Architektura MuratorRealizacjeLapidarium Detalu w Łodzi

Lapidarium Detalu w Łodzi

Ekspozycja detalu pochodzącego z łódzkich budowli z XIX i XX wieku jest katalogiem motywów stanowiących o tożsamości architektonicznej miasta – o realizacji Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.

Lapidarium Detalu w Łodzi
Lapidarium Detalu w Łodzi, proj. Nizio Design International; fot. Karolina Szczepocka

Miejsce, w którym urządzono lapidarium – przyziemie dawnego domu handlowego przy ul. Kościuszki 19 – jest zarazem unikatowe i typowe dla Łodzi. To obszerna, głęboka posesja ciągnąca się od ulicy Kościuszki po równoległą do niej Wólczańską. Przy drugiej z ulic wznosi się neorenesansowa willa wybudowana ok. 1880 roku dla rodziny córki potentata przemysłowego Ludwika Geyera. Z kolei od strony Kościuszki znajduje się o trzydzieści lat młodszy budynek domu handlowego Zofii Hirszbergowej, która stała się właścicielką posesji w 1909 roku. Jest to wczesnomodernistyczna budowla o wysokiej klasy architekturze: żelbetowym szkielecie konstrukcyjnym, ogromnych oknach i bardzo starannie wykończonych elewacjach. Są one kamienne od ulicy i ceramiczne od podwórka. Budynek bardzo przypomina konstrukcje szkieletowe domów składowych czy towarowych budowanych w tym czasie w Berlinie, Wrocławiu i innych ówczesnych miastach Niemiec. I być może to w Niemczech powstał jego projekt.

Zarówno willa, jak i dawny dom towarowy, użytkowane po wojnie m.in. przez milicję, zostały teraz poddane starannej renowacji konserwatorskiej, z wyeksponowaniem i częściowym odtworzeniem elementów wystroju wnętrza. Są to m.in. drewniane schody, boazerie i polichromie na ścianach w willi, a także efektowna metalowa balustrada schodów w domu handlowym. Obydwa budynki zostały przeznaczone na pomieszczenia instytucji miejskich, m.in. biura architekta miasta. Zagospodarowano też podwórko między nimi – zamieniono je na swego rodzaju ogólnodostępny pasaż. Idąc nim, przechodzień ma możliwość oglądania po obydwu stronach fragmentu zbioru lapidarium, z wyeksponowanymi detalami kamiennymi oraz metalowymi pochodzącymi z kamienic i budynków fabrycznych.

Tagi:
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa tym razem poświęcona jest Łodzi, w której – jak tłumaczą organizatorzy – nowoczesność łączy się z tradycją, na nowo definiując przestrzeń miasta.
Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
Orientarium / Łódź Autorzy przenoszą nas w świat południowo-zachodniej Azji w sposób romantyczny i tajemniczy, pokazując go i na powierzchni ziemi, i pod wodą. O nowej realizacji biura Szlachcic Architekci pisze Ewa Kuryłowicz.
Nowy Ratusz w Łodzi: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi. Zwyciężyło konsorcjum biur Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP. Jak zapowiada Hanna Zdanowska, nowy ratusz będzie realizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Prezentujemy wszystkie prace nagrodzone i nadesłane na konkurs.
Zajezdnia Chocianowice w Łodzi według biura Rysy Architekci Wkrótce rozpocznie się modernizacja najstarszej zajezdni tramwajowej w Łodzi. Projekt przebudowy historycznych obiektów w Chocianowicach opracowało biuro Rysy Architekci.