Architektura MuratorRealizacjeKlub Pomost 511 nad Wisłą w Warszawie

Klub Pomost 511 nad Wisłą w Warszawie

W architekturze tego klubu dominuje motyw schodów i akcenty marynistyczne. Rozlokowane na pięciu poziomach pomosty – tarasy przypominają mostek kapitański.

Klub Pomost 511 nad Wisłą w Warszawie
Widok z poziomu rzeki. Fot. Marcin Czechowicz
Pomost 511 – klub muzyczny i wodniacki Warszawa, Bulwar Flotylli Wiślanej
Autorzyartysta grafik Piotr Ivan Ivanov
Konstrukcja4-Invest Waldemar Bastkowski
Generalny wykonawcaTom Tomasz Gromski
InwestorPomost S.c. Przemysław Potyński, Piotr Ivanov
Konsultacje i współpraca:Jakub Buchalik, Adam Buśko
Powierzchnia:ok. 225 m² z tarasami, zabudowa zadaszona – 96 m²
Realizacja:czerwiec-lipiec 2013
Koszt inwestycjiok. 145 000 PLN

Założenia autorskie

Jestem z wykształcenia grafikiem, a nie architektem. W ramach studia Foureyescrew projektuję grafikę, wystawy sklepowe i ubrania. To mój pierwszy projekt architektoniczny. Ideą było stworzenie ciekawego miejsca nad Wisłą, z elementami marynistycznymi, współgrającego z wcześniej postawionym przez nas pomostem, który znajduje się nieopodal. Od początku zakładano, że będzie to pawilon złożony z kontenerów morskich lub ram. Chciałem uniknąć wrażenia „favelowatości”, jakie często pojawia się przy tego typu projektach, dlatego bryła oparta jest na ramach z polskich kontenerów socjalnych (typu gostynin) i kontenerach morskich. Reszta konstrukcji została wyspawana z profili i ceowników, ściany i podłogi powstały z malowanej na biało płyty OSB 22 mm. Ściany zewnętrzne dodatkowo uzupełniono siatką elewacyjną i klejem, a potem pomalowano farbą elewacyjną. Dzięki temu blacha trapezowa nie zdominowała bryły, jest tylko dodatkiem. Duże schody, nawiązujące do pobliskich – wiślanych, to charakterystyczny element, a jednocześnie przestrzeń na dodatkowy schowek i zaplecze kuchenne oraz miejsce do siedzenia. Całą konstrukcję zwieńczył maszt z flagą dopełniający marynistycznego wyglądu. Pawilon miał być widoczny z daleka, ponieważ Pomost 511 to nowe miejsce, trochę poza szlakami komunikacyjnymi.

Tagi:
NU! Warszawa Wola: nowe osiedle projektu Kuryłowicz & Associates W ramach pierwszego etapu osiedla NU! Warszawa Wola powstanie 145 mieszkań. Zaplanowano też łąkę kwietną i ogólnodostępny park, a także nowe chodniki i ścieżkę rowerową przy ul. Kolejowej. Za projekt zespołu odpowiada pracowania Kuryłowicz & Associates.
Centrum Innowacji SGH według projektu Stelmach i Partnerzy Już za dwa lata przy ul. Batorego 8 stanie Centrum Innowacji SGH. Nowy budynek dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zaprojektowała pracownia Stelmach i Partnerzy.
Park pod Kopcem: rozpoczyna się modernizacja parku Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego Zarząd Zieleni m.st. Warszawy rozstrzygnął przetarg na modernizację parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Prace nad nowym zagospodarowaniem parku według konkursowego projektu biur topoScape i archigrest rozpoczną się w październiku.
Elektrownia Powiśle z MIPIM Award 2021! Przebudowa i modernizacja Elektrowni Powiśle w Warszawie według projektu biura APA Wojciechowski Architekci zdobyła główną nagrodę w MIPIM Awards 2021 w kategorii Best Mixed-Use Development. MIPIM Awards, nazywane często oskarami branży nieruchomości, przyznawane są od przeszło 30 lat podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes.
Nowa siedziba TVP według projektu Mąka Sojka Architekci: przetarg na wykonawcę Telewizja Polska przymierza się do realizacji nowych budynków przy Woronicza w oparciu o konkursowy projekt biura Mąka Sojka Architekci z 2015 roku. Niedawno ogłosiła przetarg na wykonawcę w formule optymalizuj-buduj.
Studenci Politechniki Warszawskiej opracują plan dekarbonizacji budownictwa w stolicy Warszawa dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 r. Jednym z działań, które mogą się do tego przyczynić, jest dekarbonizacja budownictwa. To także główne założenie współpracy, jaką stolica właśnie rozpoczyna z przedstawicielami biznesu i nauki.