Spis treści
- Wiatrak domem dla rodziny 2 + 2
- Mur pruski we wnętrzach, deski opalane na zewnątrz
- 3 kondygnacje, antresola i podziemie
Nazwa obiektu | Dom Wiatrak |
Adres obiektu | okolice Lubartowa |
Autorzy | Michał Kucharski, Mateusz Piwowarski (projekt koncepcyjny); Michał Kucharski, Mateusz Piwowarski, Sylwia Ciesielska (projekt budowlany i wykonawczy) |
Instalacje | Kozmik Projekt |
Powierzchnia użytkowa | 148.0 m² |
Dom Wiatrak to realizacja architektów: Michała Kucharskiego, Mateusza Piwowarskiego i Sylwii Ciesielskiej. Budynek stanął w malowniczej okolicy jednej z lubelskich wsi koło Lubartowa. Projekt obiektu stanowi rozwinięcie koncepcji Tomasza Padły i Michała Kucharskiego przygotowanej w ramach konkursu na współczesny dom wiejski, który zorganizowało praskie wydawnictwo FOIBOS Books dla studentów wydziałów architektury krajów Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii.
Wiatrak domem dla rodziny 2 + 2
Projekt został dostrzeżony przez inwestora z Lubelszczyzny, który znalazł się w posiadaniu starego wiatraka. Wstępna koncepcja przeszła niezbędne modyfikacje, została dostosowana do wymagań klienta, uwarunkowań technicznych oraz lokalnych – opowiada Michał Kucharski. Jak tłumaczy, największym wyzwaniem było pogodzenie stosunkowo niewielkich wymiarów młyna z funkcją mieszkalną, która miała spełniać wymagania rodziny z dwójką dzieci.
Obiekt w rzucie miał zaledwie 6,5 x 6,5 m. Ważnym elementem było również wykorzystanie istniejących elementów. Zależało nam, aby projekt nie był po prostu adaptacją historycznego budynku.
Mur pruski we wnętrzach, deski opalane na zewnątrz
Architekci wykonali zupełnie nową, żelbetową konstrukcję obiektu. Stare elementy, nadające się do ponownego wykorzystania, zostały oczyszczone i odrestaurowane, a następnie zamontowane na szkielecie. Dolna część ma żelbetowe stropy i ściany.
Z niej wyprowadzono cztery słupy, na których opierają się kolejne poziomy budynku. W ścianach zewnętrznych wykorzystano stare belki młyna, tworząc tzw. mur pruski we wnętrzach. Wiatrak zyskał też dwuspadowy dach z drewnianą więźbą o konstrukcji krokwiowo-jętkowej – tłumaczy Kucharski.
Elewacje wykończono w większości nowymi deskami, postarzonymi jednak poprzez opalenie.
3 kondygnacje, antresola i podziemie
Pomieszczenia mieszkalne autorzy rozplanowali na trzech kondygnacjach nadziemnych i dodatkowej antresoli, ale aby uzyskać większą przestrzeń, zaprojektowali również część podziemną. Znalazł się tam garaż, pomieszczenie techniczne i przestronny salon dla gości.
Na parterze usytuowano przestrzeń dzienną z kuchnią i czytelnią, powyżej sypialnie z łazienkami, a na antresoli – miejsce do pracy ze spektakularnym widokiem na okoliczne pola.
Oryginalne elementy młyna stanowią też dekorację wnętrz. Otwór pomiędzy najwyższymi kondygnacjami pozwolił na umieszczenie w środku historycznego koła palecznego, które służyło do wprawiania w ruch żaren. Na parterze osadzono zaś oryginalny kozioł z rozebranego wiatraka.