Architektura MuratorRealizacjeGaleria Wnętrz w Krakowie

Galeria Wnętrz w Krakowie

Architekt musiał poradzić sobie z klasyczną sytuacją wschodnioeuropejskiego nie-miejsca: zaprojektować salon meblowy obok czteropasmowej drogi, naprzeciwko salonu konkurencji, nieopodal zabudowy jednorodzinnej. O projekcie Atelier Loegler pisze Grzegorz Stiasny.

Galeria Wnętrz w Krakowie
Widok ogólny pawilonu od strony zagłębionych w wykopie parkingów; Fot. Maciej Jeżyk
Galeria wnętrzKraków, Tetmajera 83
AutorzyAtelier Loegler Architekci sp. z o. o., architekt Romuald Loegler
Współpraca autorskaarchitekci Kinga Włodarczyk, Michał Kapelak
Architektura wnętrzAtelier Loegler Architekci sp. z o. o., architekt Romuald Loegler
Architektura krajobrazuAtelier Loegler Architekci sp. z o. o., architekt Romuald Loegler
KonstrukcjaKB-Projekty Konstrukcyjne sp. z o.o., Wiesław Bereza
Generalny wykonawcaP.B.M. Nowbud Sp. z o.o.
InwestorIT Connect spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k, KLER S.A
Powierzchnia terenu8333.0 m²
Powierzchnia zabudowy1155.0 m²
Powierzchnia użytkowa1517.0 m²
Powierzchnia całkowita3605.0 m²
Kubatura16732.0 m³
Projekt2015
Data realizacji (koniec)2018
Koszt inwestycji15 253 000 PLN (netto)

Do ciekawych sytuacji w architekturze może dojść, gdy twórcy którzy zbudowali swoją pozycję na znaczących budynkach publicznych zderzają się z projektowaniem inwestycji komercyjnych. W poprzednich dziesięcioleciach te kolizje miały miękkie skutki i obiecujący charakter. Kiedy Marek Budzyński budynek biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego wieńczył od frontu tzw. „rogalem komercji”, a w podziemiach umieszczał pasaż handlowy i centrum rozrywki dla dzieci przyjmowaliśmy te działania ze zrozumieniem. Gdy architekt mistyczny – Stanisław Niemczyk, rozbudowując kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Krakowie umieścił przy nim pasaż handlowy, to był on przeznaczony dla lokalnych kupców, antycypujący dzisiejsze miejskie aktywizmy, a na dodatek nazwany zielonym pasażem (A-m 03/94). Zaś budynek banku w jego rodzinnych Czechowicach-Dziedzicach (A-m 08/05) nie był korporacyjnym molochem, tylko lokalnym bankiem spółdzielczym. Bolesław Stelmach ma w swoim portfolio centrum handlowe u podnóża lubelskiego zamku wyposażone w ogrody na dachu, które mieszkańcy uważają za dobrze wpisujące się w otoczenie. Planiści i architekt wymogli na najemcach nawet pozbawione koloru szyldy. A dokonana ostatnio zmiana nazwy kompleksu skutkująca montażem krzykliwego kasetonu wzbudziła spore emocje.

Tagi:
Pracownia BE DDJM Architekci przebuduje gmach Poczty Głównej w Krakowie Zabytkowy budynek Poczty Głównej w Krakowie zyska nową funkcję. Projekt adaptacji obiektu na hotel opracowało biuro BE DDJM Architekci.
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.