Architektura MuratorRealizacjeMieszkaj w mieście medusa group. Kolejny etap osiedla w Bronowicach [GALERIA]

Mieszkaj w mieście medusa group. Kolejny etap osiedla w Bronowicach [GALERIA]

Mieszkaj w Mieście to inwestycja firmy Henniger Investment, zakładająca realizację samowystarczalnej dzielnicy mieszkaniowo-usługowej w północno-zachodniej części Krakowa. W ciągu sześciu lat  oddano tu do użytku przeszło 600 mieszkań. Obecnie, od strony ronda Ofiar Katynia,  powstaje kolejny etap założenia Mieszkaj w mieście.

Mieszkaj w mieście medusa group. Kolejny etap osiedla w Bronowicach [GALERIA]
Mieszkaj w Mieście, proj. medusa group
Osiedle Mieszkaj w Mieście, etap II i IIIKraków, ul. Wizjonerów
Autorzymedusa group, architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Współpraca autorskaMaria Jaksik, Anna Siwińska, Miriam Polak, Krzysztof Pyta, Anna Jabłońska, Mariusz Okrajek, Tomasz Majewski (etap II); Maria Jaksik, Anna Siwińska, Mariusz Okrajek, Beata Bańka-Pczycka, Natalia Gurak, Joanna Kułaczkowska, Natalia Żmijewska, Tomasz Majewski, Krzysztof Pyta (etap III)
KonstrukcjaKZ Studio Projektowe
InwestorHenniger Investment
Projekt (data)2016-2018

Mieszkaj w Mieście według medusa group

Mieszkaj w Mieście powstaje w obrębie ulic Radzikowskiego, Armii Krajowej, Wizjonerów i Katowickiej. Na całość składają się obiekty mieszkalne różnej skali i intensywności zabudowy, usługi oraz kompleks biurowców zlokalizowany przy wjeździe od ulicy Armii Krajowej. Zarówno projekt całego założenia, jak i poszczególnych budunków opracowało studio medusa group. Planując osiedle Mieszkaj w Mieście stanęliśmy przed wyzwaniem stworzenia atrakcyjnej i przyjaznej przestrzeni w skali dzielnicy. Osiedle to nie tylko mieszkania. To spacer, zakupy, parkowanie, czas wolny, praca, spotkanie z drugim człowiekiem, różnorodność przestrzeni i perspektywy. Tak definiując cele, staraliśmy się zaprojektować osiedle komplementarne, którego użytkownicy będą mogli zaspokoić swoje oczekiwania i potrzeby w zasięgu spaceru – mówi „A-m” Łukasz Zagała z medusa group.

Jak tłumaczy, kręgosłupem założenia jest nowo zrealizowana droga publiczna łącząca ulicę Radzikowskiego z ulicą Armii Krajowej oraz odseparowane od niej piesze pasaże łączące budynki biurowe z kwartałami mieszkaniowymi, a zielone skwery z uliczkami wypełnionymi usługami. Projekt jest w dużej mierze otwarty i elastyczny – gotowy do reakcji na zmieniające się dynamicznie wymogi rynku. W zamierzeniu każdy kwartał zaprojektowano jako niezależny i zróżnicowany architektonicznie. Inwestor przewiduje także zaproszenie do współpracy innych architektów, aby stworzyć możliwie ciekawą i oryginalną przestrzeń – dodaje projektant.

Czytaj też o realizacji I etapu:  Zespół Mieszkaj w Mieście w Krakowie |

Mieszkaj w Mieście dobrze skomunikowanym z całą aglomeracją

Dotychczas w ramach kolejnych etapów osiedla Mieszkaj w Mieście oddano do użytku siedem budynków z ponad 600 mieszkaniami. Najnowsze dwa zespoły powstają u zbiegu ulic Armii Krajowej oraz Radzikowskiego i w pobliżu przystanku Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, którego oddanie przewidziano na czerwiec tego roku. Stacja ułatwi komunikację w kierunku Dworca Głównego, portu lotniczego w Balicach oraz Katowic. Gmina ogłosiła także przetarg na budowę w pobliżu centrum przesiadkowego typu park & ride, które zintegrowane będzie z istniejącymi liniami tramwajowymi i przystankami autobusowymi. W styczniu bieżącego roku na terenie osiedla Mieszkaj w Mieście został otwarty publiczny żłobek, aktualnie w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji rozbudowywana jest Szkoła Podstawowa nr 50, a w kolejnym z etapów powstać ma przedszkole, zaś tuż obok osiedla planowane jest powstanie trzyhektarowego park miejskiego. Ten ostani również zaprojektowało biuro medusa group.

Czytaj też: Park z bajerami według medusagroup |

„Chcieliśmy, żeby kontakt między sąsiadami był bezpośredni, żeby we fragmenty tego zespoły wprowadzić ciągi piesze, żeby rzeczywiście przesączało się przez nie życie, stąd i wszystkie place zabaw, i pasaże, które w kolejnych etapach będziemy tworzyć są przestrzeniami ogólnodostępnymi”. O życiu na osiedlu Mieszkaj w Mieście mówią mieszkańcy, a o idei całego założenia jego współautor, Przemo Łukasik z medusa group. Zobacz film!

Autor: Piotr Prus
The Park Kraków: nowy zespół biurowy projektu APA Wojciechowski Na krakowskim Podgórzu, przy skrzyżowaniu ulic Kuklińskiego i Saskiej, powstaje kompleks biurowy The Park Kraków. Przestrzeń między budynkami zostanie wyłączona z ruchu samochodowego i zagospodarowana w formie ogólnodostępnego parku miejskiego.
Festiwal Otwarte Mieszkania 2020 Krakowska odsłona festiwalu Otwarte Mieszkania w tym roku wyjątkowo odbędzie się w lipcu. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym wydarzenia.
Centrum Muzyki w Krakowie nie powstanie? Władze Krakowa wycofały się z realizacji Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Konkurs na projekt obiektu w 2018 roku wygrał zespół SBS Engineering Group oraz 3TI Progetti Italia – Ingegneria Integrata.
Muzeum Czartoryskich: przebudowa według Biura Projektów Lewicki Łatak Ze względu na brak możliwości rozbudowy gmachu Muzeum Czartoryskich zdecydowano m.in. o przekryciu dziedzińca przeszklonym dachem. Dzięki temu niedostępna do tej pory dla zwiedzających przestrzeń, zmieniła się w reprezentacyjny hol wejściowy – piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Modelowe osiedle na krakowskich Klinach – wyniki konkursu! Pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyła w konkursie na projekt osiedla Spacerowa, które planowane jest na Klinach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. To kolejne zwycięstwo tego biura w konkursie na modelowe osiedle organizowanym przez BGK Nieruchomości.
Krakowskie Centrum Nauki Kopernik Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we współpracy z krakowskim SARP-em ogłosił dwuetapowy międzynarodowy konkurs na projekt Małopolskiego Centrum Nauki. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 3 października.