Naturia: przede wszystkim las
Osiedle Naturia w Toruniu składa się z 13 budynków. W większości to kameralne, zanurzone w zieleni kostki. Podczas projektowania całego założenia priorytetem dla architektów było zachowanie jak największej liczby drzew i utrzymanie leśnego charakteru tego miejsca, stąd zealizowane między domami dziedzińce i leśne strefy rekreacyjne. Ale nawiązań do wszechobecnych drzew jest tu znacznie więcej. Znajdziemy je nie tylko w odcieniach materiałów wykończeniowych, ale też w specjalnie zaprojektowanej przez Studio Blisko informacji wizualnej.
Stosowana typografia ma smukłe pionowe proporcje niczym drzewa. Z modułów liter stworzyliśmy zestaw ikon. Dzięki wspólnemu budulcowi napisy i piktogramy tworzą harmonijną i spójną całość – tłumaczy Anna Nowokuńska, architektka i projektantka graficzna ze Studia Blisko. Na korytarzach budynków występują też ilustracje, które informują o numerze piętra, a przy okazji przedstawiają scenki rodzajowe z życia osiedla, różne sposoby spędzania wolnego czasu. Przy każdej windzie znajduje się też rozpiska pięter i przypisanych do nich numerów mieszkań.
Wayfinding: prosta komunikacja
Numeracja mieszkań i pięter jest przestrzenna, wycięta w drewnie, w nawiązaniu do drewnianych ażurowych ścian występujących na klatkach. Z kolei wejścia do klatek zostały zaakcentowane wielkoskalowym wklęsłym grawerem na drewnianej okładzinie, widocznym z bardzo dużej odległości. Motyw pionowych podziałów znajduje się także na geometrycznych wzorach w przedsionkach klatek. Dla każdej zaprojektowano inny, oryginalny wzór. Tę samą typografię zastosowano wównież w przestrzeni garażu.
Po terenie osiedla nawigują elementy w postaci przestrzennych tablic adresowych, wycinanych w stali i zamontowanych na elewacji, a także tablice kierujące do poszczególnych budynków w postaci drewnianych tablic wspornikowo zintegrowanych z latarniami – dodaje Nowokuńska. Jej studio zajmuje się tzw. wayfindingiem, czyli dziedziną projektowania wykraczająca poza opracowywanie czytelnych systemów identyfikacji wizualnej. Wayfinding w założeniu obejmuje wszystkie sposoby pozwalające ludziom znaleźć właściwą drogę i zorientować się w przestrzeni, również komunikację dźwiękową czy wykorzystującą elementy dotykowe.
Polecany artykuł: