Architektura MuratorRealizacjeINX Design Hotel w Krakowie

INX Design Hotel w Krakowie

Tektonika elewacji, podziały okienne i materiały czytelnie odwzorowują historyczne wartości wschodnich obrzeży Kazimierza. Dzięki doświadczeniu autorów czytamy je z lekkością architektonicznych opowiadań uznanego krakowianisty Michała Rożka. O nowym budynku Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Dawid Hajok.

INX Design Hotel w Krakowie
Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków podłużna działka wymagała podziału fasady na dwie, pozornie odrębne części
Fot.: Wojciech Kryński

Działka, na której stanął nowy obiekt nigdy nie była bowiem zabudowana czynszowymi kamienicami. Na szczęście architekci biegle opanowali sztukę kompromisu, łagodząc to, co w muzyce określa się mianem fałszu, umiejętnością akcentowania oktaw. Klarowny stał się dzięki temu podział fasady od ul. Starowiślnej, wyznaczony szerokościami otworów okiennych w stosunku 2:1. Okna w ścianie szczytowej rozmieszczono według na pozór zupełnie innego porządku. Architekci z charakterystyczną dla siebie przekorą przełamują ustanowiony na froncie porządek, na rzecz swobodnego eklektyzmu, zachowując jednak ten sam rytm „oktaw” 2:1. Rozkład bocznych podziałów okiennych nastąpił bowiem w oparciu o plan wyznaczony wymiarami przyjętej jednostki hotelowej o szerokości 3 m. Otwory rozmieszczono na elewacji w odstępach stanowiących połowę lub kwartę tej wartości, doświetlając każdy ze 118 pokoi. Nieprzypadkowy jest też dobór okładziny na elewacjach. Wykorzystano tu podkrakowski wapień, charakterystyczny dla całego Kazimierza. Polerowany lub piaskowany kamień w zależności od potrzeb podkreśla elegancję hotelowego foyer lub prestiż samej inwestycji.

W podziemnej części obiektu znalazła się restauracja, lobby bar, strefa fitness i sala konferencyjna o powierzchni 250 m2, z możliwością podziału na trzy mniejsze. Funkcje te doświetlono dzięki przeszklonym ścianom, uwalniając przestrzeń za sprawą zagłębiających się w teren ramp, rozmieszczonych w południowym i północnym skrzydle budynku.

Jak tłumaczy Kazimierz Łatak, spokojna tektonika elewacji, nawiązująca do dość przeciętnych czynszówek ul. Starowiślnej, została w części zdynamizowana poprzez subtelne zacięcia podążające za linią zabudowy działki. Ten zabieg – jak przekonuje architekt – stanowi odniesienie do twórczości mieszkającej niegdyś w sąsiedztwie Zofii Stryjeńskiej. Inspiracje pracami artystki służyły również za punkt wyjścia projektującemu wnętrza hotelu Arturowi Butce, który na ich podstawie stworzył m.in. autorski wzór wykładziny. Poza tym dominuje tu wzornictwo i zdobienia charakterystyczne dla stylu art déco. Przestrzenie wypełniają marmury, mosiądz oraz naturalne drewno

INX Design Hotel w Krakowie
Spokojna tektonika elewacji nawiązująca do dość przeciętnych czynszówek ul. Stradomskiej została zdynamizowana w części fasady poprzez subtelne zacięcia podążające za linią zabudowy działki. Ten zabieg to nawiązanie do twórczości, mieszkającej niegdyś w sąsiedztwie Zofii Stryjeńskiej
Fot.: Wojciech Kryński
INX Design Hotel w Krakowie
Restauracja, lobby, bar, strefa fitness i sala konferencyjna o powierzchni 250 m2 znajdują się w podziemnej części obiektu, doświetlone są dzięki przeszklonym ścianom
Fot.: Wojciech Kryński

Architekci z Biura Projektów Lewicki, Łatak posiedli patent na domykanie ubytków w krakowskich pierzejach. Udowadniali to już wielokrotnie, uzupełniając czynszową zabudowę Kazimierza i Starego Miasta. Hotel INX Design przy ul. Starowiślnej to ich kolejna realizacja tego typu. Tektonika elewacji, podziały okienne i materiały czytelnie odwzorowują historyczne wartości miejsca. U Lewickiego i Łataka czytamy je z lekkością architektonicznych opowiadań Michała Rożka. Z tą jednak różnicą, że historie pisała tu nie rzeczywistość, a konserwator zabytków.

Tagi:
Autor: Dawid Hajok
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Rozpoczyna się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Hala na 100-lecie Akademii Górniczo-Hutniczej Jubileusz 100-lecia utworzenia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uczelnia uczci m.in. budową nowej hali sportowej dla swoich studentów. Koncepcję obiektu przygotowała Autorska Pracownia Projektowa ARP Manecki.
Krakowskie Centrum Muzyki: nowy konkurs na projekt głównego obiektu koncertowego Krakowa Kolejne podejście do budowy Centrum Muzyki w Krakowie. Agencja Rozwoju Miasta ogłosiła właśnie nowy konkurs na projekt obiektu, w którym siedziby znajdą między innymi Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia.
Pawilon Okocimski / Kraków Pawilon Okocimski sukcesywnie popadał w ruinę. W wyniku przetargu poddano go pracom konserwatorskim i adaptacji do nowych potrzeb Zainicjowane przez aktywistów przywrócenie pawilonu kawiarnianego do życia to przedsięwzięcie, dzięki któremu architektura odzyskała dawny blask. O realizacji pracowni F-11 pisze Marcin Brataniec.
Osiedle Jerozolimska w Krakowie projektu ION Architekci. Osiedle Jerozolimska w Krakowie powstanie u zbiegu Wielickiej i Jerozolimskiej na Podgórzu, w pobliżu kopca Krakusa, zalewu Bagry i rezerwatu Bonarka. Nowy zespół zaprojektowała lokalna pracownia ION Architekci.
Muzeum Czartoryskich: nowy wyraz narodowej wypowiedzi Muzeum w swojej nowej odsłonie jest realizacją wyrafinowaną i stonowaną – to warunki dla ponadczasowości, o które w architekturze zawsze chodzi najbardziej. W Polsce szukamy ciągle wyrazu dla tego, co patriotyczne i narodowe. Rzadko wyraz ten jest osiągany przez dzieła eleganckie, ustępując taniej symbolice i rozgadanej, pseudohistorycznej architekturze. Muzeum Czartoryskich w Krakowie jest wyznacznikiem nowego wyrazu narodowej wypowiedzi.