Architektura MuratorRealizacjeHotel na Wyspie Spichrzów

Hotel na Wyspie Spichrzów

Wyspa Spichrzów, która świadczyła kiedyś o potędze handlowej Gdańska, po zniszczeniach wojennych długo pozostawała zaniedbana. Aktualnie wobec turystyfikacji Głównego Miasta została przekształcona w wyspę hoteli i apartamentów. O realizacji Holiday Inn Gdańsk - City Centre projektu RKW Architektur + piszą Jerzy S. Majewski i Daniel Załuski, a o historii wyspy Tomasz Żylski.

Hotel na Wyspie Spichrzów
Hotel Holiday Inn Gdańsk - City Centre; fot. Piotr Krajewski

Hotel Holiday Inn powstał w miejscu przedwojennych spichlerzy Czerwony Zapas, Książę i Węgier oraz parterowego magazynu firmy Pommer & Thomsen. Realizacja obiektu wraz z odbudową podwójnego spichlerza Daleka Droga (nazywanego też Długa Droga) to finalizacja wieloletniego okresu dyskusji lokalnych środowisk, często w ramach międzynarodowych konkursów, nad powojenną formą urbanistyczną najważniejszej i najbardziej eksponowanej, północnej części Wyspy Spichrzów w zabytkowym Śródmieściu Gdańska. Budynki te ostatecznie wypełniają i domykają puste kwartały na cyplu. Ich realizacja stała się scenografią dla bardzo interesującego systemu przestrzeni publicznych: ul. Chmielnej, poprzecznych zaułków między ulicami i bulwaru nad Motławą. W bieżącym roku układ ten zostanie uzupełniony o obrotową kładkę pieszą im. Świętego Ducha, łączącą północną część wyspy z Długim Pobrzeżem (proj. Studio Bednarski Ltd). Przestrzeń wokół budynków umeblowano nowocześnie, nie próbując odtwarzać kocich łbów czy zabytkowych rynsztoków. Na granitowej posadzce ustawiono betonowe i kompozytowe meble uliczne. W jezdni ul. Chmielnej zachowano dawne szyny kolejowe. Przestrzeń bulwaru nad Motławą uzupełniono o elementy drewniane i metalowe. Przed południową elewacją spichlerza Daleka Droga stworzono miniaturowy plac miejski z wykadrowanym widokiem na Długie Pobrzeże, obrotownicę na Motławie i na Szafarnię. Widok na Szafarnię umożliwia szklany łącznik hotelu, a na obrotownicę zabytkowa, ceglana bramka.

To artykuł, do którego dostęp mają prenumeratorzy cyfrowej Architektury-murator.
Chcesz dalej czytać ten tekst?

Hotel Warszauer w Krakowie Sposób kształtowania elewacji hotelu naśladuje podziały i rytmy stosowane w historycznych budynkach na Kazimierzu, ale we współczesnym wydaniu. O nowej realizacji pracowni INDO Architekci pisze Marcin Brataniec.
Hotel Crowne Plaza Budapest: kolejna zagraniczna realizacja pracowni Tremend Wnętrza hotelu Crowne Plaza Budapest odnoszą się do niepowtarzalnej atmosfery węgierskiej stolicy pełnej urokliwych placów, uliczek i tętniących życiem kafejek. Architekci warszawskiej pracowni Tremend znakomicie oddali w nich klimat Budapesztu.
Hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Miasto i człowiek według biura Tremend Na warszawskiej Woli, nieopodal ronda Daszyńskiego, powstał pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Projekt wnętrz opracowało biuro Tremend, czerpiąc inspiracje zarówno z tętniącej życiem,  eklektycznej metropolii, jak i wciąż obecnej w niej dzikiej natury.
Pałac Branickich w Warszawie: hołd dla budowniczych powojennego miasta Dobiega końca adaptacja pałaców Branickich i Szaniawskich w Warszawie na butikowy hotel.  Za projekt przebudowy odpowiada studio architektoniczne SIETNICKI ze Szczecina, a za realizację spółka Budizol, znana między innymi z produkcji nowoczesnych prefabrykatów [GALERIA].
Najdziwniejsze hotele na świecie: TOP 10 Urlop w rurze kanalizacyjnej, na platformie wiertniczej lub w beczce po winie? Może takie atrakcje czekają właśnie na Ciebie! Przedstawiamy zestawienie 10 najdziwniejszych hoteli na świecie.
Good Spot: mobilny hotel na czas pandemii projektu Polaków Good Spot to pierwsza sieć mobilnych hoteli w naszym kraju. Funkcjonalne pokoje powstają w wyniku adaptacji wycofanych z rynku naczep chłodniczych, a za całym projektem stoi młode biuro architektoniczne Znamy się.