Architektura MuratorRealizacjeJedno takie Miejsce w Warszawie – pływający pawilon restauracyjny nad Wisłą

Jedno takie Miejsce w Warszawie – pływający pawilon restauracyjny nad Wisłą

Nad warszawską Wisłą powstaje coraz więcej letnich klubów i kawiarni, za dnia oferujących atrakcje sportowe, wieczorem koncerty i zabawę przy muzyce tanecznej. Niektóre z nich to obiekty całoroczne. Tak jak klub podróżniczy Miejsce w Porcie Czerniakowskim, projektu Anny Wręgi i Marcina Subdy.

Jedno takie Miejsce w Warszawie – pływający pawilon restauracyjny nad Wisłą
Klub podróżniczy Miejsce; fot. Iwona Dziuk, Miejsce
Klub podróżniczy Miejsce Warszawa, Port Czerniakowski
AutorzyAnna Wręga – ONTO, Marcin Subda
Powierzchnia użytkowa140.0 m²
Data realizacji (koniec)2015

Port Czerniakowski w Warszawie przeszedł w ostatnich latach gruntowną modernizację, zyskując m.in. nową infrastrukturę pozwalającą na cumowanie jachtów i żaglówek. Od niedawna na stałe cumuje tu także nowy pawilon gastronomiczny – Miejsce. Obiekt powstał z oryginalnych kontenerów transportowych przywiezionych przez inwestorów z portu w Gdyni i posadowionych na specjalnych pływakach. Projekt powstał na zlecenie trójki wspólników, chcących stworzyć przestrzeń dla swoich upodobań – zamiłowania do dobrej kuchni, podróży i wody. Pływająca restauracja połączona z klubem podróżniczym stanowią wynikową ich pasji – tłumaczy współautorka obiektu Anna Wręga.

Punktem wyjścia dla projektu aranżacji wnętrza stał się otaczający, nadwiślański krajobraz, stąd m.in. duże przeszklenia i proste środki wyrazu. Forma i kolorystyka zostały zredukowane do niezbędnego minimum, by nie zakłócać widoku za oknem – przyznaje projektantka. To nie miała być modna restauracja, raczej przestrzeń do spotkań, dlatego atmosfera wnętrza nawiązuje raczej do osiedlowych świetlic niż warszawskich restauracji – dodaje. Budowa pawilonu ruszyła wiosną 2014 roku. Ze względu na nietypowy charakter przedsięwzięcia klub otworzono dopiero pod koniec 2015 roku – początkowo testowo, dla znajomych. Pełną parą restauracja ruszyła wiosną 2016 roku.

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.