Architektura MuratorRealizacjeFabryka druku 3D w Bielanach Wrocławskich - największy obiekt tego typu w Europie

Fabryka druku 3D w Bielanach Wrocławskich - największy obiekt tego typu w Europie

Nowy obiekt, łączący funkcję biurowca i budynku produkcyjnego, to obecnie największą fabryką druku 3D w Europie. Za jego projekt odpowiada pracownia Horn Architekci.

Fabryka druku 3D w Bielanach Wrocławskich - największy obiekt tego typu w Europie
Centrum Kompetencji Technologii Druku 3D w Bielanach Wrocławskich, proj. Horn Architekci
Centrum Kompetencji Technologii Druku 3DTarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK WISŁOSAN, podstrefa Wrocław-Kobierzyce
AutorzyHorn Architekci
Generalny wykonawcaWPiP
InwestorMaterialise
Powierzchnia użytkowa10000.0 m²
Data realizacji (początek)2016
Data realizacji (koniec)2017

Budynek Centrum Kompetencji Technologii Druku 3D oddano do użytku we wrześniu 2017 roku. Obiekt zrealizowano na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN, w Podstrefie Wrocław-Kobierzyce. Inwestor, belgijska firma Materialise, będzie produkować tu wyroby 3D przy użyciu technologii selektywnego spiekania proszków poliamidowych. Zajmie się również rozwojem oprogramowania na własne potrzeby. Głównym założeniem autorów było stworzenie budynku, którego detal sugerowałby, jakiego rodzaju proces odbywa się w środku. Ponieważ produkcja obiektów 3D w technologii SLS polega na spiekaniu przez laser białego proszku poliamidowego warstwa po warstwie, architekci zaproponowali na elewacjach poziome łamacze światła w kolorze białym. Dwukondygnacyjna hala produkcyjna została spięta z trzykondygnacyjnym biurowcem za pomocą łącznika, w którym zaaranżowano przestrzeń rekreacyjną dla pracowników. Powierzchnia netto budynków wynosi ok. 10 000 m². W części produkcyjnej zastosowano złożone systemy odzysku ciepła z technologii, laserów i wentylacji.