Miejski kemping

Belgijscy architekci z pracowni import.export stworzyli piętrową konstrukcję złożoną z czterech platform, na których można rozbić namioty.

fotka z /zdjecia/camping_14.jpg

Kemping jest definiowany jako miejska przestrzeń z dala od aglomeracji, gdzie ciesząc się naturą, można spędzić jedną lub więcej nocy. W związku z tym zwrot "miejski kemping" jest sprzeczny sam w sobie, gdyż nieformalnie i niespodziewanie sprawdził się w sytuacjach, gdy rodzice musieli gdzieś zostawić dzieci lub, gdy fani Harry'ego Pottera czekali na otwarcie księgarni, by móc kupić najnowszą książkę.
Architekci Oscar Rommens i Joris Van Reusel opracowali nowy typ miejskich kempingów. IEA (import.export ARCHITECTURE) przeprowadziła eksperymentalne badania na ten temat. Wyniki zaprezentowano na wystawie Its about time Expo 2030 w Designcenter De Winkelhaak w Antwerpii, koncentrując się głównie na analizie zjawiska miejskich kempingów i starając się go odnieść do innych tematów jak przestrzeń tymczasowa, wertykalne krajobrazy, interpretacje miejskiej zieleni i jej potencjał.
UC (Urban Camping) został wykonany po raz pierwszy w Antwerpii na Kaailand Festiwal (24.04-29.05.2009, www. kaailand.be) na wystawie ruchomej architektury. Tego lata projekt zostanie reaktywowany w celu promowania miasta i innowacyjnych strategii w zakresie turystyki. Bardziej wyrafinowany model UC II w skali 1:1 zlokalizowano w strefie publicznej u wybrzeża rzeki Skaldy.
Ograniczona ilość istniejących hoteli o niskim standarcie, ale również współczesnych schronisk młodzieżowych nie odpowiada zapotrzebowaniu na tanie noclegi w centrach miast. Inicjatywa jest częścią światowych badań na temat projektowania schronisk dostosowanych do środowiska miejskiego.