Architektura MuratorRealizacjeLapidarium Detalu w Łodzi

Lapidarium Detalu w Łodzi

Ekspozycja detalu pochodzącego z łódzkich budowli z XIX i XX wieku jest katalogiem motywów stanowiących o tożsamości architektonicznej miasta – o realizacji Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.

Lapidarium Detalu w Łodzi
Lapidarium Detalu w Łodzi, proj. Nizio Design International; fot. Karolina Szczepocka

Miejsce, w którym urządzono lapidarium – przyziemie dawnego domu handlowego przy ul. Kościuszki 19 – jest zarazem unikatowe i typowe dla Łodzi. To obszerna, głęboka posesja ciągnąca się od ulicy Kościuszki po równoległą do niej Wólczańską. Przy drugiej z ulic wznosi się neorenesansowa willa wybudowana ok. 1880 roku dla rodziny córki potentata przemysłowego Ludwika Geyera. Z kolei od strony Kościuszki znajduje się o trzydzieści lat młodszy budynek domu handlowego Zofii Hirszbergowej, która stała się właścicielką posesji w 1909 roku. Jest to wczesnomodernistyczna budowla o wysokiej klasy architekturze: żelbetowym szkielecie konstrukcyjnym, ogromnych oknach i bardzo starannie wykończonych elewacjach. Są one kamienne od ulicy i ceramiczne od podwórka. Budynek bardzo przypomina konstrukcje szkieletowe domów składowych czy towarowych budowanych w tym czasie w Berlinie, Wrocławiu i innych ówczesnych miastach Niemiec. I być może to w Niemczech powstał jego projekt.

Zarówno willa, jak i dawny dom towarowy, użytkowane po wojnie m.in. przez milicję, zostały teraz poddane starannej renowacji konserwatorskiej, z wyeksponowaniem i częściowym odtworzeniem elementów wystroju wnętrza. Są to m.in. drewniane schody, boazerie i polichromie na ścianach w willi, a także efektowna metalowa balustrada schodów w domu handlowym. Obydwa budynki zostały przeznaczone na pomieszczenia instytucji miejskich, m.in. biura architekta miasta. Zagospodarowano też podwórko między nimi – zamieniono je na swego rodzaju ogólnodostępny pasaż. Idąc nim, przechodzień ma możliwość oglądania po obydwu stronach fragmentu zbioru lapidarium, z wyeksponowanymi detalami kamiennymi oraz metalowymi pochodzącymi z kamienic i budynków fabrycznych.

Tagi:
Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa tym razem poświęcona jest Łodzi, w której – jak tłumaczą organizatorzy – nowoczesność łączy się z tradycją, na nowo definiując przestrzeń miasta.
Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
Orientarium / Łódź Autorzy przenoszą nas w świat południowo-zachodniej Azji w sposób romantyczny i tajemniczy, pokazując go i na powierzchni ziemi, i pod wodą. O nowej realizacji biura Szlachcic Architekci pisze Ewa Kuryłowicz.