Jak stary drewniany młyn stał się domem mieszkalnym. Zobacz Dom Wiatrak

2024-04-24 16:31

Architekci przebudowali stary drewniany wiatrak pod Lubartowem. Największym wyzwaniem było pogodzenie stosunkowo niewielkich wymiarów młyna z funkcją mieszkalną, która miała spełnić wymagania rodziny z dwójką dzieci.

Spis treści

  1. Wiatrak domem dla rodziny 2 + 2
  2. Mur pruski we wnętrzach, deski opalane na zewnątrz
  3. 3 kondygnacje, antresola i podziemie
Nazwa obiektu Dom Wiatrak
Adres obiektu okolice Lubartowa
Autorzy Michał Kucharski, Mateusz Piwowarski (projekt koncepcyjny); Michał Kucharski, Mateusz Piwowarski, Sylwia Ciesielska (projekt budowlany i wykonawczy)
Instalacje Kozmik Projekt
Powierzchnia użytkowa 148.0 m²

Dom Wiatrak to realizacja architektów Michała Kucharskiego, Mateusza Piwowarskiego i Sylwii Ciesielskiej. Budynek stanął w malowniczej okolicy jednej z lubelskich wsi koło Lubartowa. Projekt obiektu stanowi rozwinięcie koncepcji Tomasza Padły i Michała Kucharskiego przygotowanej w ramach konkursu na współczesny dom wiejski, który zorganizowało praskie wydawnictwo FOIBOS Books dla studentów wydziałów architektury krajów Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii.

Wiatrak domem dla rodziny 2 + 2

Projekt został dostrzeżony przez inwestora z Lubelszczyzny, który znalazł się w posiadaniu starego wiatraka. Wstępna koncepcja przeszła niezbędne modyfikacje, została dostosowana do wymagań klienta, uwarunkowań technicznych oraz lokalnych – opowiada Michał Kucharski. Jak tłumaczy, największym wyzwaniem było pogodzenie stosunkowo niewielkich wymiarów młyna z funkcją mieszkalną, która miała spełniać wymagania rodziny z dwójką dzieci.

Obiekt w rzucie miał zaledwie 6,5 x 6,5 m. Ważnym elementem było również wykorzystanie istniejących elementów. Zależało nam, aby projekt nie był po prostu adaptacją historycznego budynku.

Dom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie

i

Autor: Archiwum Architektury Dom Wiatrak koło Lubartowa; fot. Rafał Chojnacki Fotografia Architektury

Mur pruski we wnętrzach, deski opalane na zewnątrz

Architekci wykonali zupełnie nową, żelbetową konstrukcję obiektu. Stare elementy, nadające się do ponownego wykorzystania, zostały oczyszczone i odrestaurowane, a następnie zamontowane na szkielecie. Dolna część ma żelbetowe stropy i ściany.

Z niej wyprowadzono cztery słupy, na których opierają się kolejne poziomy budynku. W ścianach zewnętrznych wykorzystano stare belki młyna, tworząc tzw. mur pruski we wnętrzach. Wiatrak zyskał też dwuspadowy dach z drewnianą więźbą o konstrukcji krokwiowo-jętkowej – tłumaczy Kucharski. 

Elewacje wykończono w większości nowymi deskami, postarzonymi jednak poprzez opalenie.

3 kondygnacje, antresola i podziemie

Pomieszczenia mieszkalne autorzy rozplanowali na trzech kondygnacjach nadziemnych i dodatkowej antresoli, ale aby uzyskać większą przestrzeń, zaprojektowali również część podziemną. Znalazł się tam garaż, pomieszczenie techniczne i przestronny salon dla gości.

Na parterze usytuowano przestrzeń dzienną z kuchnią i czytelnią, powyżej sypialnie z łazienkami, a na antresoli – miejsce do pracy ze spektakularnym widokiem na okoliczne pola.

Oryginalne elementy młyna stanowią też dekorację wnętrz. Otwór pomiędzy najwyższymi kondygnacjami pozwolił na umieszczenie w środku historycznego koła palecznego, które służyło do wprawiania w ruch żaren. Na parterze osadzono zaś oryginalny kozioł z rozebranego wiatraka.

Dom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie

i

Autor: Archiwum Architektury Dom Wiatrak koło Lubartowa; fot. Rafał Chojnacki Fotografia Architektury
Dom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie

i

Autor: Archiwum Architektury Dom Wiatrak koło Lubartowa; fot. Rafał Chojnacki Fotografia Architektury