fotka z /zdjecia/square5_01.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Miejsce do kontenplacji

2008-07-02 2:00

Budynek został zaprojektowany dla społeczności żydowskiej w Bosques de las Lomas w Meksyku. W rezultacie powstał ascetyczny, uniwersalny projekt. Jedyną ozdobą jest tu gra światła i cienia na granitowych ścianach.

Pascal Arquitectos chcieli stworzyć duchowy nastrój miejsca, dlatego odnieśli się do historii - starożytnych budynków, które zostały zaprojektowane do celów religijnych, jak egipski Mastabas albo majskie budynki w Palenque. Religijne zasady i kodeks budowlany w żydowskiej religii są bardzo surowe dla tego typu miejsc. Projekt tej natury musiał pobudzać introspekcję i pokojową, wizualną harmonię przez wyraźne wykorzystanie materiałów i oświetlenia. Fasada jest całkowicie przykryta przez Grissal granit. Trójkątne, drewniane drzwi prowadzą do tunelu, który buduje dramatyczną i podniosłą atmosferę.

Ciemny korytarz otwiera się na dużą, podwójną, granitową salę, rozświetloną światłem pochodzącym z dziedzińca od północnej strony, z wysoką dracena po środku i symboliczną, abstrakcyjną rzeźbą, autorstwa Saul Kaminer - jedynym graficznym elementem ozdobnym. Ascetyczne miejsce zostało umeblowane jedynie drewnianą ławką, która ciagnie się wokół całego pomieszczenia. To samo drzewo użyto w całym budynku. Ukryto w nim klimatyzację, głośniki oraz wbudowano oświetlenie. Jedyną ozdobą jest tu gra światła i cienia na granitowych ścianach. Sufit i podłoga na zewnątrz, z ciemnego drewna, tworzą rodzaj żaluzji - świetlika, przez który wpada naturalne światło, podkreślające detal.