Architektura MuratorRealizacjeINX Design Hotel w Krakowie

INX Design Hotel w Krakowie

Tektonika elewacji, podziały okienne i materiały czytelnie odwzorowują historyczne wartości wschodnich obrzeży Kazimierza. Dzięki doświadczeniu autorów czytamy je z lekkością architektonicznych opowiadań uznanego krakowianisty Michała Rożka. O nowym budynku Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Dawid Hajok.

INX Design Hotel w Krakowie
Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków podłużna działka wymagała podziału fasady na dwie, pozornie odrębne części
Fot.: Wojciech Kryński

Działka, na której stanął nowy obiekt nigdy nie była bowiem zabudowana czynszowymi kamienicami. Na szczęście architekci biegle opanowali sztukę kompromisu, łagodząc to, co w muzyce określa się mianem fałszu, umiejętnością akcentowania oktaw. Klarowny stał się dzięki temu podział fasady od ul. Starowiślnej, wyznaczony szerokościami otworów okiennych w stosunku 2:1. Okna w ścianie szczytowej rozmieszczono według na pozór zupełnie innego porządku. Architekci z charakterystyczną dla siebie przekorą przełamują ustanowiony na froncie porządek, na rzecz swobodnego eklektyzmu, zachowując jednak ten sam rytm „oktaw” 2:1. Rozkład bocznych podziałów okiennych nastąpił bowiem w oparciu o plan wyznaczony wymiarami przyjętej jednostki hotelowej o szerokości 3 m. Otwory rozmieszczono na elewacji w odstępach stanowiących połowę lub kwartę tej wartości, doświetlając każdy ze 118 pokoi. Nieprzypadkowy jest też dobór okładziny na elewacjach. Wykorzystano tu podkrakowski wapień, charakterystyczny dla całego Kazimierza. Polerowany lub piaskowany kamień w zależności od potrzeb podkreśla elegancję hotelowego foyer lub prestiż samej inwestycji.

W podziemnej części obiektu znalazła się restauracja, lobby bar, strefa fitness i sala konferencyjna o powierzchni 250 m2, z możliwością podziału na trzy mniejsze. Funkcje te doświetlono dzięki przeszklonym ścianom, uwalniając przestrzeń za sprawą zagłębiających się w teren ramp, rozmieszczonych w południowym i północnym skrzydle budynku.

Jak tłumaczy Kazimierz Łatak, spokojna tektonika elewacji, nawiązująca do dość przeciętnych czynszówek ul. Starowiślnej, została w części zdynamizowana poprzez subtelne zacięcia podążające za linią zabudowy działki. Ten zabieg – jak przekonuje architekt – stanowi odniesienie do twórczości mieszkającej niegdyś w sąsiedztwie Zofii Stryjeńskiej. Inspiracje pracami artystki służyły również za punkt wyjścia projektującemu wnętrza hotelu Arturowi Butce, który na ich podstawie stworzył m.in. autorski wzór wykładziny. Poza tym dominuje tu wzornictwo i zdobienia charakterystyczne dla stylu art déco. Przestrzenie wypełniają marmury, mosiądz oraz naturalne drewno

INX Design Hotel w Krakowie
Spokojna tektonika elewacji nawiązująca do dość przeciętnych czynszówek ul. Stradomskiej została zdynamizowana w części fasady poprzez subtelne zacięcia podążające za linią zabudowy działki. Ten zabieg to nawiązanie do twórczości, mieszkającej niegdyś w sąsiedztwie Zofii Stryjeńskiej
Fot.: Wojciech Kryński
INX Design Hotel w Krakowie
Restauracja, lobby, bar, strefa fitness i sala konferencyjna o powierzchni 250 m2 znajdują się w podziemnej części obiektu, doświetlone są dzięki przeszklonym ścianom
Fot.: Wojciech Kryński

Architekci z Biura Projektów Lewicki, Łatak posiedli patent na domykanie ubytków w krakowskich pierzejach. Udowadniali to już wielokrotnie, uzupełniając czynszową zabudowę Kazimierza i Starego Miasta. Hotel INX Design przy ul. Starowiślnej to ich kolejna realizacja tego typu. Tektonika elewacji, podziały okienne i materiały czytelnie odwzorowują historyczne wartości miejsca. U Lewickiego i Łataka czytamy je z lekkością architektonicznych opowiadań Michała Rożka. Z tą jednak różnicą, że historie pisała tu nie rzeczywistość, a konserwator zabytków.

Tagi:
Autor: Dawid Hajok
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.