Młyny Rothera

Klubopiekarnia Woda w Bydgoszczy: w ciągu dnia piekarnia, nocą klub z muzyką na żywo

Klubopiekarnia Woda w Bydgoszczy pracowni Znamy się i architekta Pawła Tatara została nagrodzona w konkursie Restaurant & Bar Design Award 2024. W ciągu dnia piekarnia, nocą to klub z muzyką na żywo. Na terenie Młynów Rothera w Bydgoszczy działa nowy lokal – klubopiekarnia Woda. Za projekt aranżacji odpowiada zespół pracowni Znamy się oraz architekt Paweł Tatara.

Spis treści

  1. Klubopiekarnia Woda w Bydgoszczy
  2. Młyny Rothera, kompleks na Wyspie Młyńskiej
  3. Wnętrza: biuro Znamy się we współpracy z architektem Pawłem Tatarem
  4. Jak powstaje pieczywo? Klienci widzą to na własne oczy
  5. Zobacz polski lokal z nagrodą Restaurant & Bar Design Award 2024
Tak powstają ręcznie malowane naczynia w Fajansie Włocławskim

Klubopiekarnia Woda w Bydgoszczy

Klubopiekarnia Woda Bydgoszcz, ul. Mennica 10
Autorzy: Znamy się oraz architekt Paweł Tatara
Inwestor: Klubopiekarnia Woda
Powierzchnia: 78 m²
Realizacja: 2022

Młyny Rothera, kompleks na Wyspie Młyńskiej

Młyny Rothera to zabytkowy kompleks na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy, poddany modernizacji i oddany do użytku w 2022 roku. Należący do władz miasta zespół historycznych budynków wyremontowano i zaadaptowano do nowych funkcji według koncepcji wrocławskiej pracowni LS Projekt. Młyny Rothera mieszczą dziś m.in. wystawę opowiadającą o relacjach Bydgoszczy z wodą, przestrzenie warsztatowe i punkty gastronomiczne. Jednym z nich jest klubopiekarnia Woda, która znajduje się w dawnej kotłowni.

Nowy Port w Bydgoszczy

Wnętrza: biuro Znamy się we współpracy z architektem Pawłem Tatarem

Wystrój zaprojektowało biuro Znamy się we współpracy z architektem Pawłem Tatarem. Jak wskazuje nazwa lokalu, w aranżacji wnętrza dominują przede wszystkim odniesienia do wody.

- Zdecydowaliśmy się na totalny zabieg kolorystyczny. Posadzka, bar i wyposażenie w kolorze kobaltowym sprawiają, że woda dosłownie wlewa się do środka – opowiadają autorzy.

Dla kontrastu wprowadzili jednak kilka pomarańczowych akcentów; w tym kolorze jest m.in. dekoracyjne szkło stanowiące ściankę efektownej, kolistej półki na barze, blaty niektórych stolików czy donice na tarasie.

Jak powstaje pieczywo? Klienci widzą to na własne oczy

Przestrzeń klubopiekarni podzielono na pół dużym barem, który przy okazji wyznacza kierunek poruszania się po wnętrzu. Za nim widoczna jest część technologiczna, ze stołami do przygotowywania dań i nowoczesnymi piecami.

- Skoro produkcja jest tak ważnym aspektem miejsca, nie sposób było nie wyróżnić jej w projekcie. Po wejściu do lokalu od razu widać wyraźny podział wnętrza na część dostępną dla klienta i część technologiczną – tłumaczą projektanci.

Oprócz otwartej kuchni i stalowych elementów nawiązujących do maszyn używanych w produkcji mąki, zaproponowali też wyraźne pionowe żłobienia w strukturze tynku, które przywodzić mają na myśl skojarzenia z kamieniem młyńskim. Klubopiekarnię Woda otwarto w maju tego roku. Jej gospodarzem jest właściciel popularnej restauracji Monka w Toruniu. W lokalu dostępne jest menu śniadaniowe oraz popołudniowe. Są oczywiście także desery oraz pieczywo własnego wypieku.

Zobacz polski lokal z nagrodą Restaurant & Bar Design Award 2024

Grzegorz Piątek. Słuszne piękno architektury
Należy przestać udawać, że budynek jest takim skończonym, zaprojektowanym drobiazgowo produktem, który się wyjmuje z pudełka jak lalkę Barbie albo zestaw Lego - mówi Grzegorz Piątek i wspólnie z Arturem Celińskim zastanawiają się nad tym, jak nie dać się oszukiwać fotografii, tworzyć dobrą opowieść i otwierać architekturę na nową estetykę, niespodzianki i dysonanse.
Architektura-murator. Podcast 30/30
Architektura Murator Google News
Autor: