Architektura MuratorRealizacjeDom w Krostoszowicach

Dom w Krostoszowicach

Dom jednorodzinny we wsi Krostoszowice to enigmatyczny budynek, który odwraca się od swojego chaotycznego otoczenia. Obiekt powstał według projektu pracowni RS+ Robert Skitek.

Dom w Krostoszowicach
Fot. Tomasz Zakrzewski, dzięki uprzejmości pracowni RS+ Robert Skitek
Dom w KrostoszowicachKrostoszowice, województwo śląskie
AutorzyRS+ Robert Skitek
Zespół projektowyRobert Skitek, Jakub Zygmunt
Powierzchnia:305 m²
Data realizacji (koniec)2016

Dom powstał we wsi Krostoszowice w województwie śląskim, na dużej działce o znacznym spadku po stronie wschodniej. Budynek usytuowano w najwyższym punkcie terenu, w pobliżu drogi, w północno-zachodnim narożniku działki.

Bardziej niż mało interesujący kontekst zabudowy, zainteresował nas otaczający krajobraz. Pagórkowaty teren oraz horyzont zamknięty linią lasu w tle, stał się głównym punktem odniesienia. – czytamy w założeniach autorskich.

Budynek wpisuje się w zastaną topografię, otwiera na widoki i koresponduje z krajobrazem, jednocześnie odwracając się od pobliskiej zabudowy, zdominowanej przez budynki z lat 60. i 70. Od strony ulicy obiekt sprawia wrażenie budynku parterowego. Część mieszkalną oddzielono od części garażowej przeszklonym wiatrołapem. Geometrycznie ukształtowane bryły w całości pokryte łupkiem posiadają skośne, opadające do wewnątrz dachy. Dom obiega kontrastujący z ciemną elewacją murek z jasnego betonu. Dopiero od strony ogrodu staje się widoczne, że stanowi on część obiegającej budynek platformy, która mieści strefę wejściową z podjazdem oraz tworzy zawieszony nad terenem taras.

Strefa nocna mieści się w części niewidocznej od strony ulicy i zagłębionej w terenie. Pod górnym tarasem, na poziomie gruntu znajduje się drugi, całkowicie zadaszony taras. Oba tarasy połączone są wspornikowym biegiem schodowym. We wnętrzach dominuje biel ścian, którą dopełniają podłogi ze szlifowanego betonu i naturalnego drewna, szkło, drewniane schody oraz ciemne dodatki. Na górnym poziomie znajduje się otwarta przestrzeń dzienna. W białym prostopadłościanie ukryto spiżarnię, gabinet, toaletę oraz całą zabudowę kuchni. Powyżej zaprojektowano otwartą antresolę z biblioteczką. Drewniane schody są eksponowanym elementem wnętrza. Po zejściu na dolny poziom możemy wyjść bezpośrednio na dolny taras. Na tej kondygnacji znajdują się dwa pokoje, sypialnia główna z garderobą, łazienka, pomieszczenie techniczne z pralnią oraz bulderownia (ściana wspinaczkowa) do ćwiczeń. Pod garażem umieszczony jest dostępny z zewnątrz schowek gospodarczy.

Dom Wiatrak koło Lubartowa Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych  – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak.
Dom własny architekta w Tryszczynie koło Bydgoszczy Dom własny architekta to zwykle manifest postawy twórczej i laboratorium pomysłów projektowych. Taki właśnie jest dom w Tryszczynie koło Bydgoszczy, zaprojektowany dla Adama Kozłowskiego z pracowni AKKT.
Dom Robak w Zabłociu To prototyp, który powstał w wyniku przemyślanego procesu twórczego. Jego elewacja, niczym skóra, chroni mikrokosmos przestrzeni wewnętrznej –  o projekcie Piotra Kuczi pisze Małgorzata Adamowicz-Nowacka.
Willa w Żółwinie: energooszczędny dom w technologii CLT Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.
Dom z Grafitu na warszawskich Włochach Dom z Grafitu stanął w heterogenicznej zabudowie Starych Włoch. Rozrzeźbioną bryłą i czarną klinkierową elewacją wyraźnie wyróżnia się na tle sąsiedztwa. Budynek zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!