Architektura MuratorRealizacjeGaleria sztuki w brutalistycznym kościele

Galeria sztuki w brutalistycznym kościele

Wzniesiony w latach 60-tych kościół św. Agnieszki w Berlinie od maja 2015 roku mieści siedzibę znanej galerii sztuki. Za projekt dostosowania obiektu do nowych funkcji odpowiada pracownia Brandlhuber+ Emde, Schneider.

Galeria sztuki w brutalistycznym kościele

Jeszcze kilka lat temu kościołowi pw. Św. Agnieszki w Berlinie groziło wyburzenie. W 2002 roku lokalne gazety podały informację o planach wyburzenia niemal 100 obiektów należących do arcybiskupstwa berlińskiego, motywowanych drastycznym spadkiem liczby wiernych. Budynek udało się jednak uratować.

Kościół wraz z przylegającą do niego kaplicą i domem wspólnoty stanowi kompleks budynków zorganizowanych wokół wewnętrznego dziedzińca. Znajdujący się w dzielnicy Kreuzberg w Berlinie zespół budynków został wzniesiony w latach 1964-1966 wg projektu Wernera Düttmanna i jest przykładem brutalistycznej architektury, w której dominuje surowy beton i proste, kubiczne bryły.

Działalność duszpasterską zakończono w 2008 roku. Trzy lata później znajdujący się już pod ochroną konserwatora zabytków budynek został wydzierżawiony przez galerzystę Johanna Königa. Nowy właściciel zlecił opracowanie projektu dostosowania do nowych funkcji berlińskiej pracowni Brandlhuber+ Emde, Schneider (odpowiedzialnej m.in. z projektu bezkompromisowej Anty-villi). Nadzór nad realizacją projektu przeprowadziła natomiast pracownia Riegler, Riewe Architekten.

Kościół zaprojektowano w układzie bazylikowym z dwiema niskimi nawami bocznymi. Wnętrze nawy głównej ma 35 metrów długości, 12 metrów szerokości i 20 metrów wysokości w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się ołtarz. Przestrzeń ta doświetlona przez dwa pasy okien umieszczone w suficie oraz dwa wysokie, pasmowe otwory w ścianach bocznych.

Największa ingerencja architektów polegała na umieszczeniu na wysokości chóru płaszczyzny opartej na 20 betonowych filarach ustawionych w pięciu rzędach. Dzięki czemu uzyskano dwa poziomy - górny zajmuje przestrzeń wystawiennicza, na dole zaś, znalazły się biura i rodzaj showroomu. Poza zapewnieniem możliwie największej przestrzeni dla sztuki, stworzenie dodatkowego poziomu pozwoliło na ukrycie instalacji.

Na ratunek brutalistycznym wiatom Młodzi szczecińscy architekci walczą o zachowanie brutalistycznego przekrycia stacji PKP Szczecin Pogodno. W związku z przywróceniem funkcjonowania szybkiej kolei miejskiej obiekt może zostać rozebrany.
Brutalizm wraca do łask [WIDEO] SOS Brutalizm. Ratujmy betonowe monstra! - takim hasłem promowano kampanię na rzecz ochrony brutalistycznych budynków. Dzięki internautom na stronie www.sosbrutalism.org można dziś znaleźć już blisko 1100 ich przykładów, a przedsięwzięcie podsumowuje wystawa w Deutsches Architekturmuseum oraz dwutomowa publikacja. To pierwszy taki całościowy przegląd nurtu, który obecny był w światowej architekturze od lat 50. do 70. XX wieku.
Delikatny brutal ze Wschodu Siedem budynków z lat 60., 70. i 80. XX wieku, należących do nurtu architektury brutalistycznej, składa się na kolejny zeszyt wycinanek wydany przez projektantów ze studia Zupagrafika. Są wśród nich nigdy niedokończony Dom Sowietów w centrum Kaliningradu, wieżowiec Romanita z Kiszyniowa czy Wschodnia Brama Belgradu. Polską architekturę reprezentuje „Manhattan” we Wrocławiu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Każdy z obiektów opatrzony został krótką metryczką z lokalizacją, czasem budowy i nazwiskami projektantów – pisze Krzysztof Zięba.
„Brutal East” - architektoniczna wycinanka inspirowana brutalizmem Zupagrafika zaprojektowała serię architektonicznych wycinanek do samodzielnego składania. Składają się na nią brutalistyczne budynki z sześciu krajów. Polskę reprezentuje wrocławskie osiedle „Manhattan” projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak.
Współczesna architektura Turcji – nowa siedziba urzędu gminy w Diyarbakir Uznana turecka pracownia Uygur Architects zaprojektowała siedzibę władz miasta Diyarbakir. Architekci odwołali się do brutalizmu, postmodernizmu i lokalnych tradycji budowlanych sięgających starożytności.
Brutalizmowi na ratunek Ruszyła kampania na rzecz ocalenia cennych przykładów architektury brutalistycznej na świecie. Tworzona przez internautów baza zawiera już około 700 realizacji. Najciekawsze z nich zostaną opublikowane w katalogu oraz zaprezentowane na wystawie w Niemieckim Muzeum Architektury we Frankfurcie w 2017 roku.