Architektura MuratorRealizacjeHyttee – kompaktowy dom letniskowy made in Poland

Hyttee – kompaktowy dom letniskowy made in Poland

Architektka Marlena Kilian i Marek Piojda stworzyli projekt kompaktowego domu o formie inspirowanej jednocześnie skandynawskim minimalizmem i regionalną architekturą Sudetów. Prototyp stanął w Górach Bardzkich i można go wynająć.

Hyttee – kompaktowy dom letniskowy made in Poland
HytteeJanowiec, gmina Bardo
Autorzyarchitektka Marlena Kilian, Marek Piojda
Powierzchnia użytkowa26.0 m²
Kubatura136.93 m³
Projekt (data)2018
Data realizacji (koniec)2019

Hyttee to prototypowy projekt domu letniskowego, który został wybudowany we wsi Janowiec w Górach Bardzkich – wciąż nieodkrytym paśmie Sudetów Środkowych. Jego nazwa stanowi nawiązanie do popularnych w Norwegii niewielkich drewnianych domów, dokąd mieszkańcy miast uciekają, by choć na chwilę odciąć się od codziennych problemów. Obiekt stanął na blisko hektarowej działce, z której rozpościera się widok na Przedgórze Sudeckie, Góry Sowie oraz Bardzkie. Jego forma inspirowana była jednocześnie skandynawskim minimalizmem i tradycyjną zabudową regionalną.

Hyttee – kompaktowy dom letniskowy made in Poland

Pięciometrowej wysokości bryła na planie prostokąta o wymiarach 8,5 x 4,1 metra przekryta została dwuspadowym, bezokapowym dachem. Do budowy konstrukcji posłużyły panele z drewna klejonego krzyżowo (CLT). Elewację i dach wykończono specjalnie opalanymi deskami. Od strony północno-wschodniej na niemal całej długości ściany przewidziano przesuwne okna, które prowadzą na rozległy taras. Autorami projektu są architektka Marlena Kilian oraz Marek Piojda, pełniący funkcję wykonawcy.

Hyttee – kompaktowy dom letniskowy made in Poland

W środku, na 26 metrach kwadratowych, udało się rozplanować otwarty salon z kominkiem oraz aneksem kuchennym, za którym znajduje się wydzielona łazienka. Sypialnia zlokalizowana została na niewielkiej antresoli.

Hyttee dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji cieplnej może być użytkowany przez cały rok. Więcej informacji na temat jego wynajęcia na stronie: www.hyttee.eu.

Zdjęcia: Bohoto Photography

Drewniane domy modułowe od BXB studio BXB studio Bogusława Barnasia dla firmy FIBOHOME zaprojektowało system modułowych domów drewnianych. Poszczególne moduły można dowolnie konfigurować, tworząc różne typologie obiektów.
Drewno konstrukcyjne: zalety wykorzystania drewna konstrukcyjnego w architekturze Drewno konstrukcyjne zaskakuje wytrzymałością i możliwościami. Świetnie znosi pracę całej budowli, umiejętnie przenosząc obciążenia. Nie straszne mu zmienne warunki atmosferyczne i upływający czas. Sprawdza się w konstrukcjach dachów, stropów oraz ścian, jak również legarów pod tarasy czy podłogi. Co sprawia, że materiał ten jest tak niezwykły?
Hotel Breath-in w Łodzi Hotel Breath-In powstać ma w samym centrum w Łodzi, u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Budynek o konstrukcji z drewna klejonego krzyżowo CLT zaprojektowała lokalna pracownia MAKAA.
Innowacyjna architektura drewniana Budownictwo drewniane to być może ekologiczna architektura przyszłości, alternatywa dla technologii żelbetowej. Dobrze przemyślana konstrukcja z tego materiału daje szansę przeprowadzenia w prosty sposób przebudowy, modernizacji lub rozbiórki. Ma też niewielki ślad węglowy. Nowe możliwości zastosowania drewna w architekturze przedstawiają architekci z warszawskiej pracowni APA Wojciechowski, którzy zaprojektowali niedawno dwa biurowce z jego wykorzystaniem.
Zalety wykorzystania drewna w architekturze [WIDEO] Publikujemy nagranie webinarium „Zalety wykorzystania drewna w architekturze”. Na przykładzie konkretnych realizacji brytyjski specjalista Neil Summers omawia walory ekologiczne i potencjał budowlany twardego drewna.