Architektura MuratorRealizacjeKamienica wielopokoleniowa przy ul. Stalowej w Warszawie

Kamienica wielopokoleniowa przy ul. Stalowej w Warszawie

Kamienica wielopokoleniowa przy Stalowej 29 w Warszawie w większym zakresie stanowi projekt interesujący społecznie niż architektonicznie. O realizacji biura Sawa-tech pisze Jerzy S. Majewski.

Kamienica wielopokoleniowa przy ul. Stalowej w Warszawie
Kamienica wielopokoleniowa przy ul. Stalowej 29 w Warszawie, proj. Sawa-tech; wnętrze klubokawiarni projektu Pracowni Projektowej ARTYŚCI & ARCHITEKCI Kaja Koziarska; fot. Marcin Czechowicz

Stalowa jest szczególnym miejscem w Warszawie. Niegdyś była główną ulicą Nowej Pragi, przyłączonej do miasta dopiero w 1891 roku. Po obu jej stronach ciągną się pierzeje kamienic nadające ulicy charakter arterii w gęsto zabudowanym XIX-wiecznym mieście. Jest to pomimo punktowych zniszczeń wojennych, wymiany zabudowy i wielu nowych plomb zabudowa przypominająca nieco charakterem ulice dawnej Dzielnicy Północnej, zamienionej w czasie okupacji niemieckiej w getto i zniszczonej w 1943 roku. Znacznie więcej tu jednak zieleni. Na mapie warszawskiego „archipelagu” Nowa Praga ze Stalową to niejako odrębna wyspa o niepowtarzalnym krajobrazie kulturowym. Większość kamienic wzdłuż ulicy przetrwała wojnę, by popaść w stan dewastacji na skutek dekretu Bieruta, przymusowego kwaterunku i dekad gospodarki komunalnej. Wiele nieremontowanych nigdy domów rozebrano już w latach 70., 80. i 90. Dziś puste place po nich powoli wypełniają nowe plomby.

Dzieje kamienicy przy Stalowej 29 dobrze wpisują się w historię ulicy. Jest to budynek pięciokondygnacyjny z mansardą. Powstał zapewne pod koniec XIX wieku i być może pierwotnie był niższy. Po wojnie został skomunalizowany, a w 2011 roku był już w tak fatalnym stanie, że decyzją inspekcji budowlanej wyłączono go z eksploatacji. Stało się to na skutek alarmu podniesionego przez jednego z mieszkańców z obawy przed zawaleniem się stropów. I chociaż stan zużycia technicznego kamienicy oceniano na 77%, to szczęśliwie do rozbiórki nie doszło.

Tagi:
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: finaliści Jury 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy nominowało w konkursie 18 realizacji i wydarzeń. Teraz głos mają mieszkańcy. Swoich faworytów można wybierać do 27 maja.
Trzecia linia metra w Warszawie Trzecia linia metra ma połączyć Stadion Narodowy z Gocławiem. Trwają prace koncepcyjne nad jej przebiegiem. Projektanci z ILF Consulting Engineers Polska przedstawili właśnie propozycję lokalizacji nowych stacji.
Warszawa przejmuje Szpiegowo. Budynek ma służyć uchodźcom z Ukrainy 11 kwietnia upłynął termin dobrowolnego wydania przez Rosję tzw. Szpiegowa, warszawskiego osiedla zajmowanego niegdyś przez rodziny radzieckich dyplomatów. Nieruchomość na wniosek prezydenta miasta zajął komornik.
Metro w Warszawie: historia warszawskiego metra Metro w Warszawie wydaje się tworem niezwykle młodym, ma jednak całkiem bogatą historię, zaś jego późna realizacja umożliwia  stosowanie najnowszych technologii i unikanie wadliwych rozwiązań starszych sieci. Prezentujemy krótką historię warszawskiego metra, od pierwszych pomysłów z XIX wieku do dziś.
Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA Ulica Kondratowicza na warszawskim Targówku przejdzie prawdziwą rewolucję. W związku z zakończeniem budowy kolejnego odcinka II linii metra tereny wzdłuż arterii zyskają całkiem nowe zagospodarowanie. Projekt przebudowy przygotowała pracownia WXCA.
Wszystkie rzeki Warszawy Jakie rzeki na przestrzeni dziejów płynęły przez Warszawę? Które z nich wciąż istnieją, tyle że ukryte głęboko pod ziemią? I czy jest sens, by dziś na powrót je odsłaniać? Między innymi na pytania starają się odpowiedzieć kuratorzy wystawy „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy”, którą do 29 maja można oglądać w stołecznym Muzeum Woli.