Architektura MuratorRealizacjeKlub Pomost 511 nad Wisłą w Warszawie

Klub Pomost 511 nad Wisłą w Warszawie

W architekturze tego klubu dominuje motyw schodów i akcenty marynistyczne. Rozlokowane na pięciu poziomach pomosty – tarasy przypominają mostek kapitański.

Klub Pomost 511 nad Wisłą w Warszawie
Widok z poziomu rzeki. Fot. Marcin Czechowicz
Pomost 511 – klub muzyczny i wodniacki Warszawa, Bulwar Flotylli Wiślanej
Autorzyartysta grafik Piotr Ivan Ivanov
Konstrukcja4-Invest Waldemar Bastkowski
Generalny wykonawcaTom Tomasz Gromski
InwestorPomost S.c. Przemysław Potyński, Piotr Ivanov
Konsultacje i współpraca:Jakub Buchalik, Adam Buśko
Powierzchnia:ok. 225 m² z tarasami, zabudowa zadaszona – 96 m²
Realizacja:czerwiec-lipiec 2013
Koszt inwestycjiok. 145 000 PLN

Założenia autorskie

Jestem z wykształcenia grafikiem, a nie architektem. W ramach studia Foureyescrew projektuję grafikę, wystawy sklepowe i ubrania. To mój pierwszy projekt architektoniczny. Ideą było stworzenie ciekawego miejsca nad Wisłą, z elementami marynistycznymi, współgrającego z wcześniej postawionym przez nas pomostem, który znajduje się nieopodal. Od początku zakładano, że będzie to pawilon złożony z kontenerów morskich lub ram. Chciałem uniknąć wrażenia „favelowatości”, jakie często pojawia się przy tego typu projektach, dlatego bryła oparta jest na ramach z polskich kontenerów socjalnych (typu gostynin) i kontenerach morskich. Reszta konstrukcji została wyspawana z profili i ceowników, ściany i podłogi powstały z malowanej na biało płyty OSB 22 mm. Ściany zewnętrzne dodatkowo uzupełniono siatką elewacyjną i klejem, a potem pomalowano farbą elewacyjną. Dzięki temu blacha trapezowa nie zdominowała bryły, jest tylko dodatkiem. Duże schody, nawiązujące do pobliskich – wiślanych, to charakterystyczny element, a jednocześnie przestrzeń na dodatkowy schowek i zaplecze kuchenne oraz miejsce do siedzenia. Całą konstrukcję zwieńczył maszt z flagą dopełniający marynistycznego wyglądu. Pawilon miał być widoczny z daleka, ponieważ Pomost 511 to nowe miejsce, trochę poza szlakami komunikacyjnymi.

Tagi:
W 2024 roku Warszawa zyska nowy plac – tzw. plac Centralny Stołeczny ratusz ogłosił przetarg na przebudowę środkowej części placu Defilad według projektu A-A Collective. Przed głównym wejście do Pałacu Kultury już w 2024 pojawią się drzewa i trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych!
Drucianka Campus na warszawskiej Pradze: zagospodarowanie dawnej fabryki drutu przy Kijowskiej Startują prace nad zagospodarowaniem terenu dawnej Fabryki Drutu, Sztyftu i Gwoździ na warszawskiej Pradze. W ramach inwestycji pod nazwą Drucianka Campus przy ul.  przy Kijowskiej powstanie wielofunkcyjny zespół oferujący blisko 42 tys. m² powierzchni biurowej. Koncepcję kompleksu opracował zespół Juvenes Projekt.
Nowy dworzec autobusowy Warszawa Zachodnia już w 2026 roku? Projekt nowego dworca autobusowego Warszawa Zachodnia na zlecenie należącej do Skarbu Państwa spółki Polonus opracowało EMA Studio. Budowa mogłaby się rozpocząć w 2024 roku.
Jeszcze o placu Pięciu Rogów: rozmowa z Martą Sękulską-Wrońską i Michałem Kempińskim W trakcie procesu projektowego bardzo dużo rozmawialiśmy na temat zieleni z architektami krajobrazu. Zrobiliśmy wszystko, żeby drzewa wygrały! – o zmianach na placu Pięciu Rogów, który od niedawna oficjalnie nosi nazwę placu Poli Negri, rozmawiamy ze współautorami modernizacji Martą Sękulską-Wrońską z WXCA i Michałem Kempińskim.
Dwa projekty Domu Kultury na Żoliborzu. O wyborze zdecydują mieszkańcy Żoliborski architekt Radosław Guzowski opracował dwa projekty przebudowy Domu Kultury przy ul. Śmiałej. Teraz głos mają mieszkańcy. To oni zdecydują, który zostanie zrealizowany.
Trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce według projektu biura Bujnowski Architekci Przy ul. Ceramicznej na warszawskiej Białołęce trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej (CAM). Budynek, w którym znajdzie się m.in. żłobek i dzienny dom pobytu dla seniorów, zaprojektowała pracownia Bujnowski Architekci. Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku.