

Otwarty salon z kuchnią zaprojektowano w neutralnej tonacji z wykorzystaniem bieli oraz naturalnych materiałów: drewna i kwarcytu. W łazienkach oraz przedpokoju wykorzystano natomiast okładziny meblowe i wielkoformatowe płyty ceramiczne w jednolitych, pastelowych kolorach.

Okapy i podcienia chronią przed przegrzaniem

Jak tłumaczą architekci, zastosowanie konstrukcji szkieletowej pozwoliło nie tylko na skrócenie procesu budowy, ale też efektywne wykorzystanie materiałów. Energooszczędnych i przyjaznych środowisku rozwiązań jest tu zresztą więcej. Okapy i podcienia zabezpieczają wnętrza przed przegrzewaniem w okresie letnim, na południowej połaci dachu umieszczono panele fotowoltaiczne, zapewniające energię m.in. do ładowania samochodu, a wszystkie instalacje zostały zintegrowane za pomocą systemu inteligentnego domu. Budynek wyposażony jest ponadto w pompę ciepła oraz zbiornik na deszczówkę.

Zobacz zdjęcia domu w stonowanych kolorach

Architektura Murator Google News
Autor:
Architektura-murator. Podcast 30/30
Szymon Wojciechowski - Architektura jako biznes
Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie