Architektura MuratorRealizacjeMuszkatołowy las - Aēsop ION projektu Snøhetta

Muszkatołowy las - Aēsop ION projektu Snøhetta

Właściciel sieci salonów Aēsop postanowił nadać każdemu ze sklepów indywidualny rys. Dlatego do współpracy przy tworzeniu koncepcji wnętrz zaprasza znanych architektów. Cztery butiki, w tym jeden z najnowszych zaprojektowała pracownia Snøhetta.

Aēsop ION projektu Snøhetta
Fot. materiały prasowe pracowni Snøhetta

Aēsop to założona w 1987 roku australijska firma zajmująca się produkcją kosmetyków. Jej salony znajdują się na całym świecie m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Tokio i Hong Kongu. Nie znaczy to jednak, że sklepy Aēsop nastawione są na masowego klienta. Oprócz wysokiej jakości produktów, sieć wyróżnia wyjątkowa dbałość o wnętrza lokali, projektowane przez znanych architektów z całego świata. Autorami butiku w São Paulo są Paulo Mendes da Rocha i Martin Corullon (Metro Arquitetos), a sklepy w Oslo, Düsseldorfie i Berlinie zaprojektowała Snøhetta.

Ta sama pracownia opracowała koncepcję wnętrza jednego z najnowszych sklepów, Aēsop ION, który otwarto 12 maja w Singapurze. Obiekt zlokalizowany jest przy Orchard Road, jednym z najważniejszych bulwarów handlowych miasta. Nazwa ulicy nawiązuje do historii miejsca, gdzie jeszcze na początku XX wieku znajdowały się sady i plantacje.

Przeszłość miejsca, obok podziemnej lokalizacji sklepu, stała się jedną z głównych inspiracji dla architektów. Zawieszone u sufitu cienkie drewniane listwy o różnych długościach składają się na falujący „las”. Ściany w odcieniu brudnego różu przypominają kolor uprawianej tu niegdyś gałki muszkatołowej. Ze zgaszonymi, ciepłymi barwami ziemi kontrastują meble – lada, regały i umywalka wykonane z miedzi, której połysk wydobywają umieszczone między drewnianymi listwami reflektory.

Tagi:
Gapahuk – prefabrykowany dom letniskowy projektu Snøhetta Pracownia Snøhetta zaprojektowała typowy dom letniskowy, dostosowany do różnych warunków klimatycznych i terenowych. Projekt powstał na zamówienie firmy Rindalshytter, wiodącego producenta domów wypoczynkowych w Norwegii.
Centrum Lascaux IV we Francji Lascaux IV jest pierwszym obiektem, w którym repliki dzieł naskalnych z okresu paleolitu ze słynnych grot nad Wezerą pokazano w całościowej formule wraz z szeroko nakreślonym kontekstem historycznym. Konstrukcję budynku wykonano z żelbetu o eksponowanej powierzchni, której chropowatość nawiązuje do faktury skał. Rozcięcia w ścianach i stropodachu zamknięto z kolei gładkim, przezroczystym szkleniem, zapewniającym bezpośrednią penetrację światła dziennego do wnętrz – o najnowszej realizacji pracowni Snøhetta pisze Maciej Lewandowski.
Snøhetta z wykładem w Warszawie 23 marca 2017 roku w Warszawie odbędzie się wykład Jette Hopp, architektki z norweskiej pracowni Snøhetta. Projektantka opowie o filozofii biura, w którym powstały koncepcje takich budynków jak Biblioteka Aleksandryjska w Egipcie, Opera Narodowa w Oslo czy obserwatorium reniferów w Parku Narodowym Dovrefjell. Wykład organizowany jest przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza.
Pawilon obserwacyjny w Górach Skandynawskich Obiekt stanął w obrębie Parku Narodowego Dovrefjell, architekci starali się więc do minimum ograniczyć ingerencję w teren, usuwając jedynie luźne odłamki skał i elementy organiczne oraz trasując miejsce pod ścianę fundamentową. Sam fundament zakotwili za pomocą dwunastu prętów ze stali nierdzewnej średnicy 2 cm i długości 1,5 m.
SARP Kraków: cykl wydarzeń poświęconych współczesnej architekturze norweskiej w ramach Tygodnia z Architekturą W dniach 26 maja - 12 czerwca w Krakowie odbędzie się szereg wydarzeń prezentujących współczesną architekturę norweską. W ramach Tygodnia z Architekturą będzie można posłuchać wykładu architektki z pracowni Snøhetta oraz zobaczyć ponad 30 realizacji norweskiej architektury na wystawie „Inside Outside Norway. Architektura demokracji”  
Współczesna architektura skandynawska: Snøhetta projektuje Hotel Opera na Lofotach Pracownia architektoniczna Snøhetta zaprezentowała swój najnowszy projekt. Hotel Opera powstanie w odległym, malowniczym zakątku archipelagu Lofotów