Architektura MuratorRealizacjeDworzec w Piasecznie walczy o tytuł w europejskiej odsłonie konkursu Fasada Roku!

Dworzec w Piasecznie walczy o tytuł w europejskiej odsłonie konkursu Fasada Roku!

Renowację modernistycznego dworca w Piasecznie wyróżniono tytułem Fasada Roku 2015 w kategorii budynek niemieszkalny. Teraz obiekt ma szansę zdobyć nagrodę w konkursie Life Challenge.

Dworzec w Piasecznie walczy o tytuł w europejskiej odsłonie konkursu Fasada Roku!
Dworzec w Piasecznie po modernizacji, fot. dzięki uprzejmości firmy Baumit

Piaseczyński dworzec został oddany do użytku w 1934 roku wraz z linią kolejową, łączącą Warszawę z Radomiem. W tym czasie wzniesiono kilka modernistycznych pawilonów stacyjnych, m.in. w Chynowie, Bartodziejach i Sobieszynie, ale to ten piaseczyński uznawany jest za najbardziej  awangardowy. W 2014 roku obiekt wpisano do rejestru zabytków. Jak czytamy w uzasadnieniu: Budynek dworca kolejowego PKP w Piasecznie jest przykładem modernizmu, który powstawał równolegle do stylu narodowego. Z racji zachowania autentycznej substancji zabytkowej, obiekt należy do najcenniejszych realizacji polskiego modernizmu w obiektach użyteczności publicznej. Logiczny układ wnętrz jest odbiciem funkcjonalizmu – będącego jedną z podstaw architektury modernistycznej. Budynek o prostej i eleganckiej sylwecie, utworzonej przez zestawienie kubicznych brył o wyważonych proporcjach, podkreślonych kontrastowymi zestawieniami kolorystycznymi i materiałowymi, harmonijnie wpisuje się w otoczenie.

Modernizowanie modernizmu

W drugiej połowie lat 30. asymetryczny, pozbawiony ornamentów dworzec z pewnością sprawiał wrażenie nowoczesnego. Przewidziany od strony peronu wykusz o opływowym kształcie pierwotnie krył w sobie nastawnię semaforów. Jednak mijający czas odcisnął na budynku swoje piętno. W maju 2014 roku rozpoczęto modernizację stacji. Przy tego typu inwestycjach zawsze pojawia się pytanie o pierwotne założenia autora i o to, co możemy współcześnie dodać czy zmienić, żeby nie zatracić autentycznego wyrazu opracowanego przez niego projektu. Naszym celem jako architektów jest tworzenie miejsc, w których chce się przebywać i które oddziałują na swoich użytkowników. Na to składa się przemyślane rozwiązanie funkcji, ale także coś, co trudno określić, a co jest kombinacją użytych środków, materiałów, kolorów czy nawet światła i zapachu. W przypadku dworca bardzo ważne było spełnienie wymagań konserwatora odnośnie tynku ciepłochronnego – ostatecznie zastosowaliśmy tynk Baumit ThermoPutz – mówi Maciej Utliński z pracowni Sema architekci, która odpowiada za rewaloryzację budynku. W półokrągłej, nadwieszonej części obiektu, gdzie pierwotnie znajdowała się nastawnia semaforów, ulokowano restaurację. Instalacje przeniesiono z kolei do pawilonu poza budynkiem, oddzielając w ten sposób infrastrukturę od dworca, a wygospodarowaną przestrzeń udostępniając pasażerom kolei i najemcom komercyjnym.

Nagroda dla dworca

Modernizacja dworca w Piasecznie spotkała się z uznaniem jury konkursu architektonicznego firmy Baumit, które nagrodziło projekt tytułem Fasada Roku 2015 w kategorii budynek niemieszkalny. Tym samym obiekt dołączył do grona realizacji, które walczyć będą o miano Europejskiej Fasady Roku w międzynarodowej odsłonie konkursu – Life Challenge 2016. Zwycięzców poznamy 2 czerwca podczas ceremonii, która odbędzie w Palacio de Cibeles w Madrycie.

Fasada Roku 2020 – konkurs na najlepsze elewacje Trwa czternasta edycja konkursu Fasada Roku. Zdobywcy nagród w każdej z pięciu kategorii tradycyjnie wezmą udział w międzynarodowej odsłonie konkursu Baumit Life Challenge.
Fasada Roku 2019: znamy zwycięzców Po raz trzynasty rozstrzygnięto konkursu Fasada Roku na najlepsze elewacje wykończone w technologii Baumit. Tegoroczna edycja okazała się szczęśliwa dla pięciu realizacji, które teraz będą reprezentowały Polską na arenie międzynarodowej.
Fasada Roku 2017: wyniki konkursu Znamy wyniki organizowanego przez firmę Baumit od 11 lat konkursu, mającego wyłonić najlepsze elewacje w pięciu kategoriach. Patronat nad wydarzeniem objęła "Architektura-murator".
Rusza konkurs Fasada Roku 2017 To już jedenasta edycja konkursu na najlepszą fasadę roku. Celem jest wyłonienie i nagrodzenie najciekawszych rozwiązań elewacyjnych stworzonych z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit. Zgłoszone realizacje oceni profesjonalne jury, pula nagród wynosi 50 tys. złotych. Zwycięzcy wezmą udział w międzynarodowej odsłonie konkursu – Baumit Life Challenge 2018.
Najlepsze polskie fasady 2015 roku Do dziewiątej edycji konkursu Fasada Roku 2015 zgłoszono 200 obiektów, których elewacje zrealizowano z wykorzystaniem technologii Baumit. Nagrody przyznano w pięciu kategoriach. Laureaci wezmą udział w Bumit Life Challenge, w ramach którego przyznany zostanie tytuł Europejskiej Fasady Roku.
Fasada roku 2014 Już po raz ósmy rozstrzygnięto konkurs Fasada Roku, w którym nagradzane są najlepsze rozwiązania elewacyjne w Polsce. Obiekty walczące o miano Fasady Roku 2014 oceniane były w pięciu kategoriach, uwzględniających zarówno obiekty nowo powstające, jak i poddawane modernizacji, budynki mieszkalne oraz użyteczności publicznej.