Architektura MuratorRealizacjeHotel na Wyspie Spichrzów

Hotel na Wyspie Spichrzów

Wyspa Spichrzów, która świadczyła kiedyś o potędze handlowej Gdańska, po zniszczeniach wojennych długo pozostawała zaniedbana. Aktualnie wobec turystyfikacji Głównego Miasta została przekształcona w wyspę hoteli i apartamentów. O realizacji Holiday Inn Gdańsk - City Centre projektu RKW Architektur + piszą Jerzy S. Majewski i Daniel Załuski, a o historii wyspy Tomasz Żylski.

Hotel na Wyspie Spichrzów
Hotel Holiday Inn Gdańsk - City Centre; fot. Piotr Krajewski

Hotel Holiday Inn powstał w miejscu przedwojennych spichlerzy Czerwony Zapas, Książę i Węgier oraz parterowego magazynu firmy Pommer & Thomsen. Realizacja obiektu wraz z odbudową podwójnego spichlerza Daleka Droga (nazywanego też Długa Droga) to finalizacja wieloletniego okresu dyskusji lokalnych środowisk, często w ramach międzynarodowych konkursów, nad powojenną formą urbanistyczną najważniejszej i najbardziej eksponowanej, północnej części Wyspy Spichrzów w zabytkowym Śródmieściu Gdańska. Budynki te ostatecznie wypełniają i domykają puste kwartały na cyplu. Ich realizacja stała się scenografią dla bardzo interesującego systemu przestrzeni publicznych: ul. Chmielnej, poprzecznych zaułków między ulicami i bulwaru nad Motławą. W bieżącym roku układ ten zostanie uzupełniony o obrotową kładkę pieszą im. Świętego Ducha, łączącą północną część wyspy z Długim Pobrzeżem (proj. Studio Bednarski Ltd). Przestrzeń wokół budynków umeblowano nowocześnie, nie próbując odtwarzać kocich łbów czy zabytkowych rynsztoków. Na granitowej posadzce ustawiono betonowe i kompozytowe meble uliczne. W jezdni ul. Chmielnej zachowano dawne szyny kolejowe. Przestrzeń bulwaru nad Motławą uzupełniono o elementy drewniane i metalowe. Przed południową elewacją spichlerza Daleka Droga stworzono miniaturowy plac miejski z wykadrowanym widokiem na Długie Pobrzeże, obrotownicę na Motławie i na Szafarnię. Widok na Szafarnię umożliwia szklany łącznik hotelu, a na obrotownicę zabytkowa, ceglana bramka.

To artykuł, do którego dostęp mają prenumeratorzy cyfrowej Architektury-murator.
Chcesz dalej czytać ten tekst?

Nie projektujemy dla siebie i swoich ambicji: rozmowa z Wojciechem Witkiem z Iliard Architecture & Interior Design Architektura i projektowanie wnętrz na pewno są efektem współpracy i zrozumienia wielu różnych potrzeb. Jest to bardzo trudne zadanie, którego nikt nie uczy na studiach – o projektowaniu hoteli w dobie pandemii, zmianach, jakie czekają nas w najbliższej przyszłości i potrzebie ciągłego uczenia się z Wojciechem Witkiem, współzałożycielem biura Iliard Architecture & Interior Design, rozmawia Krzysztof Król.
Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim projektu MTA Architekci Dawny hotel Laureat w Tomaszowie Lubelskim przeszedł spektakularną metamorfozę. Za przebudowę obiektu z lat 80. odpowiada pracownia MTA Architekci Mateusza Tańskiego.
Apartamenty na Wilczej Porębie projektu studio de.materia Dwa nowe apartamenty na Wilczej Porębie w Karpaczu zaprojektowało studio de.materia z Poznania. Obiekty, inspirowane tradycyjną architekturą drewnianych schronisk górskich oraz domów karkonoskich z przełomu XIX i XX wieku, oferują nowoczesną przestrzeń wypoczynku i spektakularny widok na pobliską Śnieżkę.
Nobu Hotel Warsaw: zaglądamy do środka nowego hotelu projektu medusa group [GALERIA] Nobu Hotel Warsaw projektu medusa group został już oficjalnie otwarty. Jak prezentuje się w środku? Jak wyglądają wnętrza Nobu Hotel Warsaw?
Ibis Styles Sarajevo z wnętrzami polskich projektantów We wnętrzach hotelu Ibis Styles Sarajevo projektanci z wrocławskiej pracowni MIXD wykorzystali motywy nawiązujące między innymi do zimowej olimpiady z 1984 roku – wydarzenia, które mieszkańcy stolicy Bośni i Hercegowiny do dziś wspominają z nostalgią. Obiekt znalazł się właśnie w finale międzynarodowego konkursu HD Awards, organizowanego przez amerykański magazyn „Hospitality Design”.
Hotel PURO Warszawa Centrum W Warszawie oddano do użytku kolejny hotel projektu Jemsów! Ośmiokondygnacyjny budynek stanął przy ul. Widok w samym centrum miasta.